Kdo vraždil na Majdanu? Janukovyč otevřeně promluvil, zmínil i Trumpa

Kyjev - Ukrajinský exprezident Viktor Janukovyč se opět dostal do centra dění v případu konfliktu na Ukrajině. Zaslal světovým lídrům dopis, v němž navrhuje urovnání situace v Donbasu. Popisuje také svou interpretací událostí, které v letech 2014 a 2015 k vyhrocení situace, která přerostla v zbrojený konflikt.

Janukovyč podle agentury RIA Novosti uvedl, že jedním z adresátů byl i nový prezident USA Donald Trump. Přiznává, že obsah dopisu je složitý a analýza faktů podle něj adresátům zabere nějaký čas. To se týká zejména Trumpa, který nebyl účastníkem událostí na Ukrajině, neboť tou dobou ve svém úřadu nepůsobil.

Sesazený ukrajinský prezident se přesto domnívá, že zásluhou jeho dopisu se Ukrajina přiblíží k vyřešení ozbrojeného konfliktu v Donbasu. Upozornil také, že ukrajinská generální prokuratura (GPU) ho nepředvolává k výslechu, jak původně zamýšlela. Podle něj se bojí informací, které by sdělil.

Ukrajinská prokuratura se prý jen vymlouvá, že nezná jeho adresu v Rusku a že se skrývá. "Já se ale neskrývám a nikdo a nic nebrání ukrajinským vyšetřovatelům, aby vyšetřily své podezření a vyslechli mě," uvedl. "GPU se bojí dát mi slovo a podívat se mi do očí," dodal. Tvrdí také, že svou adresu v Rusku ukrajinským vyšetřovatelům oznámil před dvěma lety.

Ukrajina se bude zodpovídat

Ukrajina se podle Janukovyče bude v budoucnu zodpovídat za to, že nepodnikla kroky ke zjištění pravdy ohledně událostí na kyjevském Majdanu, kde se na přelomu let 2014 a 2015 konaly mohutné demonstrace, které vedly k sesazení proruské vlády na Ukrajině a tehdejšího prezidenta Janukovyče.

Kyjev ale tvrdí něco jiného. Podle ukrajinského generálního prokurátora Jurije Lucenka jeho úřad obdržel odpověď z ruské generální prokuratury, která je připravena posoudit možnost Janukovyčova slyšení na území Ruska v přítomnosti ukrajinských vyšetřovatelů.

Výslech by se měl týkat podezření, že Janukovyč se jako prezident dopustil vlastizrady. Ukrajinští vyšetřovatelé chtějí exprezidenta vyslýchat i ve věci podezření z vytvoření zločinecké organizace a bránění protestním akcím.

Válka mohla začít v Kyjevě

Podle některých medií Janukovyč vypovídal před ukrajinským soudem už 28. listopadu. Za zvýšených bezpečnostních opatření se údajně nacházel v budově oblastního soudu v ruském městě Rostově, odkud byl videokonferencí přepojen do kyjevského Svjatošinského soudu na Ukrajinu.

Janukovyč se u soudu údajně odvolal na usvědčující videa a asi 70 svědků z řad protestujících na Majdanu, kteří by mohli potvrdit, že snajpři stříleli z budov kontrolovaných protestujícími proti Janukovyčovu režimu. Soud v Kyjevě se vyslovil tak, že se podrobně seznámí s těmito materiály, pokud boudou začleněny do spisu.

Janukovyč prý také předložil údaje o tom, že příslušníci Berkutu nebyli během majdanských událostí ozbrojeni. Zpravodajství ORT následně citovalo bývalého příslušníka Berkut, který uvedl: "Kdybychom měli zbraně na Majdanu (míní bývalý berkutovec, pozn.), pak by válka začala v Kyjevě, nikoli na Donbasu."

Janukovyč nařízení k útoku popírá

Janukovyč podle médií odpověděl na přímé dotazy, zda vydával rozkazy k silovému řešení Majdanu tak, že vše popřel. Exprezident pouze zopakoval, že vraždy se udály v době, kdy on, jako tehdy fungující prezident Ukrajiny, vyhověl téměř všem požadavkům, které na něho opozice kladla. Souhlasil tenkrát s amnestií a provedením předčasných voleb. Události ale nabraly jiný směr a došlo na oběti.

Doposud se neví s jistotou, kdo byli střelci na Majdanu. Ví se však, že jejich rukama umírali lidé 20. února 2014. Čím déle trvá vyšetřování, tím více se deformují stopy, které mají bezprostřední vztah k tragédii. Mezi závažné ovlivňování vyšetřování patří i fakt, že byly pokáceny stromy, do kterých se zavrtaly kulky po výstřelech ostřelovačů.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Viktor Janukovyč Ukrajina Ukrajinská krize Rusko

Aktuálně se děje

před 37 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 46 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy