USA a Rusko jsou z nás strachy bez sebe, jejich vliv tady nic neznamená, tvrdí ministr obrany

Bělehrad - Srbsko je vojensky neutrální stát, i když by se mohlo zdát, že by mohlo být ve sféře zájmu Spojených států nebo Ruska. Proč tomu tak není? Na odpověď možná přišel ministr obrany Srbska Aleksandar Vulin. Podle něj to je údernou sílou jeho armády, které se obě velmoci bojí. Sebevědomé prohlášení uvedl pro agenturu Tanjug.

"Organizace NATO bez výhrad respektuje naši neutralitu stejně jako Organizace Smlouvy kolektivní bezpečnosti, Rusko a další země. Avšak jedním z důvodů, proč všichni naši neutralitu respektují a proč by byla v případě nějakých nepokojů respektována, je beze sporu síla naší armády," řekl Aleksandar Vulin pro Tanjug.

Ministr obrany balkánského státu takto odpověděl na otázku, jestli by se v případě nějakého otevřeného konfliktu respektoval závazek Srbska o neutralitě. Politik podotkl, že v případě silné armády by taková věc nepředstavovala nejmenší hrozbu.

"Ovšem pokud bychom byli slabí, jestliže bychom neměli možnost stát za svým rozhodnutím, pak bychom byli slabí a nerespektovaní. Každý, kdo by od nás něco potřeboval, by si to prostě vzal.

V našem případě si však neutralitu zachováme, ať už by se ve světě děl jakýkoli konflikt. Náš postoj by v takovém případě byl plně respektován, protože pro ostatní by bylo nesmyslné, aby si ze Srbska udělali nepřítele, tím spíš, když my žádné nepřátele nemáme," uvedl Vulin.

Podle ministra se Srbsko nemusí nikoho bát, jelikož svojí politikou a chováním nevyvolalo žádné negativní reakce. To je podle něj jeden z dalších důvodů, proč se někdo jen těžko hledal záminku pro konflikt s Bělehradem.

"Časy od vojenských agresí NATO se změnily, změnil se svět. Nejsem si jistý, že by dnes někdo přemýšlel o útoku na Srbsko a vlastně, proč by to vůbec dělal," podal ministr řečnickou otázku.

Zároveň si ale uvědomuje, že existují hrozby, které s přímými vojenskými konflikty nesouvisí - teroristické útoky, hackerské útoky nebo migrační krize. Všechny tyto věci znamenají globální krize a musí se proti nim zakročit.

"Doba, ve které žijeme, není ve znamení zákopů a dělostřeleckých paleb. Současné hrozby jsou jiného druhu než dřív. Tomu se musíme přizpůsobit a správně na taková nebezpečí reagovat," uzavřel Vulin.

Související

Více souvisejících

Srbsko Armáda Srbsko USA (Spojené státy americké) Rusko

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 31 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy