NÁZOR - Současné prezidentské volby v Rusku jsou poměrně nudné. Dají se považovat jen za formalitu, vítěz je už předem znám. Přesto ale nejsou bez zajímavostí, protože tajnůstkářský Vladimir Putin začne sestavovat novou vládu a při té příležitosti nastaví kurz ruské politice dalších šesti let, kdy bude v úřadu. A dosavadní elity cítí, že se pod nimi třesou křesla.
Autoritářský Putin si dává velmi dobrý pozor na to, aby se žádná z mnoha ruských zájmových skupin nezískala takovou dominanci, aby jej mohla ohrozit. Známý tím, že se nesvěřuje se svými osobními myšlenkami a plány ani nebližším spolupracovníkům, Putin rád drží karty skryté ve své ruce, aby mohl následně překvapit. A to ruské vládnoucí špičky činí více než nervózními.
„To je tajemství pro každého. Každý je velmi vyděšený, protože neví, jaké překvapení připravuje,“ tvrdí Mikhail Zygar, ruský novinář a autor knihy o Putinově vnitřním kruhu. Podle Zygara by se Putin mohl začít snažit o vytvoření mechanismů, které mu pomohou setrvat u moci, pokoušet se najít nástupce či zcela změnit politický ruský systém. Ani jednoho z toho není nic, co by přidávalo na dobrém spánku ruským elitám, protože nikdo zatím nemá dost indicií, aby se připravil na cokoliv, s čím Putin přijde.
Putin se též pokoušel držet před veřejností vnitřní strany mezi různými zainteresovanými stranami, které ovlivňují nejvyšší patra ruské politiky, ať už z důvodů jeho politického poselství sjednoceného Ruska či z mnohem pragmatičtějších důvodů, že tyto spory oslabují jeho pozici a obraz mocného vládce Ruska.
Veřejné tajné boje
Jedním z nejsledovanějších případů, který ukázal na tvrdě hranou hru o trůny v ruském podání, bylo spor mezi nyní bývalým ministrem ekonomického rozvoje, Alexejem Uljukajevem, a generálním ředitel ropného gigantu Rosněfť, Igorem Selchinem, přezdívaným šedý kardinál Kremlu. Spor dopadl ve prospěch Selchina, který dokázal dostat Uljukajeva před soud za podezření z korupce – podle zdrojů pomsta servírovaná za studena za to, že právě Uljukajev kritizoval podezřelý způsob, jakým Selchin získal ropnou společnost Bashneft.
Kromě těchto personálních aspektů se jednalo ale o mnohem významnější a širší spor o moc mezi skupinami, kterými jsou oba muži členy. Zatímco Uljukajev patří mezi tzv. progresivisty, kteří zastávají minimálně v ekonomické oblasti liberální západní názory pro které jsou terčem v oku vojenským kruhům a konzervativcům držícím moc ve státních strukturách typu Selchina. Progresivistické trvání na diverzifikaci ruské ekonomiky, privatizaci některých odvětví a snížení výdajů věnovaných armádě představuje významné ekonomické ohrožení jejich protivníkům.
Zatím se zdá, že tento spor vyhrává Selchin a jemu podobní. Mezi progresivisty se řadí i ruská premiér Dmitrij Medveděv, který čelí obvinění z korupce a který s největší pravděpodobností bude „vystřídán“ poté, co Putin začne sestavovat vládu. Selchinovi nahrává i fakt, že patří mezi skupinu tzv. silokivi, což jsou bývalí lidé z řad KGB soustředěných jako nejbližší kruh kolem Putina. Oni mají významný vliv na zahraniční politiku Ruska, vyznačující se výrazným protizápadním postojem. O Selchinovi se přímo hovoří jako o muži, který je mocnější než ruský premiér.
Nejistá budoucnost
Nicméně, deník Huffintonpost upozorňuje, že padlý Uljukajev při svém soudu začal citovat báseň anglického básníka Johna Donneho „Komu zvoní hrana“ a varoval ty, co proces sledovali, že „hrana může začít zvonit i jim.“ Konstantin Gaaze, politický analytik, který píše pro think tank Carnegie Moscow Center podotýká, že právě proto je úroveň důvěry v ruské elity je dramaticky nízká, protože ony nevěří sobě navzájem a jsou vyděšení z toho, jak se pravidla mocenské hry v Rusku náhle mění.
Budoucnost mnoha zkušených politických harcovníků je nejistá. Putin může při sestavování nové vlády dát přednost mladým, dravým a hlavně loajálním technokratům. Mnohé prominentní postavy tak s obavami vyhlížejí, kde skončí. Jejich nadějí je získat podobné místo, jaké zastává Selchin – mocná postava působící v pozadí, která se nemusí řídit omezeními vyplívajícími z veřejné funkce. Může je však i čekat osud Uljukajeva.
To platí i mladé technokraty – nikdo neví, zda jmenovaná vláda bude ta samá při konci svého období, upozorňuje Zygar. „Každý očekává dlouhé období turbulence," dodává.
Související
Slovensko hlásí, že je na případná mírová jednání připraveno
Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska
Vladimír Putin , Rusko , Volby 2018 , volby v Rusku , Dmitrij Medveděv
Aktuálně se děje
včera
Policie odhalila organizovanou skupinu pašeráků drog. Kokain maskovali jako alkohol
včera
První Severokorejec skončil v rukou ukrajinských vojáků. Ne na dlouho
včera
Adamczykové tragicky zemřela soupeřka. Švýcarku Hedigerovou strhla lavina
včera
Zásadní změna počasí v Česku se odkládá. Přinese ji až příští týden
včera
Nová pohádka Tři princezny byla na ČT nejsledovanějším pořadem Vánoc
včera
Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA
včera
Slovensko hlásí, že je na případná mírová jednání připraveno
včera
Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii
včera
Víme, kdo to udělal, řekl Stubb k poškození kabelů v Baltu. Moskva mlčí
včera
Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska
včera
Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové
včera
Pohonné hmoty už dále nezlevňují. Expert naznačil, jaký bude vývoj cen v příštím roce
včera
Dvojnásobná vražda v rodině na Teplicku. Případ řeší policie, má podezřelého
včera
Michal Sadílek bude v Nizozemsku pokračovat i nadále. V Twente má pokračovat do roku 2026
včera
Druhý impeachment v Jižní Koreji. Pravomocí zbavili i náhradního prezidenta
včera
Válka v Ukrajině: Rusové v noci opět útočili. Zemřelo nejméně 6 lidí, tvrdé boje pokračují
včera
Část Česka trápí smog, varovali meteorologové
včera
Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin
včera
Předpověď počasí na příští týden
26. prosince 2024 21:53
Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky
Na začátku prosince vypršela výjimka z evropského zákazu dovozu ruských fosilních produktů do České republiky. Ropovodem Družba ale i přesto nadále proudí ropa. Experti nevidí důvod k jejímu dalšímu nákupu, resort průmyslu a obchodu ale má vysvětlení.
Zdroj: Jakub Jurek