Vliv Moskvy stoupá, tvrdí odborník. Nahradí Rusko USA?

NÁZOR - Návštěva saúdskoarabského krále Salmána bin Abd al-Azíze v Rusku, která probíhá tento týden, otevírá novou historickou kapitolu ve vztazích Moskvy a Rijádu, konstatuje analytik Jurij Barmin, expert na Blízký východ z Ruské rady pro mezinárodní vztahy. V komentáři pro server Moscow Times zdůrazňuje, že zdaleka nejde jen o fakt, že saúdský monarcha zavítal do Ruska poprvé od roku 1992, kdy země obnovily své vztahy, což jeho cestu pochopitelně zviditelňuje.

Ruský vliv na Blízkém východě roste

Spolu s tím, jak se Rusko vrací do blízkovýchodního prostoru, obě uvedené regionální mocnosti s globálními ambicemi se přirozeně stávají rivaly v otázkách táhnoucích se od Sýrie, přes ropu až po Írán, vysvětluje odborník. Konstatuje, že navzdory všem překážkám se Moskva a Rijád přibližují k vzájemnému porozumění a spolupráci v daných problémech, přičemž Salmánova návštěva je nejpozoruhodnějším vývojem v tomto vztahu.     

"Otázkou nicméně zůstává, co nyní motivovalo saúdského krále k návštěvě Moskvy s ohledem na to, kolikrát byla jeho cesta odložena od ledna 2015, kdy Salmán bin Abd al-Azíz usedl na trůn," píše Barmin. Považuje za pravděpodobné, že rozhodnutí jednat s Ruskem aktivněji souvisí s dlouhodobými kalkulacemi blízkovýchodního království, ačkoliv finální impulz k cestě do Moskvy mohly motivovat saúdskoarabské vnitřní mocenské hry.

Království vstupuje do nové fáze boje o nástupnictví a předpokládá se, že příštím monarchou bude syn krále Salmána Mohamed, byť tento třiatřicetiletý princ postrádá potřebné zkušenosti a jeho pozice budoucího panovníka může být snadno zpochybněna, poukazuje analytik. Doplňuje, že nepříliš úspěšná válka v Jemenu a blokáda Kataru princův obraz nyní spíše zhoršují a se značnou skepsí se setkává i jeho program transformace hospodářství země.

Jelikož se Salmánovi nepodařilo domácí image svého syna zlepšit, král nyní hledá mezinárodní podporu pro předání moci Mohamedovi a Rusko se svým rostoucím politickým vlivem na Blízkém východě se stává zemí, která může být pro tento plán klíčová, domnívá se Barmin.

Odborník připomíná také bezradnost pozorovatelů saúdsko-ruských vztahů při interpretaci Salmánovy cesty do Moskvy, přičemž není zřejmé, zda jde o odměnu za něco, co Vladimir Putin již udělal, nebo předběžnou pozornost za něco, co od něj Rijád očekává. V Rusku zajisté panuje strach z možných budoucích závazků, jelikož Saúdská Arábie se údajně již dříve snažila Rusko "uplatit", aby přestalo podporovat syrského prezidenta Asada výměnou za lukrativní energetické smlouvy, uvádí analytik. Domnívá se, že odpověď na výše uvedené dilema bude do značné míry určovat také politické dopady Salmánovy návštěvy.

Mnoho slibů, výsledky žádné

"Pro Rijád nyní na Blízkém východě nastala nebezpečná nerovnováha, kdy Spojené státy omezují svou přítomnost a Írán posiluje svůj vliv," píše expert. Dodává, že Rusko je přesvědčivým partnerem, který může zaplnit prostor po USA, přitáhnout uzdu Teheránu a zároveň ho motivují pragmatické zájmy v regionu, tudíž je nepravděpodobné, že mu věci přerostou přes hlavu při pokusu stát se mocenským arbitrem, kterým byl kdysi Washington.  

Tato situace očividně poskytuje Rijádu dostatek prostoru pro to, aby na Blízkém východě uplatňoval vlastní moc, deklaruje Barmin. Zdůrazňuje však, že i Rusko má od královy návštěvy velká očekávání,  jelikož Moskva je zřetelně zmatena skutečností, že záplava jednání s předními saúdskoarabskými představiteli v posledních dvou letech vyústila v mnoho slibů a jen málo konkrétní spolupráce.

V roce 2015 se Rijád například zavázal investovat v Rusku 10 miliard dolarů (přes 20 miliard korun, pozn. redaktora), které zatím nedodal, navíc podepsal mnoho dohod v energetickém a vojenském sektoru, ale žádná z nich nevyústila v konkrétní kontrakt, připomíná analytik. Odkazuje na známá loňská slova ředitele ruské zbrojní firmy Rostec, že saúdské přísliby nákupu zbraní nikdy nepovedou k samotným kontraktům a jsou vnímány spíše jako politická páka.  

"Navzdory faktu, že se ruský prezident a saúdský král již setkali, je to právě silně symbolická návštěva krále v Moskvě, která značí restart vztahů," myslí si Barmin. Obě strany podle jeho názoru k nim přistupují s jasnými politickými cíli a bylo by iracionální očekávat velký průlom.

Návštěva také sotva pomůže Rusku nahradit Spojené státy na pozici klíčového spojence Rijádu, ale může se jednat o první opatření k budování důvěry, které odstraní další proměnné z blízkovýchodní geopolitické rovnice, konstatuje závěrem odborník.

Související

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 
Chemické zbraně

Proč Kyjev zabil Kirillova? Používání chemických zbraní na Ukrajině není výjimkou

Obvinění z použití chemických zbraní během války na Ukrajině vzbuzují vážné obavy a znovu otevírají diskusi o respektování mezinárodního práva v konfliktech. Poslední události, včetně údajného atentátu na generála Igora , velitele ruských sil radiační, chemické a biologické ochrany, přitahují pozornost ke kontroverzní otázce využívání zakázaných látek na bojištích.

Více souvisejících

Rusko Saúdská Arábie Muhammad bin Salmán (Saúdská Arábie) Salmán (bratr saúdského krále Abdalláha ibn Abdal Azíz Saúda)

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 1 hodinou

Vladimír Putin a Robert Fico

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin

Vůdci v zemích na východní hranici NATO byli už dlouho náchylní k manipulaci ze strany Moskvy, což bylo důsledkem desítek let špatného vládnutí. Upozornil na to server Politico s tím, že vítězem voleb v Rumunsku se stal ruský prezident Vladimir Putin.

před 2 hodinami

Robert Fico

Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně

Od návratu Roberta Fica do premiérského křesla uběhl více než rok, a zatímco jeho čtvrtá vláda pokračuje v prosazování své agendy, debaty o geopolitickém směřování Slovenska a jeho oddanosti Západu se dostávají do pozornosti veřejnosti. Tyto diskuse přitahuje především premiérův politický posun – od původní doktríny, jež měla stavět Slovensko do „jádra Evropské unie“, k důrazu na „suverénní zahraniční politiku“. 

před 3 hodinami

Kim Čong-un

12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky

Jižní Korea oznámila, že detekovala přípravy Severní Koreje na další vojenské dodávky do Ruska, včetně nasazení sebevražedných dronů a dalších vojáků, aby podpořila ruskou válku na Ukrajině. Uvedla to agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Ivanka Trumpová

Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou

Ivanka Trump se rozhodla definitivně opustit politiku a soustředit se na svůj soukromý život. Po téměř dvou desetiletích strávených prací pro svého otce, Donalda Trumpa, Ivanka opustila Washington v lednu 2021 a přesunula se s rodinou na Floridu. Tam se věnuje svým dětem, manželovi a rozvoji nových zájmů, zatímco se snaží udržet stranou od veřejného a politického dění. Uvedl to server CNN.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Severní Korea (KLDR)

Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků

Přibližně 1100 severokorejských vojáků přišlo o život nebo utrpělo zranění při bojích proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti. V pondělí to uvedl Sbor náčelníků štábů jihokorejské armády. Uvedl to server Meduza.

před 8 hodinami

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy