Z Ukrajiny přichází hrozba, o které se nemluví. Evropu může ohrozit nárůst tuberkulózy

Oděsa - Ve třetím největším městě a hlavním turistickém centru na jihu Ukrajiny se kromě místních a návštěvníků v ulicích procházejí i lidi prchající z války na východě země, studenti nebo ekonomičtí migranti ze střední Asie. Svěží mořský vzduch zde obtěžkává nemoc, o které se nemluví - tuberkulóza.

Oděsa je TBC zasažená vůbec nejvíce z celé země, na 100 tisíc zdravých je 110 případů nakažených a počet neustále narůstá. Nemoc je spojována s migrací, nestabilitou a chudobou a může vážně ohrozit Evropu i kvůli tomu, že se Ukrajina snaží o integraci na západ díky novému bezvízovému systému. Pro srovnání - v roce 2015 bylo v ČR nahlášeno 518 pacientů s tuberkulózou, to je 4,9 případů na 100 tisíc obyvatel."Ukrajina by měla věnovat zvláštní pozornost TBC," řekl Alexey Bobrik ze Světové zdravotnické organizace (WHO). "Může to snadno přerůst v globální problém." Tuberkulózu se podařilo v Evropě téměř vymýtit na počátku 20. století díky lepší zdravotní péči, informovanosti lidí a vyšší životní úrovni. Poslední pandemii onemocnění hlásila Ukrajina v roce 1995. Tehdy získala mezinárodní pomoc nejen s bojem proti TBC, ale také HIV. Nicméně slabá politická vůle a nedůvěra lidí v chátrající zdravotní systém zdržovala pokrok v léčení. Ukrajina stále léčí lidi s TBC podle systému, který se od sovětských dob příliš nezměnil. Je založen na lůžkové léčbě trvající měsíce nebo dokonce roky v klinikách a sanatoriích, která jsou umístěna v kdysi překrásných historických budovách. Dnes jsou však v havarijním stavu a naprosto nevhodná pro léčbu pacientů. "Nemůžeme poskytnout správné podmínky pro léčbu," uvedl lékař Oksana Leonenko-Brodetskaya, který vede kliniku TBC v Oděse. Podle něj chybí zcela izolované oddělení, aby nedocházelo ke křížové nákaze.

Podle WHO by však izolace pacientů problém nevyřešila - je potřeba včas a s přesností určit diagnózu. Většina pacientů přestane být infekční během několika dnů nebo týdnů po zahájení léčby, pokud se podchytí dostatečně brzo. V zemi je nízká zaměstnanost a lidé se nemůžou spolehnout na sociální zabezpečení, pobyt v nemocnicích je zde navíc drahý. Ve městech jako je Oděsa s vysokým počtem migrantů, je nereálné předpokládat, že by pacienti zůstali na lůžkách měsíce.Podle Bobrika nemá Ukrajina peníze na vytvoření potřebných míst v nemocnicích, problém je však i s pacienty. Mnozí se zaregistrují pod falešnými adresami a zmizí hned, jakmile je jim trochu lépe. Jiní si zbytečně dlouho namlouvají, že se jedná jen o chřipku a odmítají jít k lékaři, jiní chodí do práce i s diagnostikou TBC, protože si nemohou dovolit přijít o příjem.Zdravotní péče je na Ukrajině sice zadarmo, ale musíte platit za všechny doprovodné služby včetně léků. "Oberou vás za všechno," říká jedna z pacientech. "Nic tady není zadarmo." Ta měla sice štěstí, že jí tuberkulózu diagnostikovali včas a nemusela se léčit na lůžku v nemocnici.

I tak však musela každý den docházet do nemocnice a pod dohledem lékaře a sestry brát léky. U těžších případů trvá kompletní léčba i dva roky. I když lidé nemají peníze na hospitalizaci, každodenní dojíždění jsou velké finanční výdaje zvlášť pro ty, kteří žijí mimo města.

Související

Ilustrační fotografie.

Tuberkulóz loni přibylo, je jich ale méně než před covidem

Případů tuberkulózy (TBC) bylo podle předběžných dat loni 374, z nich 43 procent bylo u cizinců, více než polovina z nich byla z Ukrajiny. Mezi uprchlíky bylo 54 nakažených, odborníci očekávali vyšší počty. Kompletní data z registru budou po konci dubna, laboratoře ještě dohlašují další. Přesto je nákaz méně než před vypuknutím epidemie covidu-19 v roce 2020. 

Více souvisejících

Tuberkulóza Ukrajina Zdravotnictví WHO (Světová zdravotnická organizace)

Aktuálně se děje

před 55 minutami

před 1 hodinou

Lukáš Vlček

Vlček měsíc po hromadném propouštění navštívil onsemi. Jednal o budoucnosti výroby čipů v Česku

Zatímco v rožnovském závodě onsemi došlo koncem března k výraznému propouštění zaměstnanců, ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček na místo vyrazil jednat o strategické podpoře výroby čipů. Redakce EuroZprávy.cz proto zjišťovala, zda byl ministr o rozsahu propouštění před svou návštěvou informován, a jestli má aktuální situace vliv na vyjednávání mezi státem a americkou firmou.

před 2 hodinami

Ursula von der Leyenová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

EU prozradila, co udělá, pokud jednání s Trumpem selžou

Evropská unie zvažuje uvalení nových daní na americké technologické firmy, pokud se nepodaří dosáhnout dohody se Spojenými státy o zrušení cel na evropské zboží. Uvedla to předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen v rozhovoru pro britský deník Financial Times. Unie je podle jejích slov připravena na odvetná opatření, která by mohla citelně zasáhnout například společnosti jako Meta, Google či Facebook.

před 3 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie

Střelba ve firmě u Prahy: Muž bojuje o život, policie zadržela jednoho podezřelého

V pátek krátce po poledni došlo v Jílovišti u Prahy k vážnému incidentu, při kterém byl ve firemním areálu postřelen muž. Ten utrpěl velmi vážná zranění a záchranáři ho letecky transportovali do pražské motolské nemocnice. Během převozu zůstával v kritickém stavu, lékaři ho museli resuscitovat a připojit na umělou plicní ventilaci.

před 5 hodinami

Evropská unie

Evropa oznámila nový vojenský balík pro Ukrajinu, Británie zvažuje rozmístění jednotek

Evropští spojenci oznámili zásadní navýšení vojenské pomoci Ukrajině v době, kdy se v Bruselu koná obranný summit NATO. Británie představila balík pomoci v hodnotě 450 milionů liber (580 milionů dolarů), přičemž hlavní část financí – 350 milionů – bude uvolněna ještě letos. Cílem je nejen posílení obrany Ukrajiny, ale i zajištění výhodnější vyjednávací pozice při případném mírovém urovnání s Ruskem.

před 6 hodinami

Petr Gazdík (STAN)

Exministr Gazdík po patnácti letech končí ve Sněmovně. Kandidovat už nechce

Po patnácti letech opouští Poslaneckou sněmovnu jeden z nejviditelnějších politiků hnutí STAN a bývalý ministr školství Petr Gazdík. Na páteční krajské konferenci Starostů a nezávislých ve Zlínském kraji oznámil, že se již nebude ucházet o místo na podzimní kandidátce. Tím de facto opouští vrcholnou politiku. I nadále však zůstává aktivní jako zastupitel v Suché Lozi na Uherskohradišťsku.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Čína, ilustrační foto

Nejistota v obchodní politice otřásá celým světem. Co přijde nyní?

Obchodní spory, celní opatření a rostoucí geopolitické napětí postupně mění strukturu globální ekonomiky. Zatímco důvěra v předvídatelnost Spojených států oslabuje, Čína rozšiřuje svůj vliv v Asii, Africe i Latinské Americe. Svět se posouvá směrem k více rozdělenému a konkurenčnímu uspořádání.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

CNN: Obchodní válka mezi USA a Čínou může být katastrofální pro celý svět

Rychle eskalující obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou, dvěma největšími geopolitickými mocnostmi světa, hrozí těžkými dopady nejen na jejich vlastní ekonomiky, ale i na globální trhy. Prezident Donald Trump, který tuto krizi rozpoutal, zatím nenabízí jasnou strategii a jeho kroky působí spíše jako improvizace než promyšlený plán. Vyplývá to z analýzy serveru CNN.

před 10 hodinami

včera

včera

včera

včera

Dopravní nehoda na Pražském okruhu

Hromadná nehoda zablokovala Pražský okruh. Stojí i dálnice D1

Jedna osoba zemřela a další byla těžce zraněna při vážné dopravní nehodě, která se odehrála ve čtvrtek odpoledne na 77. kilometru dálnice D0 u Modletic na Pražském okruhu. Na místě se srazila dvě osobní a dvě nákladní vozidla. Provoz ve směru na D1 byl okamžitě zastaven, na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému včetně letecké záchranné služby.

včera

Česká televize, ilustrační foto

Češi si připlatí. Koncesionářské poplatky vzrostou ještě letos, schválil Senát

Senát Parlamentu České republiky schválil novelu zákona, která přináší zásadní změny v oblasti televizních a rozhlasových poplatků. Tyto poplatky se podle nových pravidel zvýší a rozšíří se i okruh občanů, kteří je budou muset platit. Novelu nyní dostane k podpisu prezident republiky a pokud ji podepíše, začnou změny platit už od května.

včera

včera

Vlastimil Válek

Černochové se vymstila její sóĺo akce. Pohádala se s Válkem

Nečekané ráno zažili členové vlády ve středu, kdy ministryně obrany Jana Černochová (ODS) na tiskové konferenci těsně před zasedáním kabinetu oznámila, že chce, aby vojáci dostali od léta přidáno nejméně 8300 korun měsíčně. Její krok zaskočil všechny kolegy a rozpoutal ostrou hádku na půdě vlády, která vyústila v odchod ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) z jednání.

včera

Německo činí historický vojenský krok, chce své jednotky přímo u ruských hranic

V historickém kroku Německo posílá vojáky do Litvy na první trvalé zahraniční nasazení od druhé světové války, což znamená zásadní změnu v jeho obrané strategii. Činí tak v reakci na ruskou válku vedenou proti Ukrajině. 

Zdroj: Tereza Marešová

Další zprávy