Kospirační spisy: Kdo sestřelil MH17?

Kyjev – Už více než rok a půl uplynul od sestřelení letounu Boeing malajsijských aerolinií nad Ukrajinou, při kterém zemřelo všech 298 lidí na palubě. Navzdory vyšetřování svět dosud nezná pravdu o tom, kdo, odkud a jak střílel. Existuje přitom velké množství různých teorií.

Stříleli proruští separatisté?

Let MH17 malajsijských aerolinií byl nad Ukrajinou sestřelen 17. července roku 2014. Jen několik dní po incidentu americký ministr zahraničí John Kerry uvedl, že je za sestřelení zodpovědné Rusko a proruští separatisté.

S tímto názorem souhlasí skupina investigativních novinářů Bellingcat, která dokonce uveřejnila jména dvaceti ruských vojáků, z nichž jeden měl být zodpovědný za odpálení rakety z raketového systému BUK, která následně letadlo sestřelila.

Oficiální vyšetřování potvrdilo, že letadlo bylo sestřeleno raketou země-vzduch, která byla vypálena ze systému BUK. Místo odpalu se mělo nacházet v území ovládaném separatisty, to ale rozporovala zpráva ruské zbrojovky Almaz-Antej, podle které bylo místo odpalu na území ovládaném ukrajinskou vládou. Ne všechny teorie se ale točí kolem systému BUK.

Další teorie

Irácká televizní stanice PressTV na svém serveru uvedla, že se německému investigativnímu reportérovi BIllymu Sixovi povedlo mluvit se stovkou očitých svědků, z čehož sedm jich mluvilo o druhém letadle. Jeden z nich dokonce podle Sixe tvrdil, že viděl, jak letadlo vystřelilo raketu. To nahrává teorii, že letadlo bylo sestřeleno ukrajinským letounem.

Soukromý vyšetřovatel Sergej Sokolov zase podle PressTV s odkazem na dokument BBC tvrdí, že na místě jeho agenti nenašli žádné stopy šrapnelů z ruské rakety, a přichází s jinou teorií: tvrdí, že mu byla prodána nahrávka telefonního hovoru, na kterém se dva agenti CIA baví o dvou bombách na palubě letadla.

Dokument s názvem „The Conspiracy Files: Who Shot Down MH17?" („Konspirační spisy: Kdo sestřelil MH17?"), který britská televizní stanice BBC odvysílá na začátku května, by měl obsahovat rozhovory s očitými svědky, satelitní snímky, nahrávky, videa a další důkazy a měl by s těmito teoriemi pracovat a vnést do situace světlo.

Názory na dokument se liší

Zahraniční zpravodajské servery na informace o plánovaném dokumentárním filmu BBC reagovaly rozdílně.

Ukrajinský zpravodajský server Ukraine Today uvedl, že se dokumentární snímek „pokusí odhalit, kdo přesně odpálil raketu, která zabila téměř 300 lidí na palubě." Cituje také zprávu BBC, podle které by se dokument měl zaměřit na „roli Kremlu při hledání pravdy o tom, kdo sestřelil MH17".

Ruská zpravodajská agentura TASS v souvislosti s dokumentem odkazuje na názor ruského právníka Alexeje Puškova, který předsedá zahraniční komisi Státní dumy. Ten podle ní uvedl, že „BBC uvede film, který by mohl přinést pravdu o sestřeleném Boeingu."

Agentura následně zdůrazňuje, že dokument přinese nové důkazy, podle kterých „mohlo letadlo být sestřeleno ukrajinským letounem, ne raketou země-vzduch".

Související

Sestřelený Boeing letu MH17 nad Ukrajinou: Střela raketového systémmu BUK zasáhně kabinu letadla. Tisíce šrapnelů ji proděraví naskrz.

Devět let od sestřelení letadla MH 17: Strůjci katastrofy se přísným trestům vyhnuli

Dnes, 17. července 2023, si svět připomíná deváté výročí tragického sestřelení letadla Malaysia Airlines 17 známého pod číslem MH17 nad východním Ukrajinou. Tato událost si vyžádala životy všech 298 osob na palubě a zanechala trvalou bolest a smutek v srdcích jejich rodin a blízkých. Sestřelení MH17 se stalo jedním z nejhorších incidentů v dějinách civilního letectví a i když za něj soudy vynesly přísné tresty, je nepravděpodobné, že by si je odsouzení někdy odpykali.

Více souvisejících

Sestřelení Boeingu 777 nad Ukrajinou (17.7.2014) BBC dokument

Aktuálně se děje

před 56 minutami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy