Na vyšetřování vraždy Ivanoviče zapomeňte, vzkazuje Kosovo Srbsku. Jak Balkán reaguje na atentát?

Priština/Bělehrad - Včera dopoledne byl zavražděn čelní představitel srbské menšiny v Kosovu Oliver Ivanovič. Smrt muže, který byl v minulosti členem srbské sociální demokracie, vyvolala na území Balkánu velké pozdvižení. Jak se na ni dívají čelní představitelé zemí bývalé Jugoslávie? Na to odpověděla agentura Tanjug.

Jako první se vyjádřili advokáti politika Nebojša Vlajič a Ljubomir Pantič. Ti označili vraždu Olivera Ivanoviče za "zbabělý čin" a "nepředstavitelnou ztrátu pro jeho rodinu i srbské občany".

"Pro všechny to je složitý moment, ne jen pro Oliverovu rodinu a přátelé. Neznám Srba, který by ho neuznával. Byl bojovníkem za svobodu, jedním z těch, kteří zachránili Kosovskou Mitrovici," řekl o Ivanovičovi Vlajič, který byl jeho advokátem v případu obvinění z válečných zločinů na Albáncích.

K odsouzení zabití srbského politika se připojila prostřednictvím ambasadora Sema Fabriziho také Evropská unie. Ten mimo jiné vyzval všechny strany, aby jednaly v klidu.

"Evropská unie vyzývá příslušné orgány v Kosovu, aby neotálely a vynaložily nezbytné úsilí, aby pachatelé byli co nejdříve hnáni k odpovědnosti," řekl Fabrizi, muž, který má na starost evropskou spolupráci s Bělehradem.

Na smrt Ivanoviče reagoval i prezident Republiky srbské v rámci Bosny a Herzegoviny Milorad Dodik. Podle něj tato vražda představuje "klasický útok na stabilitu Srbska a severu Kosova" a ránu pro všechny ty, kteří se snažili o nápravu stavu mezi oběma stranami.

"Vyslovuji plnou podporu všem srbským institucím, aby co nejdříve našli osoby zodpovědné za jeho smrt a zároveň za pokus o destabilizaci Srbska a po právu je potrestali," prohlásil Dodik a dodal, že všichni obyvatelé Republiky srbské jsou smrtí Ivanoviče šokovaní.

Reagoval i prezident samozvané Kosovské republiky Hashim Thaçi. Ten podle slov agentury Tanjug ostře odsoudil zabití Ivanoviče a vyzval orgány k neprodlenému prošetření celé záležitosti.

"Vyzývám orgány, aby co nejdříve osvětlily okolnosti jeho smrti a pachatele zločinu postavily před tribunál," řekl prezident. Zároveň vyzval všechny obyvatele oblasti, aby spolupracovali s policejními složkami.

Prezidenta napodobila i kosovská vláda. "Vláda Kosova hodnotí vraždu Olivera Ivanoviče jako pokus o narušení pořádku na území Kosova. Takové násilí je nepřijatelné," je uvedeno ve zprávě na webových stránkách.

I vláda vyzvala občany, aby spolupracovali s vyšetřovacími orgány, avšak právě vyšetřování je kamenem úrazu komunikace mezi kosovskou a srbskou stranou.

Srbové totiž požadují, aby se mohli účastnit vyšetřování v této záležitosti, o tom ale Kosovo nechce ani slyšet. O tom informoval veřejnost šéf úřadu srbské vlády v otázce Kosova Marko Djurič. Ten zároveň vyslovil své podezření.

"Minutu od minuty dostáváme čím dál víc informací, že vraždu nespáchal nikdo z naší země, ani Srbové v Kosovu. Chtěli bychom, aby kosovské úřady co nejdříve našli viníky a přivedli je k odpovědnosti," řekl pro státní televizi RTS.

Nejostřeji kritizoval vraždu lídra hnutí "Svoboda, demokracie, pravda" srbský prezident Aleksandar Vučič. Ten dokonce označil akci za teroristický čin.

Související

Oliver Ivanović

Vražda Ivanoviće? Kosovo ji potřebovalo jako sůl, tvrdí americký profesor

Washington/Priština - Vražda Olivera Ivanoviče, vrchního představitele kosovských Srbů, je přesně tím, co Kosovo potřebovalo. To si alespoň myslí profesor Edward P. Joseph, který přednáší na Univerzitě Johnse Hopkinse. Proč si to odborník na mezinárodní vztahy myslí? Na to odpověděl americký server Foreign Policy.

Více souvisejících

Oliver Ivanović Srbsko kosovo Hashim Thaçi

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump se sejde s Putinem

Donald Trump oznámil, že se připravuje setkání mezi ním a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Nově zvolený americký prezident však neuvedl, kdy přesně by mohlo k této schůzce dojít. Ve svém sídle Mar-a-Lago na Floridě prohlásil: „Putin se chce setkat a my to organizujeme.“

před 1 hodinou

Požár v Kalifornii

10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii

Lesní požáry v Kalifornii, které se během posledních dnů rozhořely v oblasti Los Angeles, způsobily dosud nepředstavitelné škody. Společnost AccuWeather výrazně navýšila svůj předběžný odhad celkových ztrát, které nyní mohou dosáhnout až 150 miliard dolarů, což je výrazný nárůst oproti původnímu odhadu ve výši 57 miliard dolarů. Podle BBC jde o jednu z nejhorších katastrof na území USA.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

včera

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

včera

včera

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota

V roce 2024 Rusko nasadilo na Ukrajině více než 8 000 dronů Šáhid-136, které vyvinul jeho dlouholetý spojenec Írán. Tento bezprecedentní rozsah využití bezpilotních letounů (UAV) zdůrazňuje měnící se povahu moderního válečnictví, kde se drony stávají klíčovým prvkem jak ofenzivních, tak defenzivních operací. Drony Šáhid-136, známé také jako „Witness“ nebo v ruštině „Geran-2“, se ukázaly být zvláště obtížní soupeři pro Ukrajinu a další země, které se staly cílem těchto útoků, včetně konfliktů s Hútíji v Jemenu. 

včera

včera

včera

Donald Trump

Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl

Zatímco prohlášení bývalého prezidenta Donalda Trumpa o koupi Grónska mohlo působit jako absurdní návrat do dob koloniální expanze, bližší pohled odhaluje, že jde spíše o reakci na rychle se měnící svět formovaný klimatickou změnou. Tání ledovců v Arktidě a strategické soupeření mezi USA, Ruskem a Čínou ukazují, že Grónsko hraje v tomto globálním zápase klíčovou roli. Uvedl to server Politico.

včera

Rusko, ilustrační foto

Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024

Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy. 

včera

Katastrofa, kterou nikdo nečekal. Za ničivé požáry v Kalifornii mohou změny počasí

Kalifornie čelí mimořádné situaci, kterou odborníci považují za důsledek klimatických změn. Velitel hasičského praporu David Acuna poskytl BBC Radio 4 širší pohled na aktuální požáry a zdůraznil, jak neobvyklé a závažné jsou pro toto roční období. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy