Připraveni k boji? Ani náhodou. Britské námořnictvo je v zoufalém stavu

Londýn - Kdysi byla Velká Británie vládkyní všech moří a jej námořnictvo vzbuzovalo respekt. Dnes, i přes silná slova politiků, vzbuzuje spíše posměch, se smutkem konstatuje The Express.

Britské námořnictvo dnes vlastní pouhých 77 lodí. Z toho je 19 bojových. Z 19 bojových lodí je okamžitě připraveno vyplout do války pět. Z těchto pěti lodí se operací mimo britské vody mohou zúčastnit pouhé dvě! Vedle toho má námořnictvo ještě 12 ponorek, ze kterých jsou operací schopné dvě. Na vině jsou nejen obrovské škrty, které námořnictvo postihly v 90. letech, ale také nekoncepční vývoj a technické problémy se supermoderními loděmi, které byly neuváženě zavedeny do výzbroje. V roce 2018 navíc kdysi slavná Royal Navy přijde o protilodní rakety, a bude se muset vrátit k dělům.

Jako symbol hlouposti a neschopnosti současného velení, je uváděn příklad vrtulníkové lodi HMS Ocean. Ta byla zavedena do výzbroje v roce 1998. V letech 2013-2014 byla za 68 milionu liber modernizována. Krátce po návratu do služby, bylo oznámeno, že současná největší a vlajková loď bude v roce 2018 vyřazena ze služby. Royal Navy vedle toho, že přijde o vlajkovou loď, ztratí i schopnost vést obojživelné operace za podpory vrtulníků. Loď byla prodána do Brazílie, kde bude sloužit dál.

Letos námořnictvo přišlo i o své protilodní střely. Současným typům GWS Harpoon Block 1C a lehkých protilodních vrtulníkových střelám Sea Skua vypršela doba použití a jsou k ničemu. Nové lehké střely Sea Venon a Martlet budou zavedeny až v roce 2020. Avšak i poté budou Royal Navy ve výzbroji scházet těžké typy s dlouhým doletem. Ve dvouletém okně se tak budou muset námořníci jejího veličenstva spolehnout na palubní kanóny.

To, co nejvíce omezuje operační schopnosti Royal Navy, jsou obrovské problémy s nejmodernějším torpédoborce třidy 45(Daring). Lodě jsou sice přeplněny nejmodernější výpočetní technikou a jsou vybaveny technologií stealth a pro problémy s turbínami nejsou schopny delšího provozu na moři. Kvůli přehřívání turbín byl vydán dokonce zákaz operací třídy 45 v teplých mořích. Mohlo by dojít k požáru. Celkem vyšlo šest lodí britské daňové poplatníky na 6,5 miliardy liber. Opravy, aby se lodě staly alespoň částečně bojeschopné, pak v dalších sedmi letech vyjdou na další 250 milionů liber.

Bez problémů není ani druhy typ lodí, které tvoří jádro britské floty. Fregaty typu 23 Norfolk pocházejí z 80. let.  I přes modernizace, silně zastarávají. Navíc dodavatelé nejsou schopni pro ně dodávat včas náhradní díly. Proto dochází k takzvané kanibalizaci. Tedy, aby se udržela v provozu jedna loď, vezme se součástka z druhé, která pak musí být odstavena. Podle National Audit Office (Národního centra auditů – protějšku našeho nejvyššího kontrolního úřadu) se tak jen vloni stalo v 795 případech.

Situace je pro Británii nejen ostudná, ale především nebezpečná. Když se v roce 2014 se u skotských břehů objevila ruská válečná loď, trvalo britskému námořnictvu k ní vyslat eskortu, která by ji vyprovodila z britských výsostných vod, 24 hodin. V letech 2016 a 2017 poprvé po 200 letech v jižním Atlantiku neoperovala žádná britská loď. Pokud by se tedy Argentina rozhodla pro další invazi na Falklandy, nestálo by ji v cestě nic. Podle odborníků by Británie nebyla se současnými silami schopna Argentince ze souostroví vypudit.

Britští námořníci čekají, že lepší časy přijdou novými letadlovými loděmi HMS Queen Elizabeth a HMS Prince of Wales. První by měla vstoupit do služby v roce 2020 a druhá o tři roky později. Bude se jednat o největší lodě, které kdy měla Británie ve výzbroji. To však přináší další problémy. Již dnes musely být odstaveny další bojové lodi, protože pro oba obry nemá Royal Navy dostatek vycvičených mužů do posádky. Každá z lodí je schopna nést 48 bojových letadel F-35. Na palubách obou jich však bude pouhých 12 nebo 24, neboť námořnictvo nemá dostatek pilotů a dalšího leteckého personálu. Kvůli škrtům v rozpočtu také bude zakoupeno méně strojů. Mezitím na veřejnost prosákla informace, že do HMS Queen Elizabeth, která prochází testy, zatéká. Zdá se tedy, že problémům královského námořnictva není konec.     

Související

Dreadnought SMS Szent István

Habsburkové jdou ke dnu: Torpéda potopila obří dreadnought SMS Szent István

Mezi předlitavskem (Rakouskem) a Zalitavskem (Uhrami) to i po vyrovnání dost jiskřilo. A když vláda chtěla, aby Zalitavsko financovalo novou flotilu válečných lodí, tak si uhři prosadili, že největší z nich bude postavena na území Zalitavska a z místních zdrojů. A to byl první ze série omylů, které způsobily, že Rakousko-Uherská flotila ve středomoří byla všem pro smích. 
Ponorky, ilustrační foto

Indie buduje flotilu jaderných ponorek. Měl by se svět bát dalšího konfliktu?

Indické námořnictvo chce mít ve svém arzenálu jaderné ponorky a země na jejich vývoj věnuje nemalé finanční prostředky. Prozatím jediná ponorka domácí provenience dokončila v listopadu 2018 svoji první misi. Flotila má sloužit jako prostředek jaderného odstrašení vůči regionálním soupeřům v Islámábádu a Pekingu.

Více souvisejících

Námořnictvo škrty Velká Británie Ponorky HMS Queen Elizabeth

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy