Moskva - Ruský ministr hospodářství Alexej Uljukajev (60) byl v noci na dnešek zadržen. Podle vyšetřovatelů obdržel úplatek přes dva miliony dolarů za "pozitivní" hodnocení, které způsobilo, že těžařská firma Rosněfť koupila poloviční podíl v ropné firmě Bašněfť.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reagoval slovy, že je to vážné obvinění. "V každém případě pouze soud bude schopný cokoliv rozhodnout," dodal. Prezident Vladimir Putin byl podle něj o zatčení informován. Během dne také pověřil Uljukajevova náměstka Jevgenije Jelina, aby ministerstvo vedl.
Premiér Dmitrij Medveděv žádá důkladné vyšetřování. Firma Rosněfť v prohlášení uvedla, že obvinění ministra nepovažuje za ohrožení obchodní dohody. Medveděv dnes prohlásil, že zatčení Uljukajeva je "za hranicí chápání". Pro vládu je to prý těžká rána.
"Uljukajev byl zadržen přímo při přebírání úplatku," uvedla mluvčí vyšetřovacího výboru Svetlana Petrenková. Na Uljukajeva upozornila vyšetřovatele společnost Rosněfť, které ministr kvůli dohodě s Bašněftí vyhrožoval. Výbor rovněž uvedl, že ministr byl zadržen v noci okamžitě po výslechu.
Uljukajev si již před soudem vyslechl formální obvinění, podle výboru soud také rozhodne o dalším postupu. Soud dnes Uljukajevovi nařídil dvouměsíční domácí vězení. Do 15. ledna nesmí vycházet z domu, stýkat se s kýmkoli mimo rodinu ani telefonovat a používat internet. Advokát zatčeného ministra chce rozhodnutí o domácím vězení zažalovat.
Podle agentury Reuters Uljukajevovi hrozí v případě uznání viny až 15 let vězení. "Alexej Valentinovič (Uljukajev) vinu nepřiznal. Zadržení považuje za provokaci vůči státnímu úředníkovi," řekl novinářům advokát Timofej Gridňov, který ministra zastupuje. Policisté Uljukajevovi nařídili, aby o vyšetřování nesděloval veřejnosti žádné informace. Obviněný podle Gridňova odmítá vypovídat, dokud neuvidí důkazy.
Podle informací RIA Novosti se o ministra zajímala FSB asi rok, několik měsíců pak odposlouchávala jeho telefon.
Šéf dolní komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin k zadržení Uljukajeva řekl, že je to důkaz toho, že v Rusku není před zákonem nikdo nedotknutelný. "Všichni jsme si před zákonem rovni," dodal.
Uljukajev post ministra hospodářství zastával od roku 2013 a ve vládě působil od roku 2000. Byl znám jako liberál, který se vyslovoval proti rostoucím zásahům vlády do ruské ekonomiky. Původně ani nesouhlasil se záměrem Rosněfti koupit podíl v Bašněfti s tím, že pro státní firmu je špatným krokem účast na privatizaci.
Psali jsme:Vláda dokončila prodej většinového podílu ve středně velké ropné společnosti Bašněfť do rukou mnohem většího domácího konkurenta Rosněfť před měsícem. Ruská ropná jednička, nad kterou má kontrolu Kreml, za 50,8 procenta akcií Bašněfti zaplatila 329,70 miliardy rublů (125,3 miliardy Kč).
Prodej Bašněfti je jedním z klíčových bodů letošního privatizačního programu ruské vlády. Cílem prodeje státního majetku je snížit rozpočtový deficit, který zvyšují nízké ceny ropy. Uljukajev při dokončení prodeje řekl, že nabídka Rosněfti překročila vládní odhad hodnoty podílu mezi 297 miliardami a 315 miliardami rublů. Druhý zájemce, jehož totožnost ministerstvo nesdělilo, nabídl méně.
Vláda v polovině srpna rozhodla o odkladu prodeje kvůli sporům o to, zda se může o firmu ucházet Rosněfť, kterou vláda souběžně privatizuje. Moskva ale na konci září privatizaci obnovila. Analytici upozorňují, že privatizace Bašněfti vypadá spíše jako koncentrace v ropném sektoru.
Související
Kyjev sabotuje výměnu zajatců, tvrdí Rusko
Amerikou hýbe falešné volební video. Rusko od něj dává ruce pryč
Rusko , Alexej Uljakajev , Rosněfť
Aktuálně se děje
před 3 minutami
Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích
před 11 minutami
Změna klimatu u vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu
před 1 hodinou
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 1 hodinou
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 2 hodinami
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 2 hodinami
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 2 hodinami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 3 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 3 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 5 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.
Zdroj: Libor Novák