Anexi Krymu se dalo zabránit, jenže Kyjev nechtěl jednat, tvrdí europoslanec

Praha – V souvislosti s nedávnými problémy s dodávkami elektřiny na Krym se opět otevírá otázka anexe poloostrova k Rusku. Podle europoslance KSČM Miloslava Ransdorfa k ní vůbec nemuselo dojít. Problémy zapříčinil Kyjev, který po Majdanu odmítl s tamními obyvateli jednat.

„Odpůrci připojení Krymu k RF argumentují budapešťským memorandem z roku 1994, v němž se signatáři, mezi kterými byla i RF, zaručili za teritoriální integritu Ukrajiny. Z ruské strany zaznívá argument, že toto memorandum nebylo ratifikováno, ale vzhledem k tomu, že tento dokument prošel Radou bezpečnosti OSN, ratifikace nebyla nutná," vysvětluje právní stránku věci politik.

Ruská strana podle něj ale také uvádí, že připojení Krymu k Ukrajině v roce 1954 nebylo projednáno Nejvyšším sovětem. „To je pravda a záležitost je komplikovaná," přiznává. Jedním dechem ale dodává, že krymští politici se původně od Ukrajiny odtrhnout nechtěli.

„Žádali více pravomocí a případně federalizaci Ukrajiny. Ale nové vedení Ukrajiny po Majdanu s nimi odmítalo jednat a snažilo se je kriminalizovat. Kdyby vláda Ukrajiny provedla decentralizaci moci a správy, Krym by nebyl od ní odešel. Odchod Krymu z Ukrajiny byl tedy do značné míry ovlivněn vývojem v Kyjevě," píše Ransdorf na svých stránkách.

Svou roli podle něj sehráli také Američané. Ti se prý snažili pod kontrolu získat námořní základnu v Sevastopolu, kterou měli mít Rusové podle platné smlouvy do roku 2042 s právem pětiletého prodloužení. „Právo na sebeurčení bylo pro Západ argumentem v případě Kosova, ale v případě Krymu bylo jako argument odmítnuto. Dvojí metr v praxi," dodává komunista.

Související

Více souvisejících

Miloslav Ransdorf Krym Ukrajinská krize

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

před 4 hodinami

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

před 4 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Turecko definitivně zastavilo veškerý obchod s Izraelem

Dva anonymní turečtí úředníci informovali agenturu Bloomberg, že Turecko úplně zastavilo veškerý obchod s Izraelem. Tím chce Ankara vyjádřit svůj nesouhlas s Izraelem kvůli jeho jednání v Pásmu Gazy, což ostře kritizuje turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy