Opustil IS ideu chalífátu? Na sociálních sítích láká víc na džihád

Londýn - Sen o územním chalífátu se díky vojenskému tlaku rozplývá. Útok v Londýně, ke kterému se přihlásil IS, ale ukazuje, že IS se nevzdává. Dosvědčuje to i změna tématu na jeho online sítích. Namísto utopistických obrázků života v chalífátu začal zdůrazňovat džihád. To však neznamená, že ústřední koncept opustil. Podle australského generálního prokurátora George Brandise se IS po konečné ztrátě území v Iráku rozptýlí do celého světa a vytvoří „diasporní“ chalífát.

Diaspora označuje rozptýlení určitého etnika ze své domoviny do jiné kultury, aniž by ale došlo ke ztrátě vazeb na tuto původní kulturu. Diasporní skupiny jako Židé či různé druhy afrických komunit si uchovávají vzpomínky na svou domovinu a prostřednictvím řady rituálů ji symbolicky přenášejí do země, kde nyní sídlí. Podobný vzorec lze očekávat i od IS, tvrdí Brandis. V jeho případě však se dá očekávat, že toto symbolické připomínání bude mít podobu násilných akcí.

Podle Brandise je pro IS myšlenka chalífátu tak ústřední, že se jí nebude chtít vzdát ani po územní ztrátě. Proto nebude následovat příklad Al-Káidy, která nabyla podoby stinné mezinárodní teroristické sítě, ale bude mít spíše podobu „diasporního“ chalífátu, rozesetého po celém světě, včetně v některých částech jihovýchodní Asie. Brandis v rozhovoru pro Fairfax Media řekl, že IS už vyhlásil to, co by se dalo přeložit jako „vzdálené chalífáty“ v některých částech Libye, ale podobná plány má i pro části sub-rovníkové Afriky a jižní a jihovýchodní Asie. Tyto diasporní komunity by sestávaly z navrácených bojovníků IS, stejně jako z nových místních přívrženců.

Díky tomu IS stále zůstane hrozbou, ačkoliv jeho schopnost přilákat např. australské bojovníky „nějak odpadla.“ Na otázku, čeho tedy dosáhla a co znamená vojenská porážka IS na Blízkém východě, řekl, že si nemyslí, že „ že si někdo někdy myslel, že rozbití chalífátu by zničilo schopnost jednotlivců nyní identifikovaných s ISIL (jiný akronym pro IS) povzbudit terorismus v západních zemích. "

Změna poselství

Že IS promýšlí změnu své strategie, je vidět na změně jeho propagačních zpráv na internetu. V únoru 2015, IS zveřejnil 892 propagandistických příspěvků - videa, fotografie, audio a písemné články. Ve stejném měsíci letošního roku klesl počet na 570 příspěvků - pokles o 36%. V roce 2015, 53% produkce bylo zaměřeno na utopické zobrazení života v rámci takzvaného chalífátu, a 39% produkce zkrášlovalo džihád. Tento rok, jak zuří bitvy o klíčová města IS, 80% příspěvků je zaměřených na džihád, a pouze 14% na „skvělý“ život v chalífátu, uvádí Mezinárodní centrum pro studium radikalizace a politického násilí (International Centre for the Study of Radicalisation and Political Violence - ICSR).

Charlie Winter, vedoucí výzkumník ICSR řekl Sky News, že je mnohem obtížnější narazit na čistou propagandu IS. Teroristické činy, jako ten v Londýně, si IS přisvojuje a využívá je jako propagační nástroj, jak získat pozornost a udržet se v mysli lidí. „ V tomto smyslu propaganda a terorismus jsou jedno a totéž pro Islámský stát," řekl Winter.

IS používal k šíření své ideologie,znásobení efektu teroristických útoků a dosažení většího publika otevřených platforem jako je Twitter a YouTube. Šokující vraždy jako ta, při které byl zabit americký novinář James Foley mu dodalo potřebnou publicitu, zatímco na druhé straně plnil sociální média idealistickými obrazy života pod vládou IS. Oba přístupy byly důležité v šíření značky a ideologie IS k širšímu publiku. Avšak během posledních tří let, jak Twitter, tak Google dokázaly přijít s účinnějšími metodami, jak odstraňovat obsah IS ze svých platforem. To donutilo IS přesunout svou propagandistickou mašinérii na méně dostupné kanály jako je šifrovaná aplikace na posílání zpráv Telegram.

Ross Frenett, spoluzakladatel Moonshot CVE, star-upu zaměřujícího se na boj proti extremismu prostřednictvím extremismu, řekl Sky News, že pokud někdo využívá uzavřený Telegram kanál IS, s největší pravděpodobností už uvěřil jejich ideologii. Zatímco dřív využíval IS Twitter k dosažení co největšího publika, nyní se podle Wintera snaží získat na svou stranu zranitelné jedince, sociálně i mentálně, a udělat z nich zbraň, osamělé vlky schopných provést teroristické útoky.

Londýnský útok – co vypovídá o IS a sociálních médiích

Útočník z Londýn, Khalid Naspod, podle zpráv vyšetřovatelů použil aplikaci WhatsApp dvě minuty před útokem. Deník Independent poukazuje na to, že používání sociálních sítí těsně před útokem je poměrně běžná praktika teroristů. Anis Amri, berlínský útočník poslal selfie z kabiny nákladního vozidla, který použil k masakru 12 lidí. Útočník z Nice Mohamed Lahouaiej-Bouhlel poslal minutu předtím, než najel do davu lidí, zprávu svému kontaktu, ve které jej žádá o víc zbraní. Omar Mateen, který spáchal masakr v Orlandu, během něj psal své ženě.  

Podle agentury Reuters ale i aktiva IS i na Telegramu a dalších médiích klesá. Ačkoliv se IS k londýnskému útoku přihlásil, zřejmě za ním nestál. Dosvědčuje tomu to, že na sociálních sítích nerozjel podobnou kampaň oslavující teror jako tomu bylo v Paříži a Bruselu, poukazuje Rita Katzová, zakladatelka zpravodajské firmy SITE. Zpráva o útoku se ani neobjevila ve vysílání rádiové stanice Islámského státu Al-Bayan, která pravidelně referuje o situaci v Sýrii a Iráku.

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Terorismus teroristický útok před Westminsterským palácem v Londýně (22. března 2017) Khalid Masood (útočník z Londýna)

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy