Ruské volby v atmosféře strachu. Začíná tvrdá hra o trůny

NÁZOR - Současné prezidentské volby v Rusku jsou poměrně nudné. Dají se považovat jen za formalitu, vítěz je už předem znám. Přesto ale nejsou bez zajímavostí, protože tajnůstkářský Vladimir Putin začne sestavovat novou vládu a při té příležitosti nastaví kurz ruské politice dalších šesti let, kdy bude v úřadu. A dosavadní elity cítí, že se pod nimi třesou křesla.

Autoritářský Putin si dává velmi dobrý pozor na to, aby se žádná z mnoha ruských zájmových skupin nezískala takovou dominanci, aby jej mohla ohrozit. Známý tím, že se nesvěřuje se svými osobními myšlenkami a plány ani nebližším spolupracovníkům, Putin rád drží karty skryté ve své ruce, aby mohl následně překvapit. A to ruské vládnoucí špičky činí více než nervózními.

„To je tajemství pro každého. Každý je velmi vyděšený, protože neví, jaké překvapení připravuje,“ tvrdí Mikhail Zygar, ruský novinář a autor knihy o Putinově vnitřním kruhu. Podle Zygara by se Putin mohl začít snažit o vytvoření mechanismů, které mu pomohou setrvat u moci, pokoušet se najít nástupce či zcela změnit politický ruský systém. Ani jednoho z toho není nic, co by přidávalo na dobrém spánku ruským elitám, protože nikdo zatím nemá dost indicií, aby se připravil na cokoliv, s čím Putin přijde.

Putin se též pokoušel držet před veřejností vnitřní strany mezi různými zainteresovanými stranami, které ovlivňují nejvyšší patra ruské politiky, ať už z důvodů jeho politického poselství sjednoceného Ruska či z mnohem pragmatičtějších důvodů, že tyto spory oslabují jeho pozici a obraz mocného vládce Ruska.

Veřejné tajné boje

Jedním z nejsledovanějších případů, který ukázal na tvrdě hranou hru o trůny v ruském podání, bylo spor mezi nyní bývalým ministrem ekonomického rozvoje, Alexejem Uljukajevem, a generálním ředitel ropného gigantu Rosněfť, Igorem Selchinem, přezdívaným šedý kardinál Kremlu. Spor dopadl ve prospěch Selchina, který dokázal dostat Uljukajeva před soud za podezření z korupce – podle zdrojů pomsta servírovaná za studena za to, že právě Uljukajev kritizoval podezřelý způsob, jakým Selchin získal ropnou společnost Bashneft.

Kromě těchto personálních aspektů se jednalo ale o mnohem významnější a širší spor o moc mezi skupinami, kterými jsou oba muži členy. Zatímco Uljukajev patří mezi tzv. progresivisty, kteří zastávají minimálně v ekonomické oblasti liberální západní názory pro které jsou terčem v oku vojenským kruhům a konzervativcům držícím moc ve státních strukturách typu Selchina. Progresivistické trvání na diverzifikaci ruské ekonomiky, privatizaci některých odvětví a snížení výdajů věnovaných armádě představuje významné ekonomické ohrožení jejich protivníkům.

Zatím se zdá, že tento spor vyhrává Selchin a jemu podobní. Mezi progresivisty se řadí i ruská premiér Dmitrij Medveděv, který čelí obvinění z korupce a který s největší pravděpodobností bude „vystřídán“ poté, co Putin začne sestavovat vládu. Selchinovi nahrává i fakt, že patří mezi skupinu tzv. silokivi, což jsou bývalí lidé z řad KGB soustředěných jako nejbližší kruh kolem Putina. Oni mají významný vliv na zahraniční politiku Ruska, vyznačující se výrazným protizápadním postojem. O Selchinovi se přímo hovoří jako o muži, který je mocnější než ruský premiér.

Nejistá budoucnost

Nicméně, deník Huffintonpost upozorňuje, že padlý Uljukajev při svém soudu začal citovat báseň anglického básníka Johna Donneho „Komu zvoní hrana“ a varoval ty, co proces sledovali, že „hrana může začít zvonit i jim.“ Konstantin Gaaze, politický analytik, který píše pro think tank Carnegie Moscow Center podotýká, že právě proto je úroveň důvěry v ruské elity je dramaticky nízká, protože ony nevěří sobě navzájem a jsou vyděšení z toho, jak se pravidla mocenské hry v Rusku náhle mění.

Budoucnost mnoha zkušených politických harcovníků je nejistá. Putin může při sestavování nové vlády dát přednost mladým, dravým a hlavně loajálním technokratům. Mnohé prominentní postavy tak s obavami vyhlížejí, kde skončí. Jejich nadějí je získat podobné místo, jaké zastává Selchin – mocná postava působící v pozadí, která se nemusí řídit omezeními vyplívajícími z veřejné funkce. Může je však i čekat osud Uljukajeva.

To platí i mladé technokraty – nikdo neví, zda jmenovaná vláda bude ta samá při konci svého období, upozorňuje Zygar. „Každý očekává dlouhé období turbulence," dodává.  

Související

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

Více souvisejících

Vladimír Putin Rusko Volby 2018 volby v Rusku Dmitrij Medveděv

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy