Tillerson jede do Moskvy, schůzka s Putinem se nechystá. Trest za útok v Sýrii?

Moskva/Washington - Šéf americké diplomacie USA Rex Tillerson přijede v úterý do Moskvy, kde bude jednat s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Schůzka s šéfem Kremlu Vladimirem Putinem se nechystá.

Tillersonova návštěva, první po jmenování do vrcholné diplomatické funkce v USA, se uskuteční jen několik dnů po americkém raketovém útoku na syrskou základnu, který Rusko označilo za agresivní akt provedený pod vymyšlenou záminkou.

Jednání amerického ministra s ruským prezidentem se očekávalo, po americkém ostřelování se ale rozšířily spekulace, že zrušení schůzky může být trestem za americký útok. "Takové schůzky nikdy předem neoznamujeme," vysvětlil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Na dotaz, zda absence schůzky může znamenat signál pro Washington, odmítl mluvčí odpovědět.

Podle amerických zdrojů chce Tillerson v Moskvě jednat o možnosti společného boje proti mezinárodnímu terorismu, o údajném vměšování Ruska do amerických prezidentských voleb a o respektování odzbrojovacích smluv, které podle Pentagonu Rusko porušuje. Zdroje z Bílého domu jsou podle agentury Reuters přesvědčeny, že útok na syrskou základnu přidal na váze americkému postoji.

Původně se plánovalo, že se americký host setká s Putinem ve středu, po jednání s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem, poznamenal na svém webu list Kommersant s odvoláním na "zdroj blízký Kremlu". Připomněl, že schůzku s Putinem považoval za mimořádně důležitou sám Tillerson, když během oběda s kolegy z členských států NATO dal najevo, že nepovažuje Lavrova za klíčového partnera pro normalizaci rusko-amerických vztahů.

"Znovu se zavazujeme k tomu, že poženeme k odpovědnosti každého a všechny, kteří páchají zločiny proti nevinným kdekoli na světě," řekl dnes Tillerson během návštěvy památníku obětí nacistického masakru v Itálii z roku 1944.

Britský ministr zahraničí Boris Johnson dnes znovu vyzval Rusko, aby přestalo podporovat Asadův režim, který označil za "toxický". Johnson kvůli spojenectví Moskvy s Damaškem zrušil cestu do Ruska, plánovanou na dnešek.

Související

Bolton, John

Kniha plná výbušných tvrzení o Trumpovi. Dnes vycházejí Boltonovy memoáry

Po odkladu a neúspěšné snaze americké vlády zablokovat její vydání jde dnes do prodeje kniha bývalého poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Johna Boltona o 17 měsících jeho působení v týmu amerického prezidenta Donalda Trumpa. Paměti nazvané The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to stalo: Paměti z Bílého domu) předkládají obrázek administrativy plné nedůvěry a interních půtek v čele s neznalým lídrem, který svou pozici využívá k prosazování vlastních zájmů.
Americká exvelvyslankyně v OSN Nikki Haleyová v doprovodu prezidenta Donalda Trumpa

Trumpova bývalá velvyslankyně při OSN vydává paměti, kniha zřejmě vyvolá rozruch

Nikki Haleyová, bývalá velvyslankyně Spojených států při OSN v administrativě prezidenta Donalda Trumpa, vydává paměti. Tvrdí v nich například, že dva vysoce postavení američtí činitelé, kterých se současný šéf Bílého domu nakonec zbavil, ji vyzývali, aby se s nimi postavila proti některým prezidentovým politickým rozhodnutím. Z knihy, která vyjde v úterý, cituje agentura AP.

Více souvisejících

Rex Tillerson Vladimír Putin Sergej Lavrov Rusko USA (Spojené státy americké) útok USA na Sýrii (7. 4. 2017)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy