Jaké renomé má v současnosti Stalin v Rusku? Nový průzkum ukazuje realitu

Moskva - Nejnovější průzkum veřejného mínění v Rusku prokázal větší veřejnou podporu někdejšímu diktátorovi Josifu Vissarionoviči Stalinovi, ale postoj ke stalinismu jako takovému zůstává prakticky na stejné úrovni.

Nezávislá agentura Levada Center zveřejnila výsledky průzkumu, který byl realizován v prosinci s cílem zjistit, jaký má ruská veřejnost poměr ke Stalinovi a stalinismu jako takovému. Procenutální podpora samotného Stalina od roku 2007, kdy byla podobná akce realizována naposled, stoupl o 6 % na současných čtyřiatřicet. Podle názoru jeho zastánců dovedl tehdejší první muž SSSR sovětský lid k vítězství v druhé světové válce a tato skutečnost převažuje na jeho chybami a neřestmi.

O stejný počet procent na nynějších 20 % se vyšplhal názor, že "Stalin byl moudrý vůdce, který učinili Sovětský svaz silným a prosperujícím národem". Jejich oponenti si myslí, že udržet pořádek v zemi mohl jen krutý a bezcitný člověk, ti činí skupinu čítající 15 %. Dvanáct procent tázaných se domnívá, že by Rusko nyní potřebovalo vůdce podobného Stalinovi a věří, že se dříve nebo později objeví podobná osoba, která opět nastolí v zemi pořádek.

Stalinův profil se začíná zlepšovat. Jestliže v roce 2007 bylo 29 % lidí přesvědčeno, že se jednalo o "krutého a nelidského tyrana, zodpovědného za zabití milionů nevinných lidí", dnes už si to myslí jen 21 %. Před devíti lety bylo 17 % lidí přesvědčeno, že Stalin učinil nedostatčená opatřetí v přípravě SSSR na napadení Německa, dnes je to o čtyři procenta méně. A jestliže v roce 2007 si 30 % lidí myslelo, že by lidé měli znát celou pravdu o Stalinovi a jeho působení, dnes je o tom přesvědčeno pouze 11 %.

V současné době bychom mohli mluvit o snaze ruských politiků pozvednout Stalinovo PR. Může to znít až bizarně, ale stále více bují rozpory ohledně jeho osobu. Pravicové strany kladou důraz na stalinistické čistky a masové odstraňování nejen politicky nepohodlných jedinců, levicový blok zase vyzdvihuje úspěchy v industrializaci země a likvidaci korupce. Komunisté centrální části Ruské federace zveřejnili v prosinci plán otevřít u příležitosti 80. výročí přijetí sovětské ústavy Stalinovo muzeum a vyhlásit letopočet 2016 "rokem Stalina".

Sílí také snahy opět přejmenovat Volgograd na někdejší Stalingrad, což požaduje zejména vůdce ruských komunistů Gennadij Zjuganov. Jeho snahou je rovněž pojmenovat po něm náměstí v Moskvě a vybudovat tam jeho památník. Úřady jeho návrh odmítly s tím, že by většina Rusů podobný záměr nepřijala. 

Josif Vissarionovič Stalin, vlastním jménem Džugašvili (1878-1953), byl generálním tajemníkem Komunistické strany Sovětského svazu, tuto funkci zastával třicet let od roku 1922. Je označován za jednoho z nejkrutějších diktátorů v historii lidstva, existují však i názory, že právě onou krutosti platil na nezvladatelný chaos v Rusku. Proslul likvidací svých politických odpůrců, přisuzuje se mu uměle vyvolaný hladomor na Ukrajině, v jehož důsledku zahynulo tři a půl milionu lidí. Jeho smrt v roce 1953 je do jisté míry zastřena závojem záhad, hovoří se o plánovaném odstranění jeho ambiciózními nástupci, zejména Lavrentijem Berijou.

Související

Více souvisejících

Josif Stalin

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 33 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy