Moskva - Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj a jeho nadace boje proti korupci zveřejnil významnou investigativní zprávu. Podle zprávy je v ruském politickém systému prakticky nemožné stanovit hranici mezi vládnoucí byrokracií a podnikatelskými elitami. Jádrem tohoto systému je nevyslovená dohoda: oligarchie plní potřeby a přání vládnoucích orgánů, kteří na oplátku chrání oligarchy. A postavou která takto chrání zájmy své i zájmy oligarchů, byl podle zprávy bývalý prezident a současný premiér Dmitrij Medveděv.
Podle zprávy ruští miliardáři nejprve darovali vily, jachty, a dokonce i vinice na určité fondy. Tyto organizace je daly k dispozici Medveděvovi, druhému nejvyššímu politikovi v ruské státní hierarchii, který je běžně užívá bez toho, aniž by je vlastnil. Touto kličkou si oligarchové nakupují přízeň vysokých politiků. Za normálních okolností by tato zjištění vedla k plnohodnotnému znemožnění nejen premiéra, ale celé ruské vládní elity s její neukojitelnou elitou po ukojení svých tužeb, píše The Moscow Times.
K žádné "Medvedevgate" však nedošlo. Státní média o tom mlčí a mluvčí premiéra a prezidenta rozhořčeně tvrdí, že se jedná o politickou kampaň „odsouzeného jednotlivce.“ Celá politická elita sevřeně stojí za Medveděvem, a to z jednoho prostého důvodu: zavržení či dokonce kárání Medveděva by bylo uznání vinným hlavního oponenta režimu a jediného potenciálního politického soupeře Vladimíra Putina. Ale co je nejdůležitější, vedoucí představitelé nevidí neformální ujednání mezi vládními úředníky a oligarchy jako korupci. Pro ně to je pouze kompenzace za tvrdou práci řízení státu. Pro ně je to jakýsi typ „veřejně-soukromého“ partnerství.
Putinův „Darth Vader“ a jeho impérium
Novináři nedávno zjistili, že hlava ropného státního gigantu Rosněfť, Igor Sečin, má blikající světlo - obvykle vyhrazené pro státní úředníky - na střeše své limuzíny, dále tak rozmazávající linii mezi byrokracií a velkými obchodními zájmy. Shodou okolností, několik manažerů Rosněfťu obdrželo státní vyznamenání za zlepšení investičního klimatu v Rusku ve stejný den, kdy Navalnyj vydával svou vyšetřovací zprávu.
V listopadu byl bývalý ministr hospodářství Alexej Uljukajev pozván na schůzku se Sečinem, kde měl obdržet úplatek v hodnotě 2 miliónů $. Uljukajev byl na místě zatčen a obviněn, a nyní čeká ve vězení. Podle ruských médií policejní zátah, který měl v Rusku obdobu naposledy během Stalinovy éry, bylo zorganizováno Sečinem, který je nazýván Putinovým „Darth Vaderem“. Sečin je tajemnou postavou, jeho vliv v Rusku je však nepopiratelný. The Vox se domnívá, že nyní ještě poroste, protože Trumpovým státním tajemníkem je Rex Tillerson, bývalý generální ředitel jedné z největších ropných společností ExxonMobil. Sečin tak pro Putina představuje klíčovou figuru v navázaní nejenom ekonomických vztahů s USA. Spekuluje se, že by za to mohl být odměněn premiérským křeslem.
Uljukajev byl proti tomu, aby Rosněfť rostl a pohltil svého menšího rivala, společnost Bashneft. Tím se dostal do střetu se Sečinovu vizí monstrózních státních podniků. Podle obvinění měl Uljukajev použít svou autoritu k tomu, aby dělal Rosněfťu problémy a nutil jej dát mu úplatek, aby nad transakcí přimhouřil oči. Reportérka listu Novaja Gazeta Irina Gordiyenková oficiální verzi příběhu nevěří. Proč by ruský ministr riskoval svoji pověst kvůli vzhledem k rozsahu dohody vcelku malé částce, ptá se.
Korupce, moc a veřejnost
Podle The Moscow Times celý tento případ dost vypovídá o současných poměrech v Rusku. Zatímco Uljukajev je považován za korupčního politika, vůči jeho kolegovi z liberálního křídla, Medveděvovi, žádné takové obvinění vzneseno nebylo. Zdá se, že finanční a politické elity shledali Uljukajeva postradatelným, zatímco Medveděv se jím doposud hodí do jejich plánů. To se však může náhle změnit, varuje The Moscow Times. Dokud je Medveděv v křesle premiéra, je v bezpečí. Jakmile jej ztratí, už pro ně nebude mít žádné využití.
Navalnyj naléhá na obyčejné Rusy, aby zastavili tuto všudypřítomnou korupci, nepotismus a slučování oficiální moci a kapitálu. Obyčejní Rusové však věří, že všichni u moci jsou podvodníci a že oni nemají žádnou moc, aby to změnili, a pokud by se tak pokusili učinit, jen by věci zhoršili.Navíc, ruská státní média vykreslují Navalnyja jako nedůvěryhodnou osobu, která sama byla odsouzena za korupci. Rusko je přesvědčováno, že jediným pravým bojovníkem proti korupci je Putin a kontroverzní zatčení vysokých vládních představitelů pomáhá ve vykreslení Putina jako nebojácného potírače i té nejvyšší korupce.
Navalnyjův film o vyšetřování Medveděva získal několik miliónů shlédnutí online. To je statisticky významný počet občanů. Nicméně, domnívá se The Moscow Times, to nemusí vůbec znamenat, že lidé jej sledovali kvůli hlavní zprávě, mnoho z nich z nich pravděpodobně jen zírali na životní styl bohatých a slavných. Celá aféra tak brzy vymizí z mysli veřejnosti. Její hlavní přínos – odkrytí toho, jak peníze a luxus oživuje ruské politiky a jak se kvůli tomu budou ruští úředníci držet u moci – však zůstává, píše The Moscow Times.
Související
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
Vladimír Putin , Alexej Navalnyj , Rosněfť , Rusko
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák