V Rusku zatkli ministra hospodářství Uljukajeva, dle FSB přijal obří úplatek

Moskva - Ruský ministr hospodářství Alexej Uljukajev (60) byl v noci na dnešek zadržen. Podle vyšetřovatelů obdržel úplatek přes dva miliony dolarů za "pozitivní" hodnocení, které způsobilo, že těžařská firma Rosněfť koupila poloviční podíl v ropné firmě Bašněfť.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reagoval slovy, že je to vážné obvinění. "V každém případě pouze soud bude schopný cokoliv rozhodnout," dodal. Prezident Vladimir Putin byl podle něj o zatčení informován. Během dne také pověřil Uljukajevova náměstka Jevgenije Jelina, aby ministerstvo vedl.

Premiér Dmitrij Medveděv žádá důkladné vyšetřování. Firma Rosněfť v prohlášení uvedla, že obvinění ministra nepovažuje za ohrožení obchodní dohody. Medveděv dnes prohlásil, že zatčení Uljukajeva je "za hranicí chápání". Pro vládu je to prý těžká rána.

"Uljukajev byl zadržen přímo při přebírání úplatku," uvedla mluvčí vyšetřovacího výboru Svetlana Petrenková. Na Uljukajeva upozornila vyšetřovatele společnost Rosněfť, které ministr kvůli dohodě s Bašněftí vyhrožoval. Výbor rovněž uvedl, že ministr byl zadržen v noci okamžitě po výslechu.

Uljukajev si již před soudem vyslechl formální obvinění, podle výboru soud také rozhodne o dalším postupu. Soud dnes Uljukajevovi nařídil dvouměsíční domácí vězení. Do 15. ledna nesmí vycházet z domu, stýkat se s kýmkoli mimo rodinu ani telefonovat a používat internet. Advokát zatčeného ministra chce rozhodnutí o domácím vězení zažalovat.

Podle agentury Reuters Uljukajevovi hrozí v případě uznání viny až 15 let vězení. "Alexej Valentinovič (Uljukajev) vinu nepřiznal. Zadržení považuje za provokaci vůči státnímu úředníkovi," řekl novinářům advokát Timofej Gridňov, který ministra zastupuje. Policisté Uljukajevovi nařídili, aby o vyšetřování nesděloval veřejnosti žádné informace. Obviněný podle Gridňova odmítá vypovídat, dokud neuvidí důkazy.

Podle informací RIA Novosti se o ministra zajímala FSB asi rok, několik měsíců pak odposlouchávala jeho telefon.

Šéf dolní komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin k zadržení Uljukajeva řekl, že je to důkaz toho, že v Rusku není před zákonem nikdo nedotknutelný. "Všichni jsme si před zákonem rovni," dodal.

Uljukajev post ministra hospodářství zastával od roku 2013 a ve vládě působil od roku 2000. Byl znám jako liberál, který se vyslovoval proti rostoucím zásahům vlády do ruské ekonomiky. Původně ani nesouhlasil se záměrem Rosněfti koupit podíl v Bašněfti s tím, že pro státní firmu je špatným krokem účast na privatizaci.

Psali jsme:
Ruská ekonomika se vzpamatovává z krize, propad HDP zpomalil
 

Vláda dokončila prodej většinového podílu ve středně velké ropné společnosti Bašněfť do rukou mnohem většího domácího konkurenta Rosněfť před měsícem. Ruská ropná jednička, nad kterou má kontrolu Kreml, za 50,8 procenta akcií Bašněfti zaplatila 329,70 miliardy rublů (125,3 miliardy Kč).

Prodej Bašněfti je jedním z klíčových bodů letošního privatizačního programu ruské vlády. Cílem prodeje státního majetku je snížit rozpočtový deficit, který zvyšují nízké ceny ropy. Uljukajev při dokončení prodeje řekl, že nabídka Rosněfti překročila vládní odhad hodnoty podílu mezi 297 miliardami a 315 miliardami rublů. Druhý zájemce, jehož totožnost ministerstvo nesdělilo, nabídl méně.

Vláda v polovině srpna rozhodla o odkladu prodeje kvůli sporům o to, zda se může o firmu ucházet Rosněfť, kterou vláda souběžně privatizuje. Moskva ale na konci září privatizaci obnovila. Analytici upozorňují, že privatizace Bašněfti vypadá spíše jako koncentrace v ropném sektoru.

Související

Více souvisejících

Rusko Alexej Uljakajev Rosněfť

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 11 minutami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu u vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 1 hodinou

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 1 hodinou

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy