Lavrov varoval Američany před nátlakem, problémy s KLDR je prý třeba řešit diplomaticky

Vídeň - Nátlak na ruská média a diplomaty působící ve Spojených státech, včetně pokusů amerických tajných služeb o jejich zverbování, je nepřípustný. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na to dnes upozornil svého amerického protějška Rexe Tillersona.

O slovech Lavrova dnes informovala agentura TASS s odvoláním na vyjádření ruského ministerstva. Za nepřípustnou označil šéf ruské diplomacie také další eskalaci sporu okolo jaderného a raketového programu Severní Koreje; problém se podle něj má řešit "výlučně diplomatickými prostředky".

Ministři zahraničí USA a Ruska se sešli na okraji vídeňské konference Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Ještě předtím americký ministr tvrdě kritizoval Rusko za vměšování do záležitostí sousedů, Moskva podle něj vyzbrojuje a řídí protivládní síly v Donbasu na východě Ukrajiny. Právě tento problém Tillerson označil za největší překážku v americko-ruských vztazích.

Spojené státy podle Tillersona "nikdy nepřijmou ruskou okupaci (Krymu) a pokus poloostrov anektovat", řekl ministr a zařekl se, že sankce budou platit, dokud Moskva nevrátí Krym Kyjevu a dokud se ruské jednotky nestáhnou z Donbasu.

Rusko stále popírá zapojení do konfliktu, který si za tři roky vyžádal na 10.000 mrtvých. Lavrov dnes opět veškerou vinu svaloval na Kyjev, který podle něj sabotuje mírové dohody z Minsku.

Agentura Reuters poznamenala, že obě strany se vyslovují pro rozmístění mírových jednotek OSN v Donbasu, ale v podrobnostech nasazení se neshodují - a dnešní schůzka vykázala jen málo známek konkrétního pokroku.

"Znepokojují nás snahy převrátit náš návrh na vyslání mírotvůrců vzhůru nohama," prohlásil Lavrov před novináři. Považuje také za nesprávné povzbuzovat Kyjev v opomíjení minských mírových dohod, které podle něj počítají s navázáním přímého dialogu mezi ukrajinskou vládou a proruskými separatisty.

Řeč byla také o KLDR a Afghánistánu. Moskvu znepokojuje "nová strategie Washingtonu", naznačující snahu o "násilné řešení", což je podle Lavrova "nerealistické". Severokorejští vůdci podle něj chtějí jednat s USA především o zárukách bezpečnosti a Rusko je ochotno takovému dialogu napomoci.

Lavrov také poukázal na důsledky rozhodnutí amerického prezidenta ohledně uznání Jeruzaléma jako hlavního města Izraele. "Může to udělat kříž nad rozhovory o vytvoření dvou rovnoprávných států, Izraele a Palestiny," varoval.

Související

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

Více souvisejících

Sergej Lavrov Rex Tillerson USA (Spojené státy americké) Rusko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy