Předpověď pro rok 2016: Události, které ovlivní svět

Washington - Co nás čeká v roce 2016? Podle každoroční analýzy zpravodajské agentury Stratfor nic dobrého. Rok 2016 prý bude velmi zneklidňující. Mezi tím nejdůležitějším uvádí spor Spojených států s Ruskem, jejichž vztahy jsou na bodu mrazu, vzestup nacionalismu v Evropě, klesající cenu ropy a dalších komodit, pokles čínského konzumu a odhodlanost zemí po celém světě zvýšit vojenské akce proti Islámskému státu. Navíc připomíná, že všechny tyto fenomény jsou vzájemně propletené a způsob, jakým k nim svět přistoupí, ovlivní i rok 2017.

Příští rok se Turecko pravděpodobně zapojí do bojů v severní Sýrii, zatímco se bude snažit zvýšit svůj vliv v Iráku. Turecko nejenže půjde proti Islámskému státu (IS), bude se ale také snažit udržet v šachu kurskou expanzi. V sázce toho bude pro Turecko hodně, protože se postaví proti svým odvěkým rivalům, Rusku a Íránu.

Poslední věcí, kterou by však Rusko chtělo, je konfrontace s Tureckem, jež stráží Černé a Středozemní moře, jenže střet je podle agentury Stratfor nevyhnutelný. Rusko zvyšuje svoji přítomnost na bojištích v Sýrii, jenže IS není jediným cílem v ruském plánu.

Pokusí se donutit Spojené státy ke kompromisu, který by zpomalil postup amerického vlivu v zemích bývalého sovětského prostoru. Spojené státy budou ochotny vyjednávat ohledně taktiky, ale takovou páku Moskvě neposkytnou. Amerika bude raději hledat evropské spojence, které jim na fronte společně s Ruskem pomohou.

Agentura Stratfor dále předpovídá, že díky zvýšenému vojenskému úsilí proti IS se dočkáme poškození jádra skupiny, nicméně letos se chalífát porazit nepodaří. Nedostatek pozemních jednotek navíc kampaň proti IS bude jen na překážku.

Čím více budou slábnout konvenční metody IS, tím aktivněji se bude skupina snažit směřovat svoje teroristické útoky mimo Střední východ, aby zachovala svoji váhu. A to bude hnací silou pro ostatní skupiny jako al Kajda, které se budou snažit držet krok.

Hrozba džihádistů pak bude podporovat islamofobii na Západě a urychlí fragmentaci Evropy, tvrdí dále analýza. Hraniční kontroly a volání po zachování národní identity zničí princip Evropské unie o volnosti pohybu. Zavření hranic zapříčiní zastavení migrantů na západním Balkáně, kde je už nyní silné etnické a náboženské napětí.

Pro Evropu jsou ale nejdůležitější události ve Francii a Německu. V obou zemích budou probíhat přípravy na volby v roce 2017 a v současnosti je u nich na vzestupu nacionalismus a skepse k EU. Německo časem bude přímočařejší a méně ochotné ke kompromisům ohledně integrace EU.

Francouzsko-německé vztahy podle agentury v roce 2016 utrpí kvůli vzrůstajícím rozdílům mezi zájmy Paříže i Berlína. Německo se postaví proti návrhu Francie ohledně prohloubení integrace na kontinentu (obzvláště mezi zeměmi Eurozóny) a zvýšení výdajů. Pro Paříž i Berlín bude čím dál těžší najít společnou řeč na téma ochrana EU.

Stratfor uvádí, že německá kancléřka Merkelová bude muset čelit čím dál většímu tlaku, jak se budou zvětšovat rozdíly mezi konzervativci a progresivními členy její koalice. Březnové regionální volby budou testem oblíbenosti jak pro Merkelovou, tak pro její křesťanskodemokratickou stranu CDU (Christlich Demokratische Union Deutschlands).

Řecko bude mít i nadále problémy. Předseda vlády Alexis Tsipras se v zemi potýká s politickou křehkostí a sociálním neklidem. Řecká ekonomika má před sebou další rok zanedbatelného růstu a extrémně vysoké nezaměstnanosti, což povede k dalším protestům a častým konfliktům ve vládě. Podle agentury není možné vyloučit ani kolaps vlády, protože Tsipras má v parlamentu jen těsnou většinu.

Jižní Evropa se zase potýká s politickou nestabilitou. V Portugalsku hrozí předčasné volby, protože koalice levicových stran má problémy udržet se u moci, Španělsko se zase bude snažit vytvořit stabilní vládu po volbách z 20. prosince. Itálie se bude snažit najít rovnováhu mezi ekonomickými reformami a zvýšením veřejných výdajů. Jednou z největších výzev bude vytvoření nové důchodové reformy.

Rok 2016 by měl snad také zodpovědět otázku, zdali Velká Británie zůstane členem Evropské unie či nikoliv. Referendum by se mělo uskutečnit na konci roku. Očekává se, že Londýn přijde s různými návrhy pro reformy EU. Dle Stratforu se proti nim postaví hlavně země střední a východní Evropy, které budou bránit zákony, jež jim umožňují chránit země mimo Eurozónu před některými rozhodnutími.

Agentura odhaduje, že migrační krize bude pokračovat ve svém cyklickém režimu – na začátku roku se kvůli nízkým teplotám a špatnému počasí migrace lidí do Evropy sníží. S příchodem léta dojde opětovně k nárůstu, ale v roce 2016 dojde v Evropě ke změně.

Země podél tzv. balkánských tras budou k migrantům méně tolerantní a zvýší se počet hraničních kontrol. Dojde také k omezení Schengenského prostoru – buď bude svoboda pohybu omezenější, nebo ho některé země opustí.

Ceny ropy budou mít na problémy v Evropě zklidňující účinek. Íránská ropa na trhu v první polovině roku vykompenzuje pokles v americké produkci. Ani Čína cenám komodit nijak neuleví. Nárůst spotřeby se zpomalí kvůli problémům s implementací reforem a neshodám mezi nejvyššími představiteli politické strany. I přes to dokáže sebrat dost ekonomické síly, aby konkurovala americkému vlivu v jihozápadní Asii.

Související

Země

Proč nemůže být Země placatá? Jednoduše to prostě nejde, ačkoliv si část Slováků myslí opak

Myšlenka, že Země je kulatá, není novinkou vědy, která se zrodila v moderní době. I tak se ještě dnes můžeme setkat s názory, které tvrdí opak. Ostatně ukázal to i nedávný průzkum na Slovensku, kde v placatou Zemi věří až alarmují počet respondentů. Obyčejná myšlenka, že by Země nemusela být plochá, se přitom zrodila už dávno před počátkem našeho letopočtu, ale až pozdější pozorování a experimenty z myšlenky udělaly ověřený fakt. 

Více souvisejících

Země politika

Aktuálně se děje

včera

StarDance představila letošní porotu. Prohlédněte si galerii

Návrat Chlopčíka a jedna novicka. StarDance odhalila složení poroty

Hvězdné účastníky letošní řady StarDance už známe, ale představování důležitých lidí pokračuje. Česká televize konkrétně odhalila nové složení poroty. Televizní diváci očekávali, že bude tříčlenná. Nakonec je to ale jinak. Mezi porotci se objeví jeden nováček. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Letadla, ilustrační foto

Evropská letiště čelí vážné hrozbě. Nedostatek paliva může v Evropské unii uzemnit letadla

Evropská letiště čelí hrozbě, která by mohla ochromit nadcházející letní prázdninovou sezónu. Pokud se v příštích třech týdnech nepodaří obnovit stabilní dodávky ropy přes Hormuzský průliv, hrozí podle odborníků systémový nedostatek leteckého paliva v celé Evropské unii. Varování přichází v době, kdy jsou globální energetické trhy otřeseny válečným konfliktem mezi USA, Izraelem a Íránem.

včera

Oto Klempíř (ministr kultury)

Klempíř sloučení České televize a Českého rozhlasu nechystá

Budoucnost financování českých veřejnoprávních médií je v těchto dnech hlavním tématem jednání v Nostickém paláci. Ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé) se v pátek sešel s generálním ředitelem České televize Hynkem Chudárkem a následně i s šéfem Českého rozhlasu Reném Zavoralem. Předmětem diskusí byl vládní záměr zrušit koncesionářské poplatky a převést financování obou institucí přímo pod státní rozpočet.

včera

 J. D. Vance, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Vance před zahájením jednání varuje Teherán: Pokud se pokusíte o manipulaci, nebudeme vstřícní

Spojené státy jsou připraveny nabídnout Íránu „otevřenou náruč“, pokud bude při nadcházejících diplomatických jednáních postupovat v dobré víře. Před svým odletem do Pákistánu to prohlásil americký viceprezident JD Vance. Zároveň však Teherán varoval, že pokud se pokusí s Washingtonem manipulovat, Spojené státy na takové jednání nebudou reagovat vstřícně. Vance zdůraznil, že od prezidenta Donalda Trumpa obdržel jasné pokyny pro diskusi, která má za cíl ukončit aktuální konflikt.

včera

Ilustrační foto

Ministerstvo zveřejnilo maximální ceny pohonných hmot na víkend

Ministerstvo financí přistoupilo k další aktualizaci cenových stropů pro pohonné hmoty, které budou platit na celém území České republiky od soboty 11. dubna až do pondělní půlnoci. Toto opatření vychází z vládního rozhodnutí, jehož hlavním cílem je ochránit řidiče před extrémními cenovými výkyvy na trhu. Stát se tímto krokem snaží tlumit dopady celosvětového růstu cen ropy a zajistit stabilitu u tuzemských čerpacích stanic.

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Proč se USA v Íránu nedaří? Bývalý diplomat popsal, kde Trump udělal chybu

Donald Trump nyní sklízí „hořké plody“ svého mylného přesvědčení, že svržení íránského režimu bude stejně snadné jako blesková operace ve Venezuele. Podle Johna Feeleyho, uznávaného bývalého diplomata a někdejšího velvyslance v Panamě, se americký prezident nechal ukolébat lednovým úspěchem, kdy speciální jednotky zajaly Nicoláse Madura. Tento triumf ho vedl k osudnému rozhodnutí zaútočit v únoru na Írán, což uvrhlo Blízký východ do chaosu a zasadilo těžkou ránu globální ekonomice.

včera

Péter Magyar

Jako dítě Orbána miloval, teď se ho chystá sesadit. Kdo je Péter Magyar?

Péter Magyar, pětačtyřicetiletý muž, který v čele své strany Tisza (Respekt a svoboda) aktuálně vede předvolební průzkumy v Maďarsku, urazil neuvěřitelnou cestu. Jako dítě měl nad postelí plakát Viktora Orbána v době, kdy byl nynější premiér symbolem demokratizačních změn po pádu komunismu. Dnes je to právě Magyar, kdo se stal hlavní silou hnutí usilujícího o Orbánovo svržení a ukončení jeho šestnáctileté éry.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin a Zelenskyj se dohodli na dočasném příměří v období Velikonoc

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho ukrajinský protějšek Volodymyr Zelenskyj se dohodli na dočasném klidu zbraní u příležitosti pravoslavných Velikonoc. Příměří v délce 32 hodin vstoupí v platnost v sobotu 11. dubna v 16:00 a potrvá do půlnoci z neděle na pondělí. Kreml ve svém prohlášení uvedl, že očekává od ukrajinské strany následování tohoto příkladu, zatímco Zelenskyj potvrdil připravenost Kyjeva k recipročním krokům, které sám dříve navrhoval.

včera

Írán, ilustrační foto

Írán zveřejnil seznam požadavků, které jsou pro Trumpa nepřijatelné. USA přišly s vlastním plánem

V pákistánském Islámábádu se tento víkend odehrají klíčová jednání mezi Spojenými státy a Íránem, která mohou rozhodnout o osudu milionů lidí na Blízkém východě i o stabilitě světové ekonomiky. Město se na příjezd delegací připravilo vyhlášením náhlého dvoudenního státního svátku, čímž vyklidilo ulice a umožnilo zavedení nejpřísnějších bezpečnostních opatření. Jde o první vzájemné rozhovory obou stran od začátku války.

včera

včera

F-16 Israel Defense Forces

Izraelská armáda mohutně útočí v Libanonu. Žádné příměří neplatí, tvrdí Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu rezolutně prohlásil, že v Libanonu žádné příměří neplatí. Přestože v úterý večer vstoupil v platnost klid zbraní v širší válce s Íránem, Netanjahu zdůraznil, že izraelská armáda bude pokračovat v útocích na Hizballáh „plnou silou“. Tento postoj potvrdily i čerstvé nálety na cíle, které Izrael označil za odpalovací zařízení hnutí v hustě obydlených oblastech.

včera

Prezident Trump

Politico: Trump se pohádal s Ruttem, pohrozil spojencům odvetnými kroky

Vztahy mezi Spojenými státy a jejich partnery v NATO procházejí těžkou zkouškou. Americký prezident Donald Trump během nedávného setkání s generálním tajemníkem aliance Markem Ruttem neskrýval svou frustraci z nedostatku vojenské podpory v konfliktu s Íránem. Podle diplomatických zdrojů webu Politico se uzavřené jednání v Bílém domě změnilo v ostrou slovní přestřelku, během níž Trump nešetřil urážkami a pohrozil spojencům blíže nespecifikovanými odvetnými kroky.

včera

Islámábád se uzavírá, úřady vyhlásily volno. Do Pákistánu míří americká a íránská delegace

Celý svět s napětím sleduje pákistánský Islámábád, kde se tento víkend odehrají zásadní mírová jednání mezi Spojenými státy a Íránem. Výsledek těchto rozhovorů může ovlivnit životy milionů lidí na celém Blízkém východě a přímo zasáhnout do osudu globální ekonomiky. Pákistánská metropole se na tuto událost připravila vyhlášením mimořádného dvoudenního státního svátku, který vyprázdnil ulice a umožnil zavedení nejpřísnějších bezpečnostních opatření pro obě delegace.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy