Homosexuálové v Rusku trpí: mučení, nebo smrt. Aktivistka žádá Kreml o pomoc

MAGAZÍN - Zprávy o nejméně třech mrtvých a stovkách zatčených homosexuálů v Čečensku šokovaly svět, tvrdí Tanja Lokšinová, ředitelka ruské sekce lidskoprávní organizace Human Rights Watch. V komentáři pro server Moscow Times dodává, že ti, kdo jsou seznámeni s tyranskou vládou tamního prezidenta Ramzana Kadyrova, byli situací zřejmě zaskočeni méně.

Extrémní homofobie

S požehnáním Kremlu Kadyrov řídí Čečensko jako své osobní panství více než desetiletí, a během té doby vytvořil režim strachu, trestající každého s odlišným názorem či životním stylem, připomíná aktivistka. Dodává, že Čečensko dnes představuje tu část Ruské federace, kde dochází k největšímu bezpráví.

"To neznamená, že Kreml nemá páky na to, co se tam odehrává," deklaruje ředitelka. Konstatuje, že k ukončení současné čistky homosexuálů by stačilo, aby Putin Kadyrovovi řekl, že musí být zastavena, avšak reakce Moskvy dosud byla zcela opačná.

První signály z Kremlu sice vyznívaly pozitivně, přičemž Putinův mluvčí Peskov v zásadě tvrdil, že prezident nemá mnoho informací o dění v Čečensku, ale bezpečnostní složky se na záležitost blíže podívají, poukazuje Lokšinová. Doplňuje, že následně se však stalo cosi podivného a Peskov vyzval ty, kteří se cítí být čečenskými úřady poškozeni, aby podali oficiální stížnost, čímž fakticky poskytl čečenskému vedení pohodlná zadní vrátka.

Putin se následně 19. dubna sešel s Kadyrovem, kde o otázce přinejmenším debatovali, což aktivistka považuje za jistý průlom. "Homofobie v Čečensku je extrémní a mimo kontrolu a LGBT osoby čelí dlouhodobě perzekuci a vydírání," píše Lokšinová. Podotýká, že Human Rights Watch zdokumentovala případy, kdy homosexuály pronásledovali policisté, kteří od nich požadovali pravidelné úplatky, jinak o jejich sexuální orientaci chtěli říct rodině.

Organizovaná kampaň v takovém rozsahu je nicméně bezprecedentní a nepochybně ji posvětilo čečenské vedení, soudí ředitelka. Vysvětluje, že akce začala koncem února, trvala několik týdnů, pak se zastavila, aby se v polovině března rozběhla znovu. Důvod není jasný, ale Human Rights Watch spekuluje, že má mimo jiné posílit podporu Kadyrova.  

Existují náznaky, že Kreml není se situací v Čečensku příliš spokojen, vzrůstá počet útoků tamních povstalců a Kadyrov si zřejmě není jistý svým postavením jako před několika lety, tudíž se odhodlal k zoufalým opatřením, která ho mají posílit, spekuluje Lokšinová. Dodává, že metody užívané čečenskými úřady nejsou zdaleka nové a podobné triky tamní režim používal vůči svým kritikům, salafisitickým muslimům, uživatelům drog a osobám podezřelým ze sympatií k džihádistům.

Hrozí vraždy ze cti  

Často zmiňovaná detenční centra, kde jsou shromažďováni čečenští homosexuálové, existují již delší dobu, přičemž se nejedná o "koncentrační tábory pro gaye", jak někdy píší západní média, vysvětluje aktivistka s tím, že takové zveličování znevažuje utrpení. "Mluvíme o neoficiálních věznicích, kde jsou mučeni lidé elektřinou, mláceni, ponižováni," uvádí ředitelka. Podotýká, že cílem je přimět gaye k označení ostatních homosexuálů, v případě uživatelů drog k identifikaci jiných narkomanů.   

"Pochopitelně, gayové jsou v Čečensku obzvláště zranitelní. Jsou chyceni mezi dvěma ohni - perzekucí ze strany místních úřadů a strachu ze svých příbuzných," tvrdí Lokšinová. Oficiální reakce Kadyrovova mluvčího podle ní ostatně hovoří jasně - popírá, že by v Čečensku nějací gayové existovali a kdyby by tomu tak bylo, jejich příbuzní by je zajisté poslali do míst, z nichž není návratu. Takové prohlášení od místních úřadů jen podporuje vraždy ze cti, kritizuje aktivistka. Dodává, že z tohoto důvodu je Peskovova výzva špatná, jelikož nelze nabádat oběti k veřejným vystoupením, pokud jim nebudou zajištěny patřičné a celkové bezpečnostní garance.

Ačkoliv není tak extrémní jako v Čečensku, homofobie zůstává velkým problémem i v Rusku samotném, přičemž mnoho Rusů považuje homosexuály za občany druhé kategorie a v zemi vůči nim platí diskriminační zákony a opatření, zdůrazňuje aktivistka. Na základě zkušeností se stavem lidských práv se tak nedají očekávat žádné žaloby ze strany postižených osob, obává se Lokšinová. Svou roli by proto podle ní měl sehrát Západ.

"Předně, vlády by měly dělat vše, co je v jejich silách, k poskytnutí útočiště obětem v nebezpečí," nabádá ředitelka. Připouští, že ti, kdo prchli do měst v Rusku sice mají přístup k aktivistickým sítím, ale to neznamená, že jsou v bezpečí, jelikož čečenské úřady je mohou snadno vypátrat a obrátit se proti nim mohou i jejich vlastní rodiny nabuzené oficiální propagandou vyzývající k "očistě rodinné cti".

Západ by pak podle Lokšinové měl udržovat tlak na Putina. Pokud všechny mezinárodní organizace a mezinárodní aktéři budou nadále otázku nějak nastolovat v jednáních s Kremlem, ruský prezident bude nakonec přinucen Kadyrovovu čistku homosexuálů zastavit, soudí závěrem aktivistka.   

Související

Více souvisejících

Rusko čečensko Ramzan Kadyrov Homosexuálové

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy