Rusové neradi Sorose, stojí prý za převraty v mnoha zemích světa

Moskva - Ruská média si zřejmě zasedla na světového finančníka a multimiliardáře George Sorose. Informují totiž o tom, že Soros prý čelí obviněním z rozvratů politických režimů v zemích po celém světě. Rossijskaja Gazeta dokládá obvinění útržky z různých světových médií.

Americký obchodník a multimiliarář George Soros je podle deníku Rossijskaja Gazeta sponzorem mnoha revolucí po celém světě hrál hlavní roli v kolapsu měnových systémů v několika zemích. Nejznámějším případem je prý devalvace britské libry z roku 1992, což prý Sorosovi pomohlo k nabytí nejméně jedné miliardy dolarů.

Deník připomíná označení Sorose za "finančního teroristu" z čínského vojenského dokumentu z roku 1999.Ten pojednává o jakési finanční válce, která bude ekvivalentem k té vojenské. "Hlavní postavou této části historie nebude státník a vojenský stratég, s největší pravděpodobností to bude George Soros," cituje deník server theepochtimes.com s tím, že Soros naplňuje znaky terorismu, jako je nadnárodní působení a hraní hry zcela bez pravidel.

Ruský deník připomíná, že Soros pochází z rodiny maďarských přistěhovalců. Vyrostl prý do role rusofoba, který prosazuje svržení režimů, které chtějí udržovat přátelské styky s Moskvou. Podle mnohých prý Soros disponuje "ďábelským instinktem a intuicí", které vkládá do svých humanitárních fondů a nevládních organizací. Soros tak prý pomohl financovat revoluci v Srbsku z ledna roku 2001. Deník cituje americké periodikum Los Angeles Times když říká, že Soros hrál "klíčovou roli v dramatickém svržení prezidenta Slobodana Miloševiče prostřednictvím sítí fondů". 

V listopadu 2003 zas noviny Globe and Mail uvedly, že svržení gruzínského prezidenta Eduarda Ševardnadze „nese stopy Sorose.“ Článek citoval šéfredaktor jednoho z předních novin gruzínské Zaza Gachechiladze, který řekl, že „George Soros je podle místních zdrojů typ člověka, který plánoval svržení Shevardnadze.“ Podle deníku Daily Caller byl Soros také klíčovým hráčem ve finančním plánu destabilizace na Ukrajině a jeho následného konfliktu s Ruskem.

Podle jiných zpráv zase fond „Open Society Soros“ hrál významnou roli v takzvaném procesu Arabského jara, který destabilizoval několik arabských zemí. Open Society prý „financovala“ hlavní hlas opozice v Tunisku.

Soros je zároveň velkým odpůrcem současného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Přispěl také jeho protikandidátce v prezidentské volbě Hillary Clintonové částkou 25 milionů dolarů. Televizní kanál Fox News informoval v březnu roku 2016, že Soros a další dárci zahájili kampaň ve výši 15 milionů dolarů za to, aby hispánští voliči a přistěhovalci podpořili ve volbě Clintonovou a nikoliv Trumpa.  

Podle ruského deníku "dnešní posedlost Sorosem na amerických finančních trzích" připomíná předvečer kolapsu libry ve Velké Británii o čtvrt století dříve. Má to spočívat v tom, že prostřednictvím článků ve spřátelených médií nebo prostřednictvím propagace myšlenky nevládních organizací se Američanům vnucuje názor, že na burze v New Yorku vzniká bublina, která nemůže být důvěryhodná. 

To však nemá představovat překážku pro Sorose, protože v roce 2016 došlo ke zvýšení jeho jmění o 100 miliard dolarů. "Mezitím osobní dluhy Američanů dosáhly nejvyšší úrovně v historii, a jejich reálný příjem zůstal na stejné úrovni po dobu tří let," píše Rossijskaja Gazeta.

Související

Vladimír Putin

Rusko začalo přehodnocovat svou jadernou doktrínu

Rusko začalo přehodnocovat svou jadernou doktrínu s cílem dát ji do souladu se současnou realitou, uvedl v pondělí mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov s odvoláním na vyjádření ruského prezidenta Vladimira Putina.  

Více souvisejících

Rusko George Soros miliardáři

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Izraelská armáda

Izraelci slaví. Zlikvidovali klíčovou postavu Hamásu

Izraelští vojáci v noci na dnešek v Pásmu Gazy zlikvidovali vysoce postaveného představitele palestinského hnutí Hamás, který byl zodpovědný za vývoj a výrobu zbraní. Izraelská armáda to oznámila na sociální síti X. Podle úřadů vedených Hamásem útok zasáhl kliniku, přičemž byli zabiti dva zdravotničtí pracovníci.

před 3 hodinami

Vladimír Putin

Rusko začalo přehodnocovat svou jadernou doktrínu

Rusko začalo přehodnocovat svou jadernou doktrínu s cílem dát ji do souladu se současnou realitou, uvedl v pondělí mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov s odvoláním na vyjádření ruského prezidenta Vladimira Putina.  

před 4 hodinami

NATO

Smlouva o NATO je pružná. Členy nezavazuje k pomoci napadenému státu, připomínají experti

Smlouva o Severoatlantické alianci, respektive její článek 5, nejsou až tak závazné, jak se mnozí domnívají. Jako přiklad může sloužit napadení tureckých vojáků v roce 2020, kdy NATO článek neaktivovalo. Nebo teroristické útoky proti USA v roce 2001 – tehdy byl článek jedinkrát v historii aktivován, ale zdaleka ne všechny členské státy NATO vyrazily na pomoc. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Intenzivní boje proti Hamásu se blíží ke konci

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že intenzivní boje proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás na jihu Pásma Gazy se blíží ke konci. Zároveň však zdůraznil, že válka neskončí, dokud Hamás bude mít kontrolu nad Pásmem Gazy.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Mekka je město s cca 2 miliony obyvateli v západní části Saúdské Arábie. Je hlavním městem provincie Mekka v regionu Hidžáz. Je rodištěm Mohameda, proroka islámu, a je nejsvětějším městem islámu. Každým rokem putuje na pouť během hadždže (islámský měsíc dhú'l-hidždža) do Mekky tři milióny muslimů, přičemž nevěřícím je vstup do města tradičně zakázán.

Během letošní pouti do Mekky zemřelo 1301 poutníků

Saúdská Arábie v neděli oznámila, že během letošní pouti hadždž do Mekky zemřelo 1301 poutníků, z nichž 83 procent nebylo úředně registrovaných. Mnozí z těchto obětí byli starší lidé s chronickými nemocemi, uvedl server CNN.

včera

Střelba v Rusku: Útočníci zaútočili na synagogu a pravoslavný kostel

V neděli došlo k útokům neznámých pachatelů na synagogu, pravoslavný kostel a post dopravní policie v Dagestánské republice na ruském severním Kavkaze. Při útocích byli zabiti dva policisté a dalších šest lidí bylo zraněno. Policie zastřelila dva útočníky, kteří se pokoušeli uprchnout.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy