
Moskva - Tajné služby mají své příručky, které by nikdy neměly spatřit světlo veřejnosti. Jenže jak už se to stává, k úniku informací dochází pravidelně. Stejný osud čekal i tajný návod pro agenty KGB o tom, jak z nic netušících ruských migrantů po celém světě udělat špiony a informátory. Ať už se jim to líbí nebo ne.
Stažení Mikhaila Kulagina z ruské ambasády v Miami totiž nebyla náhodná, podle informací se Moskva obávala, že by američtí novináři mohli diplomatovi být na stopě i kvůli něčemu jinému, než byla jeho oficiální mise. Kulagin je totiž ústřední postavou v plánu KGB, který měl v praxi přeměnit ruské migranty v informátory, kteří poslouží účelu tajné služby.
Podle návodu KGB by totiž klíčovou úlohu měli sehrát diplomaté a velvyslanci Ruska ve velkých městech, jako je třeba New York nebo Washington. Kontaktními osobami měli být agenti nasazení přímo v ruské komunitě a distribuce důchodových plateb měly zakrýt pravý cíl operace. Do projektu bylo investováno miliony dolarů, stojí v dokumentu.
Ruská strana měla však v případě vyzrazení dvě slova, která je měla z potíží dostat. Fake news. Maria Zakharova, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, veškeré zprávy odmítla. Podle ní totiž žádný "Mikhail Kulagin" na ambasádě v USA ani nebyl. Místo něj tam však pracoval jistý Mikhail Kalugin, který byl na velvyslanectví přes šest let a v roce 2016 požádal o návrat do vlasti. Prý tomu přecházeli i šestiměsíční přípravy.
Výběr destinace Miami nebyla náhodná. Pobřežní město ve Floridě i nadále platí za oblíbené místo starších ruských milionářů, kteří si zde užívali sluneční klima v penzi. Oficiálně měl být Kulagin šéfem ekonomické sekce, ale mnoho amerických i evropských politiků, kteří s ním přišli do styku, tvrdí, že málokdy řekl něco ohledně ekonomiky. "Zdál se mi, že jeho obor je někde jinde a ekonomickým problémům nerozumí," řekl jeden z politiků.
Uniklé dokumenty ukazují, jak moc je Moskva paranoidní vůči "odpadlíkům", tedy lidem, kteří se rozhodnou emigrovat ze země. Tento návod je přitom už léta starý, KGB ho vytvořila po událostech Pražského jara. Tehdy se tajná služba domnívala, že jí chybí dostatek informátorů, proto nedokázali událostem zabránit. V jistém slova smyslu jsou tak instrukce pozůstatkem studené války, v určitých kruzích se tím však řídí dodnes.
V dokumentu se také mluví o tom, že v případě potřeb mohou agentu využít taktiky vydírání. O svých lidech měli mnoho informací, a kdyby někdo nechtěl spolupracovat, ale byl by stěžejní pro tajnou službu, klidně mohl být do role špiona psychicky dotlačen. Dokumenty zmiňují i muže s krycím jménem "Chameleon", který byl vyslán do ukrajinské diaspory v Kanadě, kde měl shromažďovat informace o členech komunity.
V Belgii pak působil agent s krycím jménem Bekker, tomu však byla na stopě tamější rozvědná služba, která mu zabránila v návratu do Ruska. Během výslechu se ho ptali na poměry v tehdejším Sovětském svazu a později mu dali nabídku, kterou prý nedokázal odmítnout. Bekker se tak stal dvojitým agentem, zjistila později KGB.
V Americe zase působil "Kapitán", který pracoval v americké armádě. "Jeho strýc "Starry" napsal dopis domů, kde vyprávěl o životě, který tam vedou a mimochodem zmínil i práci svého synovce, což zaujalo agenty KGB. Ti se rozhodli ho zrekrutovat, ale neúspěšné. Když Kapitána zkontaktovali, ten jim řekl, že celou dopisní korespondenci sledovala i FBI. Tohle byl případ nevydařené špionáže, kterou si agenti KGB způsobili sami vlastní nepozorností.
"Myslíte si, že jste opustili Rusko, starý život a teď je pro vás začíná nová kapitola. Není tomu tak. Za pár let vám na dveře zaklepe agent KGB, který tam přišel jako někdo z ambasády a chce se jen ujistit, že jeho krajané se mají dobře. Přinese třeba láhev vodky a vy se s ním nezávazně povídáte, celou dobu vás však analyzuje, zda se jim budete hodit," řekl analytik Steven Hall.
"Ruská služba se totiž vždy dívá na lidi jako na potenciální spolupracovníky, i když ze země odešli za novým zítřkem," dodává Hall. V dnešní době je však nábor veden něčím zcela jiným. Zatímco v minulosti se hrálo hlavně na nostalgii k vlasti a rodině, v dnešní době za vším stojí peníze. I Rusové, ať žijící v Rusku nebo zahraničí, totiž ochotně spolupracují, pokud dostanou zaplaceno.
Související

Trump byl agentem KGB pod krycím jménem Krasnov, tvrdí bývalý sovětský špion

Běloruská KGB v Grodnu zabila cizince, podrobnosti nejsou známy
kgb , Rusko , migrace , špionáž
Aktuálně se děje
před 42 minutami

Počasí se příští týden citelně oteplí, dorazí ale déšť
včera

"Trochu respektu..." EU zareagovala na Trumpovu hrozbu 50% cel
včera

Švýcarsko rozdrtilo Dánsko 7:0 a postupuje do finále hokejového mistrovství světa
včera

Největší destrukce značky v dějinách? Expert popsal, jak Musk zničil Teslu
včera

Odpojení Ruska od SWIFTu, zákaz plynovodů Nord Stream. EU plánuje velmi tvrdé sankce
včera

Trump zablokoval sankce proti Rusku. Evropa ztrácí trpělivost a propadá se do zoufalství
včera

Američané na hokejovém MS rozdrtili Švédy 6:2. O zlato si zahrají poprvé po 65 letech
včera

Herní systém hokejového mistrovství světa by se změnit měl. A nejen ten
včera

Dánsko historicky postoupilo přes Kanadu. Švýcaři si poradili s Rakouskem, USA po obratu vyřadila Finy
včera

Svět má za sebou dva hektické týdny plné chaosu a jednání. A ukrajinský mír je stále v nedohlednu
včera

Izraelští vojáci přiznali, že používají palestinské civilisty jako lidské štíty
včera

Kyjev v noci čelil jednomu z největších útoků od začátku války
včera

Operace Endgame: Mezinárodní razie rozbila ruskou síť kyberzločinu
včera

Netanjahu čelí obvinění z pomluvy poté, co napadl Macrona, Carneyho a Starmera
včera

Zůstane Trumpův Golden Dome jen na papíře? Může se sesypat jako Reaganovy "Hvězdné války"
včera

Trump hrozí cly na Apple. Odmítá dohodu s EU, Evropa zvažuje odvetu
včera

Zahraniční studenti mohou zůstat, zatím. Soud zastavil nařízení Trumpovy administrativy
včera

První bude Andrea. Meteorologové vyhlížejí letošní hurikánovou sezónu
23. května 2025 21:57

Krétou otřáslo zemětřesení. Odborníci vysvětlili, proč nezpůsobilo škody
23. května 2025 20:42