NÁZOR - Návštěva saúdskoarabského krále Salmána bin Abd al-Azíze v Rusku, která probíhá tento týden, otevírá novou historickou kapitolu ve vztazích Moskvy a Rijádu, konstatuje analytik Jurij Barmin, expert na Blízký východ z Ruské rady pro mezinárodní vztahy. V komentáři pro server Moscow Times zdůrazňuje, že zdaleka nejde jen o fakt, že saúdský monarcha zavítal do Ruska poprvé od roku 1992, kdy země obnovily své vztahy, což jeho cestu pochopitelně zviditelňuje.
Ruský vliv na Blízkém východě roste
Spolu s tím, jak se Rusko vrací do blízkovýchodního prostoru, obě uvedené regionální mocnosti s globálními ambicemi se přirozeně stávají rivaly v otázkách táhnoucích se od Sýrie, přes ropu až po Írán, vysvětluje odborník. Konstatuje, že navzdory všem překážkám se Moskva a Rijád přibližují k vzájemnému porozumění a spolupráci v daných problémech, přičemž Salmánova návštěva je nejpozoruhodnějším vývojem v tomto vztahu.
"Otázkou nicméně zůstává, co nyní motivovalo saúdského krále k návštěvě Moskvy s ohledem na to, kolikrát byla jeho cesta odložena od ledna 2015, kdy Salmán bin Abd al-Azíz usedl na trůn," píše Barmin. Považuje za pravděpodobné, že rozhodnutí jednat s Ruskem aktivněji souvisí s dlouhodobými kalkulacemi blízkovýchodního království, ačkoliv finální impulz k cestě do Moskvy mohly motivovat saúdskoarabské vnitřní mocenské hry.
Království vstupuje do nové fáze boje o nástupnictví a předpokládá se, že příštím monarchou bude syn krále Salmána Mohamed, byť tento třiatřicetiletý princ postrádá potřebné zkušenosti a jeho pozice budoucího panovníka může být snadno zpochybněna, poukazuje analytik. Doplňuje, že nepříliš úspěšná válka v Jemenu a blokáda Kataru princův obraz nyní spíše zhoršují a se značnou skepsí se setkává i jeho program transformace hospodářství země.
Jelikož se Salmánovi nepodařilo domácí image svého syna zlepšit, král nyní hledá mezinárodní podporu pro předání moci Mohamedovi a Rusko se svým rostoucím politickým vlivem na Blízkém východě se stává zemí, která může být pro tento plán klíčová, domnívá se Barmin.
Odborník připomíná také bezradnost pozorovatelů saúdsko-ruských vztahů při interpretaci Salmánovy cesty do Moskvy, přičemž není zřejmé, zda jde o odměnu za něco, co Vladimir Putin již udělal, nebo předběžnou pozornost za něco, co od něj Rijád očekává. V Rusku zajisté panuje strach z možných budoucích závazků, jelikož Saúdská Arábie se údajně již dříve snažila Rusko "uplatit", aby přestalo podporovat syrského prezidenta Asada výměnou za lukrativní energetické smlouvy, uvádí analytik. Domnívá se, že odpověď na výše uvedené dilema bude do značné míry určovat také politické dopady Salmánovy návštěvy.
Mnoho slibů, výsledky žádné
"Pro Rijád nyní na Blízkém východě nastala nebezpečná nerovnováha, kdy Spojené státy omezují svou přítomnost a Írán posiluje svůj vliv," píše expert. Dodává, že Rusko je přesvědčivým partnerem, který může zaplnit prostor po USA, přitáhnout uzdu Teheránu a zároveň ho motivují pragmatické zájmy v regionu, tudíž je nepravděpodobné, že mu věci přerostou přes hlavu při pokusu stát se mocenským arbitrem, kterým byl kdysi Washington.
Tato situace očividně poskytuje Rijádu dostatek prostoru pro to, aby na Blízkém východě uplatňoval vlastní moc, deklaruje Barmin. Zdůrazňuje však, že i Rusko má od královy návštěvy velká očekávání, jelikož Moskva je zřetelně zmatena skutečností, že záplava jednání s předními saúdskoarabskými představiteli v posledních dvou letech vyústila v mnoho slibů a jen málo konkrétní spolupráce.
V roce 2015 se Rijád například zavázal investovat v Rusku 10 miliard dolarů (přes 20 miliard korun, pozn. redaktora), které zatím nedodal, navíc podepsal mnoho dohod v energetickém a vojenském sektoru, ale žádná z nich nevyústila v konkrétní kontrakt, připomíná analytik. Odkazuje na známá loňská slova ředitele ruské zbrojní firmy Rostec, že saúdské přísliby nákupu zbraní nikdy nepovedou k samotným kontraktům a jsou vnímány spíše jako politická páka.
"Navzdory faktu, že se ruský prezident a saúdský král již setkali, je to právě silně symbolická návštěva krále v Moskvě, která značí restart vztahů," myslí si Barmin. Obě strany podle jeho názoru k nim přistupují s jasnými politickými cíli a bylo by iracionální očekávat velký průlom.
Návštěva také sotva pomůže Rusku nahradit Spojené státy na pozici klíčového spojence Rijádu, ale může se jednat o první opatření k budování důvěry, které odstraní další proměnné z blízkovýchodní geopolitické rovnice, konstatuje závěrem odborník.
Související
Kyjev sabotuje výměnu zajatců, tvrdí Rusko
Amerikou hýbe falešné volební video. Rusko od něj dává ruce pryč
Rusko , Saúdská Arábie , Muhammad bin Salmán (Saúdská Arábie) , Salmán (bratr saúdského krále Abdalláha ibn Abdal Azíz Saúda)
Aktuálně se děje
před 29 minutami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 2 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
včera
Trump zažaloval televizní stanici CBS
Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.
Zdroj: Libor Novák