Londýn - Britské bezpečnostní služby od června 2013 zabránily 13 potenciálním teroristických útoků, řekl stanici BBC nejvýše postavený protiteroristický důstojník, asistent policejního komisaře Mark Rowley, ku příležitosti zahájení protiteroristické kampaně Action Counters Terrorism (ACT – Akce proti terorismu). Cílem kampaně je vyzvat veřejnost, aby pomáhala boji proti terorismu a hlásila svá podezření. Informace od veřejnosti prý pomohly ve třetině nejrizikovějších vyšetřování. Kampaň je spuštěna krátce poté, co vyšly najevo údaje o růstu islámského terorismu v Británii.
Pravicový bezpečnostní think tank, Henry Jackson Society, na základě svého výzkumu tvrdí, že bezpečnostní služby se zlepšily, co se týče sledování a stíhání trestných činů spojených s islamistickým extremismem. Musí ale čelit novým bezpečnostním výzvám a záležitostem jako je posun směrem k low-tech útokům (útoky nožem, autem a další, které nevyžadují lepší technologii) či oblasti trestné činnosti v Londýně a Birminghamu.
Rowley přiznává, že je tu tento problém „Hrozba je stále pestřejší a posun směrem k low-tech útokům na přeplněných místech, jako jsou ty, které jsme viděli ve velkých evropských městech i mimo ně, dělá ještě důležitější to, aby každý zůstával bdělý a jednal, pokud je znepokojen podezřelými aktivitami, tak, že nám důvěrně zavolá.“ Problémem snah zabránit teroristickým útoků je podle něj skutečnost, že díky rozvoji moderních kontaktních technologií je mnohem snadnější radikalizovat budoucí teroristy ve velmi krátkém čase.
Kampaň zahrnuje podcasty, ve kterých lidé vypráví o tom, jak překazili teroristické útoky. V jednom např. vystupuje hostující lektor, který byl znepokojen otázkami a chováním radikalizujícího se studenta, který se ptal na to, jaké bakterie mohou být použity k zabíjení lidí. Podle Rowleyho je cílem takového materiálu poskytnout vhled do toho, jak by se teroristé mohli připravovat a stimulovat veřejnost k tomu, aby hlásila jakékoli podezření, a to i když se ukáže jako plané. „ Raději budeme mít hovor jako tento, než abychom prošvihli ten kritický, který by nám pomohl zastavit útok.“
Protiteroristická horká linka obdržela v tomto roce více než více než dvojnásobný počet hovorů ve srovnání s předchozími 12 měsíci - 22 000 lidí navázalo kontakt. Z průzkumu mezi 2198 dospělými v Anglii, Walesu a Skotsku se zjistilo, že většina respondentů věří, že je důležité, aby obec spolupracovala s policií v boji proti terorismu. Nicméně, čtvrtina dotázaných uvedla, že nehlásili svá podezření kvůli obavám z toho, že budou plýtvat časem policie. Dva lidé z pěti si nebyli jistí, jak by podezřelé chování mělo vůbec vypadat.
Podoby islámského terorismu v Británii
Zpráva Henry Jackson Society, mající 1000 stran, vnáší další světlo na podoby islámského terorismu v Británii. Podle zprávy bylo v průměru uskutečněno 23 teroristických činů v letech 2011-2015, zatímco v předchozích 13 letech to bylo v průměru 12 teroristických činů. Třetina všech trestných činů byla provedena po roce 2010.
37% trestných činů byla nějakým způsobem vztažena k plánování útoku, další třetina se týkala usnadňování terorismu, například prostřednictvím fundraisingu. Bombardování zůstalo nejběžnější formou plánovaného útoku, narostl však počet low-tech útoků jako je stínání hlav či útoky nožem, což je přičítáno vlivu IS. Zbytek trestných činů má podobu „aspirující“ teroristické aktivity, která byla limitovaného rozsahu či nepředstavovala okamžitou hrozbu – počet těchto odsouzení vzrostl z 15% v průběhu prvních 13 let na 23% za posledních pět let.
Více než tři čtvrtiny všech trestných činů byly spáchány lidmi, které úřady nějakým způsobem už znaly, protože např. spadali pod dohled bezpečnostních služeb nebo byli už předtím odsouzeni. Nicméně, podle autorky zprávy, Hannah Stuartové, prudce rostl počet tzv. „čistých kůží“, tj. pachatelů trestných činů spjatých s islamismem, kteří nejsou známi úřadům.
Podle studie, 72% trestných činů souvisejících s islamismem ve Velké Británii bylo spácháno britskými občany nebo těmi, kdo měli dvojí občanství. Některé oblasti Británie však měly mnohem vyšší počet odsouzených než jiné. 43% trestných činů bylo provedeno lidmi, kteří v době svého zatčení žili v Londýne. Dalších 18% pocházelo z West Midlands, čtyři pětiny z nich byli z Birminghamu. Voice of America dodává, že tyto zjištění vyvolávají nové otázky ohledně integrace, protože radikálové pocházeli z vysoce segregovaných čtvrtí – desetina všech britských islámských teroristů pochází z pouhých pěti okresů v Birminghamu.
Zpráva taktéž odhaluje spojení mezi chudobou a nevzdělaností a sklonem k teroristickým činům. Asi 38 procent odsouzených bylo nezaměstnaných, zatímco 76 procent pocházelo z čtvrtí s nadprůměrnou deprivací. 48 procent z nich žilo ve vůbec nejchudších britských čtvrtí. Většina z nich se narodila a byla vychována jako muslimové, 16% z nich byli konvertité. Průměrný věk odsouzenců byl 22 let. 52% odsouzených mělo jihoasijské etnické pozadí, nejčastěji se jednalo o britské Pákistánce.
Stuartová říká, že zpráva z větší části potvrzuje známá fakta jako to, že většinu trestných činů souvisejících s islámským extremismem páchají mladý muži. Nicméně, zároveň odhaluje nové hrozby. Z nich nejzávažnější je domácí terorismu a vzrůstající zapojení žen. V letech 1998 a 2010, ženy se podílely 4% na spáchaných trestních činů spjatých s islamismem, v letech 2011 až 2015 to bylo už 11 procent. Podle zprávy 18 žen bylo odsouzeno z teroristických trestných činů. Ve více než polovině případů se jednalo podporu mužů, s kterými byli v partnerském či rodinném svazku. V některých případech se jednalo o vážné trestné činy jako je pokus o vraždu.
Pokladnice Muslim Council of Britain, Talha Ahmadová, poukazuje na to, že v posledních letech došlo k více teroristickým trestným činům, ale že celkový počet vztahující se k islámskému extremismu zůstává velmi nízký. Zpráva podle ní ukazuje, že je důležité pracovat s a podporovat muslimské organizace hlavního proudu k boji proti silám, které ženou lidi k extremismu.
Související
Princezně Kate se dožila chvíle, kdy jí gratuluje celý svět. Nebylo to vůbec jisté
Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům
Velká Británie , Terorismus , islám , Policie Velká Británie
Aktuálně se děje
včera
Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Apokalypsa v Los Angeles: Požárů je už pět, hasičům dochází voda, lidé prchají
včera
Jak se žije pacientům v Evropě? Diagnostika nemoci může trvat i desítky let, problémem je i ego lékařů
včera
Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?
včera
Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení
včera
Princezně Kate se dožila chvíle, kdy jí gratuluje celý svět. Nebylo to vůbec jisté
včera
Trump chce Panamský průplav, USA na něj ale nemají nárok. Panamě definitivně patří od roku 1999
včera
Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit
včera
Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči
včera
Policie definitivně uzavřela případ úmrtí populárního herce Karla Heřmánka
včera
Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota
včera
Požáry v Kalifornii plodí mrtvé i nové hrdiny. Obětují své domovy pro pomoc ostatním
včera
Změna počasí se blíží. Meteorologové varují před dvěma jevy
včera
Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl
včera
Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024
včera
Katastrofa, kterou nikdo nečekal. Za ničivé požáry v Kalifornii mohou změny počasí
včera
Výhled počasí do konce ledna. Meteorologové zmiňují vliv tlakové výše
8. ledna 2025 22:03
Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům
8. ledna 2025 21:29
Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení
8. ledna 2025 20:35
Elvis Presley by slavil devadesáté narozeniny
Osmého lednového dne roku 1935, tedy přesně před 90 lety, se narodil Elvis Presley. Tehdy ještě nikdo netušil, že se z chlapce z chudé rodiny stane král rock and rollu.
Zdroj: Lucie Žáková