Vliv Moskvy stoupá, tvrdí odborník. Nahradí Rusko USA?

NÁZOR - Návštěva saúdskoarabského krále Salmána bin Abd al-Azíze v Rusku, která probíhá tento týden, otevírá novou historickou kapitolu ve vztazích Moskvy a Rijádu, konstatuje analytik Jurij Barmin, expert na Blízký východ z Ruské rady pro mezinárodní vztahy. V komentáři pro server Moscow Times zdůrazňuje, že zdaleka nejde jen o fakt, že saúdský monarcha zavítal do Ruska poprvé od roku 1992, kdy země obnovily své vztahy, což jeho cestu pochopitelně zviditelňuje.

Ruský vliv na Blízkém východě roste

Spolu s tím, jak se Rusko vrací do blízkovýchodního prostoru, obě uvedené regionální mocnosti s globálními ambicemi se přirozeně stávají rivaly v otázkách táhnoucích se od Sýrie, přes ropu až po Írán, vysvětluje odborník. Konstatuje, že navzdory všem překážkám se Moskva a Rijád přibližují k vzájemnému porozumění a spolupráci v daných problémech, přičemž Salmánova návštěva je nejpozoruhodnějším vývojem v tomto vztahu.     

"Otázkou nicméně zůstává, co nyní motivovalo saúdského krále k návštěvě Moskvy s ohledem na to, kolikrát byla jeho cesta odložena od ledna 2015, kdy Salmán bin Abd al-Azíz usedl na trůn," píše Barmin. Považuje za pravděpodobné, že rozhodnutí jednat s Ruskem aktivněji souvisí s dlouhodobými kalkulacemi blízkovýchodního království, ačkoliv finální impulz k cestě do Moskvy mohly motivovat saúdskoarabské vnitřní mocenské hry.

Království vstupuje do nové fáze boje o nástupnictví a předpokládá se, že příštím monarchou bude syn krále Salmána Mohamed, byť tento třiatřicetiletý princ postrádá potřebné zkušenosti a jeho pozice budoucího panovníka může být snadno zpochybněna, poukazuje analytik. Doplňuje, že nepříliš úspěšná válka v Jemenu a blokáda Kataru princův obraz nyní spíše zhoršují a se značnou skepsí se setkává i jeho program transformace hospodářství země.

Jelikož se Salmánovi nepodařilo domácí image svého syna zlepšit, král nyní hledá mezinárodní podporu pro předání moci Mohamedovi a Rusko se svým rostoucím politickým vlivem na Blízkém východě se stává zemí, která může být pro tento plán klíčová, domnívá se Barmin.

Odborník připomíná také bezradnost pozorovatelů saúdsko-ruských vztahů při interpretaci Salmánovy cesty do Moskvy, přičemž není zřejmé, zda jde o odměnu za něco, co Vladimir Putin již udělal, nebo předběžnou pozornost za něco, co od něj Rijád očekává. V Rusku zajisté panuje strach z možných budoucích závazků, jelikož Saúdská Arábie se údajně již dříve snažila Rusko "uplatit", aby přestalo podporovat syrského prezidenta Asada výměnou za lukrativní energetické smlouvy, uvádí analytik. Domnívá se, že odpověď na výše uvedené dilema bude do značné míry určovat také politické dopady Salmánovy návštěvy.

Mnoho slibů, výsledky žádné

"Pro Rijád nyní na Blízkém východě nastala nebezpečná nerovnováha, kdy Spojené státy omezují svou přítomnost a Írán posiluje svůj vliv," píše expert. Dodává, že Rusko je přesvědčivým partnerem, který může zaplnit prostor po USA, přitáhnout uzdu Teheránu a zároveň ho motivují pragmatické zájmy v regionu, tudíž je nepravděpodobné, že mu věci přerostou přes hlavu při pokusu stát se mocenským arbitrem, kterým byl kdysi Washington.  

Tato situace očividně poskytuje Rijádu dostatek prostoru pro to, aby na Blízkém východě uplatňoval vlastní moc, deklaruje Barmin. Zdůrazňuje však, že i Rusko má od královy návštěvy velká očekávání,  jelikož Moskva je zřetelně zmatena skutečností, že záplava jednání s předními saúdskoarabskými představiteli v posledních dvou letech vyústila v mnoho slibů a jen málo konkrétní spolupráce.

V roce 2015 se Rijád například zavázal investovat v Rusku 10 miliard dolarů (přes 20 miliard korun, pozn. redaktora), které zatím nedodal, navíc podepsal mnoho dohod v energetickém a vojenském sektoru, ale žádná z nich nevyústila v konkrétní kontrakt, připomíná analytik. Odkazuje na známá loňská slova ředitele ruské zbrojní firmy Rostec, že saúdské přísliby nákupu zbraní nikdy nepovedou k samotným kontraktům a jsou vnímány spíše jako politická páka.  

"Navzdory faktu, že se ruský prezident a saúdský král již setkali, je to právě silně symbolická návštěva krále v Moskvě, která značí restart vztahů," myslí si Barmin. Obě strany podle jeho názoru k nim přistupují s jasnými politickými cíli a bylo by iracionální očekávat velký průlom.

Návštěva také sotva pomůže Rusku nahradit Spojené státy na pozici klíčového spojence Rijádu, ale může se jednat o první opatření k budování důvěry, které odstraní další proměnné z blízkovýchodní geopolitické rovnice, konstatuje závěrem odborník.

Související

Více souvisejících

Rusko Saúdská Arábie Muhammad bin Salmán (Saúdská Arábie) Salmán (bratr saúdského krále Abdalláha ibn Abdal Azíz Saúda)

Aktuálně se děje

před 29 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy