Trump je dokladem rizik globálního kapitalismu, varuje expert

NÁZOR - Zdá se, jakoby nová tvrzení spojující Donalda Trumpa a jeho obchodní impérium s "ruským organizovaným zločinem" přicházela téměř denně, poukazuje historik a politolog Mark Galeotti. Expert na Rusko působící v pražském Ústavu mezinárodních vztahů situaci rozebral v komentáři pro server Moscow Times.

Zvrácený obchodní model

Je mnoho důvodů domnívat se, že Trumpův obchodní model je natolik zvrácený, že nabral pyramidovou podobu a při výběru zákazníků a investorů je extrémně nekritický, připouští odborník. Řeči o tom, že se Trump stal spojencem či nástrojem organizovaného zločinu však považuje za bezpředmětné.  

V Rusku, stejně jako všude jinde, existuje organizovaný zločin, konstatuje Galeotti. Připouští, že v uvedených zvěstech o Trumpovi se čas od času skutečně objevují reální gangsteři, přičemž jistý notoricky známý dlouholetý ruský zločinec, neb-li "vor v zakone" - jak jsou elity podsvětí v Rusku nazývány - dokonce nějaký čas žil v newyorském Trumpově mrakodrapu. "Neexistuje ale důkaz, že by se Trump a Vjačeslav 'Japončik' Ivankov někdy setkali," zdůrazňuje politolog. Dodává, že Ivankov v té době navíc neměl v USA žádný trestní záznam, a z celé situace tak lze vyvodit pouze velmi omezené závěry.

Zdá se, že reálnější vazbu představují četné pochybné ruské osoby, které pobývají ve Spojených státech nelegálně a nakoupily Trumpovy nemovitosti, poukazuje expert. Domnívá se, že podobně jako v mnoha jiných případech realitních obchodů, mohlo jít částečně o praní špinavých peněz. Na Trumpa zajisté padá podezření, že buduje majetkové impérium, které disponuje nepřiměřeným množstvím pochybných ruských peněz, avšak uvedené obchody podle Galeottiho neposkytují nějaký přímý důkaz, po němž mnozí tolik touží.

Předně, Trumpova etika - co je zlaté, není špatné - v 90. letech zřejmě imponovala nové bohaté generaci Rusů, myslí si politolog. Vysvětluje, že pro tyto lidi nebyl žádné exces přehnaný; společnosti se také často slučují a jak se obchodní známka trump proslavovala, přitahovala k sobě ostatní. "Navíc, ruské peníze v 90. letech byly z podstaty špinavé, vygenerované v drsné éře gangsterského kapitalismu, kde se neustále přepisovaly zákony a trh byl všude tam, kde ho vytvořily vaše svaly a konexe," dodává expert. Připomíná, že věci jsou dnes dále a již existují ruské společnosti a banky se skutečně dobrou pověstí, byť se často zakládají na prostředcích získaných v dobách, kdy všechny peníze byly špinavé.      

"Tak se vynořuje kapitalismus, tak generace pomalu mění včerejší špinavé praktiky v dnešní historické slabůstky," pokračuje Galeotti s odkazem na příjmy z amerického otrokářství či "zlodějské barony", na něž v 19. století upozorňoval novinář Henry Lloyd. Zdůrazňuje, že rozlišit čisté peníze od těch špinavých nelze v ruské ekonomice o nic lépe, než tomu je v ekonomice globální.  

Hrozba neregulovaného globálního kapitalismu

"Takže pokud prodáváte Rusům, aniž byste se příliš zajímali, od koho jde, nebo se poohlížíte po investicích mimo hrstku prověřených ruských zdrojů, co dostanete?" pokládá otázku politolog. Odpovídá, že jde o směs poctivých a gangsterů, ale především špinavých peněz, které jsou generovány v chamtivé, zkorumpované, špinavého kapitálu a úplatků plné ekonomice. Díky tomu máte skutečně šanci, že obchodujete s ruskými byznysmeny, ne s potetovanými gangstery, vysvětluje Galeotti. Podotýká, že stačí pominout pouliční rváče a zásobovací řetězec obchodníků s lidmi a drogami mířícími na lukrativní západní trhy a moderní postavou "ruského organizovaného zločinu" bude pravděpodobně podnikatel disponující portfoliem prostředků od špinavých po naprosto čisté.          

Zřejmě půjde o vzdělaného, solventního muže s konexemi na místní, ne-li celostátní politické kruhy, dostatečně důvtipného na to, aby neustále své peníze přesouval a nebylo prakticky možné prokázat jejich nelegální původ, píše Galeotti. Tvrdí, že v tomto ohledu se ruský investor neliší od těch z Číny, Afriky a mnoha dalších částí světa, kde ekonomické příležitosti převyšují morálku a pravidla. Tito lidé pak nenakupují pouze Trumpovy nemovistosti, ale investují do hotelů v centru Londýna, chat v Karibiku, apartmánů na plážích v Miami či luxusních jachet, zdůrazňuje odborník.

"V současné horečnaté náladě, kdy mnozí věří, že oponovat Trumpovi a znevažovat ho je vlasteneckou povinností, existuje riziko, že toto vše bude znít jako jeho obrana," obává se expert. Sám to však považuje spíše za poukázání na skutečný a obecnější problém. Byť by mohlo být uspokojivé najít důkaz, že potetovaný ruský gangster do Trumpova mrakodrapu donesl kufr krvavých peněz a podplatil budoucího prezidenta, Galeotti to považuje za nepravděpodobné.

Trump čelil sestupnému trendu a hnala ho zoufalá potřeba zachránit často pochybně řízené realitní impérium tím, že se poohlédne po penězích na trhu, včetně těch ruských, vysvětluje politolog. Deklaruje, že zatím neexistuje důkaz, že by se Trump stal pěšákem mytizované "ruské mafie" či Kremlu, což by ale neměl být jediný závěr. Trumpovo obchodní chování totiž podle Galeottiho poskytuje depresivně přesný obraz nejhorších transakcí na současných finančních trzích.

Tyto trhy ztělesňují princip "obchod je obchod" a jejich poddajnost příliš často jednoduše znamená pouhé zapírání, kdy každý je ochotný prát špinavé peníze, pokud budou předtím alespoň trochu očištěny, varuje odborník. Uzavírá tím, že Trumpův hřích a služba zároveň, tak spočívá v tom, že nám ukazuje velká rizika neomezeného globálního kapitalismu.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Rusko Mafie USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy