Nová studená válka? Putin posiluje vojenskou přítomnost na Arktidě

Moskva - Putin posílá na Arktidu nové jednotky. Zvýšená vojenská přítomnost v regionu má upevnit ruskou pozici v soutěži o tamější bohaté zásoby nerostných surovin.

Na plány ruského prezidenta, který v oblasti Arktidy staví šest vojenských základen a nyní zde posílá také nové vojáky a rakety, upozornil britský server The Daily Mail.

Na území Arktidy, jež zůstává posledním regionem světa s neregulovanými hranicemi, si vedle Ruska činí nároky také Kanada, Norsko a Dánsko. Odhaduje se, že dno Severního ledového oceánu ukrývá až devadesát miliard barelů ropy a zhruba třicet procent světových zásob dosud neobjeveného zemního plynu.

Psali jsme:
Rusko vybudovalo novou vojenskou základnu v Arktidě
Rusko předalo OSN žádost, v níž si nárokuje část Arktidy  

Dlouhodobý plán Vladimira Putina mimo jiné zahrnuje výstavbu asi 13 letišť a 10 radarových základen v oblasti. Odborníci se obávají, že dané kroky mohou signalizovat ruskou ochotu použít v soutěži o arktické nerostné bohatství vojenskou sílu.

Rusko nicméně není jedinou zemí, jež v oblasti Arktidy zintenzivňuje své vojenské aktivity. V Severním ledovém oceánu jsou v současné době umístěny například britské a americké ponorky a svou vojenskou přítomnost zde zvyšuje také Kanada.

Související

Více souvisejících

Rusko arktida Ruská armáda

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy