Janukovyč vyplácel bývalého šéfa Trumpovy kampaně Manaforta. Mám důkazy, tvrdí ukrajinský poslanec

Kyjev/Washington – Ukrajinský poslanec Serhij Leščenko dnes médiím předložil dokumenty, které dokazují, že bývalý šéf volebního štábu Donalda Trumpa Paul Manafort podle tajně inkasoval statisíce dolarů od ukrajinské Strany regionů. Dít se tak mělo v době vlády proruského prezidenta Viktora Janukovyče. Informuje o tom agentura Unian.

Leščenko, bývalý dlouholetý zástupce šéfredaktora listu Ukrajinska pravda, působí nyní ve vedení křesťanskodemokraticky orientované parlamentní strany Demokratická aliance. Svá slova dokládá dokumenty, hodnověrnost jejich obsahu ale nelze ověřit. Leščenko prý dokumenty o této transakci získal od osob, které užívaly bývalou Manafortovu kyjevskou kancelář po jeho odjezdu z Ukrajiny. V ní se údajně výkazy o finančních operacích našly.

Manafort rezignoval z funkce šéfa Trumpova volebního týmu loni v srpnu právě kvůli obviněním, že pobíral peníze od Janukovyče a jeho lidí. Americká média ho v této souvislosti obvinila i z kontaktů s agenty ruské rozvědky, což Manafort popírá. Na Ukrajině působil v letech 2007 až 2012 jako politický konzultant Janukovyčova režimu, který udržoval těsné styky s Moskvou.

Už loni v létě se v americkém tisku objevily informace o tom, že Manafort dostal od ukrajinských politiků značnou hotovost. Důkazy prý tehdy našla ukrajinská protikorupční prokuratura.

Leščenko nyní přišel s verzí, že Manafort tajně v říjnu 2009, tři měsíce před prezidentskými volbami na Ukrajině, dostal od Strany regionů 750.000 dolarů (18,7 milionů korun). Peníze prý byly na jeho konto zaslány přes středoasijský Kyrgyzstán nikoli za poradenství, ale jako fiktivní platba od firmy Neocom Systems, která sídlí v daňovém ráji v Belize. Šlo údajně o úhradu za prodej počítačů.

Manafortův mluvčí Jason Maloni agentuře AP řekl, že tvrzení ukrajinského poslance je nepodložené a musí být „šmahem odmítnuto".

Kauza údajných styků Trumpova štábu s ruskou rozvědkou je nyní v centru pozornosti amerických politiků i médií. Záležitostí se zabývá několik výborů amerického Kongresu, podle tvrzení vyšetřovatelů se ruské tajné služby během loňské volební kampaně snažily poškodit demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou a pomoci Trumpovi. Konkrétní důkazy o vědomé spolupráci Trumpova týmu s Moskvou však předloženy nebyly.

Související

Paul Manafort

Trump omilostnil dalších 26 lidí, jsou mezi nimi i exporadci Manafort a Stone

Americký prezident Donald Trump ve středu omilostnil 26 dalších lidí a třem odsouzeným zmírnil tresty, informuje zpravodajský portál BBC. Mezi omilostněnými je také bývalý šéf Trumpova volebního štábu Paul Manafort, Trumpův exporadce Roger Stone nebo Charles Kushner, realitní magnát a otec prezidentova zetě.

Více souvisejících

Paul Manafort Ukrajina USA (Spojené státy americké) Viktor Janukovyč

Aktuálně se děje

před 52 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy