Španělská vláda nevěří prohlášení ETA o klidu zbraní

Madrid - Španělský ministr vnitra Alfred Pérez Rubalcaba řekl, že Španělsko nemůže věřit prohlášení baskické teroristické skupiny ETA o klidu zbraní a bude nadále stíhat její členy. Informuje o tom v pondělí agentura Reuters.

"Mohlo by to být strategickým krokem ve snaze o legitimaci politického křídla organizace Batasuna před nadcházejícími volbami v roce 2011. Batasuna by si však měla uvědomit, že nejprve musí přerušit spolupráci s organizací ETA nebo jí alespoň přesvědčit k naprostému ukončení násilností a k odzbrojení," sdělil Rubalcaba v oficiálním televizním prohlášení.

"Nedělní oznámení má zcela jasně zakrýt jejich slabost, protože pokud by ji neskrývali, ztratí důvěru svých stoupenců, kteří budou požadovat odzbrojení organizace," dodal Rubalcaba. Podle ministra je nemožné v souvislosti s organizací ETA nadále používat slovo "důvěra", neboť skupina v minulosti již vícekrát vyhlásila klid zbraní, pokaždé jej však odvolala či porušila.

Ve videozáznamu, který poslala ETA stanici BBC, skupina v neděli oznámila, že před několika měsíci přijala rozhodnutí neprovádět ozbrojené útoky, „aby dostala do pohybu demokratický proces“. Není však jasné, zda je příměří dočasné nebo platí bez časového omezení.

Španělská vláda dříve podmínila dialog s ETA ukončením útoků. Organizace je dlouhodobě pod tlakem, v posledních měsících utrpěla tvrdé rány, když policisté pozatýkali její velitele. Španělské ministerstvo vnitra sdělilo, že v první polovině tohoto roku bylo ve Španělsku, Francii a dalších zemích zatčeno celkem 62 členů ETA.

Je to už potřetí, co ETA oznámila klid zbraní, připomíná BBC. V obou dřívějších případech jej ale nakonec odvolala. V roce 2006 ztroskotala mírová vyjednávání poté, co výbuch bomby nastražené teroristy ETA zabil dva lidi na letišti v Madridu.

Naposledy ETA zaútočila v březnu tohoto roku. Tehdy byl nedaleko Paříže zastřelen francouzský policista. V červenci 2009 zabil výbuch bomby nastražené lidmi z ETA dva policisty na ostrově Mallorca.

Odštěpenecká organizace Baskicko a jeho svoboda, známá pod zkratkou ETA, vede už čtyři desetiletí boj za nezávislý stát na území severního Španělska a jihozápadní Francie. Při jejích útocích na představitele státní moci zahynulo 825 lidí.

Evropská unie i Spojené státy řadí ETA na seznam teroristických organizací.

Související

Soud pro lidská práva Štrasburk

Belgie musí odškodnit potomky oběti ETA, nevydala atentátnici

Belgie musí odškodnit potomky jedné z obětí baskické separatistické organizace ETA, protože před několika lety odmítla vydat podezřelou z atentátu. Rozhodl o tom Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Svůj verdikt zdůvodnil tím, že Belgie nespolupracovala se Španělskem při vyšetřování a odsouzení podezřelé ženy, která dodnes žije v Belgii. Informovala o tom v úterý španělská média.
Josu Ternera

Ve Francii byl zatčen baskický terorista hledaný 17 let

Ve francouzských Alpách byl dnes zatčen historický vůdce baskické separatistické organizace ETA José Antonio Urrutikoetxea, známý jako Josu Ternera. Informují o tom španělská média. Na útěku byl roku 2002, zodpovídat se má před soudy mimo jiné z atentátu na kasárna španělské policie v Zaragoze v roce 1987, při němž zemřelo 11 lidí. ETA loni oficiálně zanikla.

Více souvisejících

eta - teroristé

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy