Islámský stát chystá masivní útoky, Rusko leze teroristům na nervy

Moskva - Rusko se obává masivních teroristických útoků ze strany radikální organizace Islámský stát (IS). Dnes to na zasedání Národního protiteroristického výboru (NAK) uvedl ředitel ruské tajné služby FSB Aleksandr Bortnikov. Informovala o tom agentura TASS.

Bortnikov tvrdí, že Rusko je trnem v oku několika teroristických organizací působících na Středním a Blízkém východě včetně radikálů z hnutí Islámský stát. Teroristé ale podle něj mají v úmyslu spáchat atentáty i v dalších zemích světa.

"Příkladem jsou teroristické útoky spáchané nedávno v Rusku, Británii, Švédsku a Egyptě," uvedl Bortnikov s odvoláním na informace, které dostává a vyhodnocuje FSB.

Domnívá se také, že teroristické skupiny, které mají zájem útočit v Rusku, podporují občané členských zemí Společenství nezávislých států, kteří do Ruska přicházejí jako migranti za prací. Problémem je také verbování nových členů, část lidí, kteří přichází do Ruska, ale má podle FSB zkušenosti z bojů v Sýrii a Iráku.

Rusko rozjelo velkou operaci

Bortnikov se následně vrátil k teroristickému útoku v petrohradském metru, který se odehrál minulý týden. Podle něj byly zadržené osoby členy teroristických buněk. V rámci vyšetřování zadržených osmi členů upřesnil, že šest bylo zadrženo v Petrohradě a další dva v Moskvě. 

Policie také během zátahu zadržela velký počet zbraní a munice a nadále pátrá po organizátorech útoku, který si vyžádal 14 obětí a desítky zraněných.

Sám Akbaržon Džalilov, hlavní podezřelý z pondělního teroristického útoku na petrohradské metro, dle vyšetřovatelů prošel výcvikem v jednotkách Islámského státu v Sýrii. 

Informace vyšetřovatelů hovoří o tom, že Džalilov odletěl v listopadu 2015 z Petrohradu do Istanbulu, odkud se mohl vydat do Sýrie k jednotkám Islámského státu. Po odletu z Ruska se prý dlouho v této zemi neobjevil.

Podle petrohradského serveru Fontanka pro verzi o výcviku atentátníka u IS svědčí zejména komponenty podomácku zhotovené nálože, které jsou příznačné pro Sýrii. Vyšetřovatelé posuzují i verzi, že Džalilov coby strůjce krveprolití neměl v úmyslu sehrát roli sebevražedného útočníka, avšak byl použit jako "živá bomba".

Související

Více souvisejících

Rusko Islámský stát (IS) teroristický útok v petrohradském metru (3.4.2017)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy