Omezení těžby ropy spolu s členy OPEC je nepravděpodobné, zní z Ruska

Moskva - Ropa zlevňuje od polovině roku 2014, v současnosti je o více než 70 procent levnější než před rokem a půl. Omezování těžby ropy v koordinaci s členy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) s cílem podpořit cenu této strategické suroviny je podle Moskvy nepravděpodobné.

Uvedl to dnes ruský ministr energetiky Alexandr Novak. I kdyby se takový postup dohodnul, vliv na trhy by to podle něj stejně nemělo. „Z našeho úhlu pohledu je nepravděpodobné, že se všechny země v rámci OPEC dokážou dohodnout na omezení produkce, natož ty země, které nejsou v koalici OPEC," uvedl podle agentury Reuters Novak.

Podle Novaka se kritická cena ropy pro domácí těžaře pohybuje mezi pěti a 15 dolary za barel, což zhruba odpovídá nákladům na výrobu. Ropa na světových trzích nyní stojí kolem 30 dolarů.

OPEC odmítá podpořit ceny snížením těžby, protože nechce uvolnit místo na trhu konkurenci. Kartel se na prosincovém zasedání ve Vídni nedokázal dohodnout na nastavení oficiálního těžebního limitu a někteří členové předtím apelovali na nečlenské Rusko, aby těžbu snížilo samo.

Politik také poukázal na to, že Saúdská Arábie v roce 2015 zvýšily celkovou produkci o 1,5 milionu barelů denně. Jakékoli koordinované úsilí o snížení produkce ropy by ale podle něj stejně nefungovalo. Rovnováha na trhu totiž podle něj závisí především na produkci břidlicové ropy ve Spojených státech.

Nízká cena ropy představuje pro Moskvu vážný problém, protože prodej ropy a zemního plynu tvoří více než polovinu příjmů státního rozpočtu. Země ale výzvy ke snížení domácí produkce v minulosti odmítala a poukazovala na to, že kdyby uzavřela vrty, bylo by kvůli obtížným klimatickým podmínkám těžké znovu těžbu obnovit.

Související

Více souvisejících

Rusko opec ropa

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy