Ruské volby v atmosféře strachu. Začíná tvrdá hra o trůny

NÁZOR - Současné prezidentské volby v Rusku jsou poměrně nudné. Dají se považovat jen za formalitu, vítěz je už předem znám. Přesto ale nejsou bez zajímavostí, protože tajnůstkářský Vladimir Putin začne sestavovat novou vládu a při té příležitosti nastaví kurz ruské politice dalších šesti let, kdy bude v úřadu. A dosavadní elity cítí, že se pod nimi třesou křesla.

Autoritářský Putin si dává velmi dobrý pozor na to, aby se žádná z mnoha ruských zájmových skupin nezískala takovou dominanci, aby jej mohla ohrozit. Známý tím, že se nesvěřuje se svými osobními myšlenkami a plány ani nebližším spolupracovníkům, Putin rád drží karty skryté ve své ruce, aby mohl následně překvapit. A to ruské vládnoucí špičky činí více než nervózními.

„To je tajemství pro každého. Každý je velmi vyděšený, protože neví, jaké překvapení připravuje,“ tvrdí Mikhail Zygar, ruský novinář a autor knihy o Putinově vnitřním kruhu. Podle Zygara by se Putin mohl začít snažit o vytvoření mechanismů, které mu pomohou setrvat u moci, pokoušet se najít nástupce či zcela změnit politický ruský systém. Ani jednoho z toho není nic, co by přidávalo na dobrém spánku ruským elitám, protože nikdo zatím nemá dost indicií, aby se připravil na cokoliv, s čím Putin přijde.

Putin se též pokoušel držet před veřejností vnitřní strany mezi různými zainteresovanými stranami, které ovlivňují nejvyšší patra ruské politiky, ať už z důvodů jeho politického poselství sjednoceného Ruska či z mnohem pragmatičtějších důvodů, že tyto spory oslabují jeho pozici a obraz mocného vládce Ruska.

Veřejné tajné boje

Jedním z nejsledovanějších případů, který ukázal na tvrdě hranou hru o trůny v ruském podání, bylo spor mezi nyní bývalým ministrem ekonomického rozvoje, Alexejem Uljukajevem, a generálním ředitel ropného gigantu Rosněfť, Igorem Selchinem, přezdívaným šedý kardinál Kremlu. Spor dopadl ve prospěch Selchina, který dokázal dostat Uljukajeva před soud za podezření z korupce – podle zdrojů pomsta servírovaná za studena za to, že právě Uljukajev kritizoval podezřelý způsob, jakým Selchin získal ropnou společnost Bashneft.

Kromě těchto personálních aspektů se jednalo ale o mnohem významnější a širší spor o moc mezi skupinami, kterými jsou oba muži členy. Zatímco Uljukajev patří mezi tzv. progresivisty, kteří zastávají minimálně v ekonomické oblasti liberální západní názory pro které jsou terčem v oku vojenským kruhům a konzervativcům držícím moc ve státních strukturách typu Selchina. Progresivistické trvání na diverzifikaci ruské ekonomiky, privatizaci některých odvětví a snížení výdajů věnovaných armádě představuje významné ekonomické ohrožení jejich protivníkům.

Zatím se zdá, že tento spor vyhrává Selchin a jemu podobní. Mezi progresivisty se řadí i ruská premiér Dmitrij Medveděv, který čelí obvinění z korupce a který s největší pravděpodobností bude „vystřídán“ poté, co Putin začne sestavovat vládu. Selchinovi nahrává i fakt, že patří mezi skupinu tzv. silokivi, což jsou bývalí lidé z řad KGB soustředěných jako nejbližší kruh kolem Putina. Oni mají významný vliv na zahraniční politiku Ruska, vyznačující se výrazným protizápadním postojem. O Selchinovi se přímo hovoří jako o muži, který je mocnější než ruský premiér.

Nejistá budoucnost

Nicméně, deník Huffintonpost upozorňuje, že padlý Uljukajev při svém soudu začal citovat báseň anglického básníka Johna Donneho „Komu zvoní hrana“ a varoval ty, co proces sledovali, že „hrana může začít zvonit i jim.“ Konstantin Gaaze, politický analytik, který píše pro think tank Carnegie Moscow Center podotýká, že právě proto je úroveň důvěry v ruské elity je dramaticky nízká, protože ony nevěří sobě navzájem a jsou vyděšení z toho, jak se pravidla mocenské hry v Rusku náhle mění.

Budoucnost mnoha zkušených politických harcovníků je nejistá. Putin může při sestavování nové vlády dát přednost mladým, dravým a hlavně loajálním technokratům. Mnohé prominentní postavy tak s obavami vyhlížejí, kde skončí. Jejich nadějí je získat podobné místo, jaké zastává Selchin – mocná postava působící v pozadí, která se nemusí řídit omezeními vyplívajícími z veřejné funkce. Může je však i čekat osud Uljukajeva.

To platí i mladé technokraty – nikdo neví, zda jmenovaná vláda bude ta samá při konci svého období, upozorňuje Zygar. „Každý očekává dlouhé období turbulence," dodává.  

Související

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024) Komentář

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

Více souvisejících

Vladimír Putin Rusko Volby 2018 volby v Rusku Dmitrij Medveděv

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

včera

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

včera

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

včera

26. prosince 2024 21:53

Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky

Na začátku prosince vypršela výjimka z evropského zákazu dovozu ruských fosilních produktů do České republiky. Ropovodem Družba ale i přesto nadále proudí ropa. Experti nevidí důvod k jejímu dalšímu nákupu, resort průmyslu a obchodu ale má vysvětlení.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy