Kladivo na ženská práva? Ruské feministky stíhány pro nezákonnou demonstraci

Moskva - Tři ruské aktivistky za práva žen čelí obvinění za nezákonný protest, v němž kritizovaly ruského poslance krajně pravicové Liberálně-demokratické strany Leonida Slutského za údajné sexuální harašení. Obvinění je svým charakterem podobné skandálu amerického filmového producenta Harveyho Weinsteina, který pak následně odstartoval kampaň MeToo. Slutským se teď momentálně zabývá Etický výbor Státní dumy. Informoval o tom britský deník The Guardian.

Podle informací čelí tři ruské feministky Alena Popová, Anastazija Glušková a Anastazija Alexejeva obvinění, že minulý týden uspořádaly nezákonnou demonstraci, když vyvěsily karikaturu dehonestující osobu poslance Slutského před budovou Státní dumy.

Trestní stíhání je dáváno do souvislosti s obecně přehlíženým fenoménem sexuálního obtěžování žen, které je v Rusku velmi rozšířené. Většina Rusů si však feminismus a poukazování na práva žen spojuje se západním liberalismem odporujícím jejich tradičních hodnotám.

Popova, Gluškova a Alexejeva byly během protestu před Státní dumou obviněny ze strany členů vlasteneckých organizací častovány vulgárními nadávkami a obviněním ze špionáže pro západ.

Mluvčí ruského prezidenta Vladimíra Putina Dmitrij Peškov v reakci na tuto událost řekl, že veškeré protesty proti Slutskému jsou založené na lživých obviněních, která padají poté, co se stalo celosvětovým trendem někoho obviňovat ze sexuálního harašení.

Obvinění ze sexuálního obtěžování však nebralo na lehkou váhu více, než 600 ruských médií, včetně RBC, TV Rain, RTV, Echo of Moscow a Tass news agency, které vyzvaly k pozastavení parlamentních jednání, dokud nebude tento případ řádně prošetřen.

Přísné zákony o veřejných shromážděních

Ruské zákony jsou v oblasti svobody projevu a shromažďování velmi přísné. Požadují, aby veškeré demonstrace a jiné formy veřejných protestů s účastí více, než dvou lidí, byly povolovány ze strany úřadů. Pokud budou dotyčné ženy odsouzeny na základě porušení tohoto zákona, hrozí jim peněžitý trest, obecně prospěšné práce nebo odnětí svobody v délce trvání 10 dnů.

Aktivistky se brání obviněním s tím, že žádaly o povolení, a že jim je úřady zamítaly. Zákon o demonstracích je právě často zneužíván ruskými autoritami k tomu, aby blokoval veškerá veřejná shromáždění, která jsou pro Kreml jakýmkoliv způsobem nepohodlná.

"Přestože jsme nedostaly povolení, nejednaly jsme v rozporu se zákonem. Protesty jedné osoby nejsou zakázané. Každá z nás protestovala sama. Jediné, co jsme dělali je, že jsme si takříkajíc předávaly štafetu. Rozhodně jsme ale neprotestovaly ve třech. Hodláme i nadále posílat žádosti o povolení masovějších demonstrací a jsme plně připraveny je podat i tisíckrát, když to bude nutné," řekla Popová, známá bojovnice za práva žen britskému deníku The Guardian. "Reakce vlády na naší akci je naprosto neadekvátní. Namísto toho, aby měli občané právo veřejně vyjádřit svojí nespokojenost, jsou šikanováni úřady. Podle ruských lidskoprávních organizací se každá druhá Ruska setkala se sexuálním obtěžováním. Namísto toho, aby se tím naše autority zabývaly, tak to zametají pod koberec, aby se náhodou nemusely doznat ke své neschopnosti s tím něco dělat," řekl Kirill Družinin, který taktéž kritizuje poslance Slutského.

Do kampaně proti sexuálnímu obtěžování v Rusku se zapojila také organizace Amnesty International. Její aktivistka Inga Kelešajeva řekla, že je nutné, aby se o této naprosto neakceptovatelné skutečnosti veřejně mluvilo.

"Jsme tímto případem velmi znepokojeni, ale zároveň nás nepřekvapuje. Ostatně dekriminalizací domácího násilí, k níž došlo loňský rok, dali zákonodárci jasně najevo, že podporují politiku porušování práv žen, a že ruské pojetí "tradičních hodnot" čím dál méně odpovídá běžným standardům moderní společnosti," řekla Inga Kelešová z Amnesty International. 

Související

Více souvisejících

Rusko MeToo

Aktuálně se děje

před 34 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit

Rusko ve čtvrtek podle všeho zaútočilo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou střelou. Jde o první případ v historii, kdy některá země zaútočila tímto druhem zbraně na jinou.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy