Reykjavík - Islandští velrybáři hodlají po dvouleté přestávce obnovit sporný komerční lov velryb druhu plejtvák myšok (Balaenoptera physalus). Informoval o tom Kristján Loftsson, ředitel společnosti Hvalur, která jako jediná na Islandu tyto velké mořské savce loví. Velrybí maso společnost prodává do Japonska, nyní jej chce využít i ve farmaceutickém výzkumu.
Hvalur na stodenní velrybářskou sezonu, která začíná 10. června, připravuje dvě své lodě. V posledních dvou letech přitom společnost plejtváky myšoky kvůli problémům s odbytem na japonském trhu nelovila.
Letos kvóta činí 161 kusů, loni to bylo 150. Z loňské kvóty, kterou nevyužila, může společnost Hvalur vyčerpat dvacet procent, a celkem tak může letos ulovit 191 velryb. V roce 2015 ulovila společnost 155 těchto velkých mořských savců.
Podle Loftssona společnost Hvalur v současnosti spolupracuje s japonskými úřady na tom, aby splnila všechny předpisy, které země pro dovoz syrového masa stanovuje, a vyhnula se tak problémům z uplynulých dvou let.
Ne všechno maso poputuje ale do Japonska. Podle agentury AFP hodlá Hvalur spolupracovat i s výzkumníky jedné z islandských univerzit na vývoji léčiv z velrybího masa. Pomáhat by mělo především k boji s nedostatkem železa, který se podle Světové zdravotnické organizace týká asi 30 procent světové populace.
Proti obnovení lovu velryb se ohradila řada ekologických organizací. "Jsem velmi zklamaný," řekl například Sigursteinn Másson, islandský zástupce Mezinárodního fondu na ochranu zvířat (IFAW). Velrybářství podle něj nemá v moderní společnosti místo. Podle průzkumu IFAW zveřejněném loni na podzim souhlasí s lovem velryb jen 35,4 procenta Islanďanů, v roce 2016 to bylo ještě 42 procent.
Lov velryb pro komerční účely je ve světě zakázán Mezinárodní velrybářskou komisí (IWC) od roku 1986. Island, který obnovil komerční lov velryb v roce 2006, a také Norsko jsou jediné dvě země, které zákaz nerespektují a nadále otevřeně velryby loví.
Výjimku ze zákazu dostalo Japonsko, které smí každoročně zabít několik stovek velryb pro "vědecké účely". Kritici poukazují na to, že maso usmrcených zvířat skončí na stolech japonských labužníků. Výjimku z moratoria mají původní obyvatelé Grónska či Aljašky.
Plejtvák myšok je druhým největším druhem velryby po plejtváku obrovském (Balaenoptera musculus). Na seznamu ohrožených druhů je od roku 1996. Poslední odhady o počtu jedinců plejtváka myšoka v severním Atlantiku pochází z roku 2000 a podle AFP hovoří o zhruba 53.000 jedincích tohoto mořského savce.
Související

Deset lidí je po nehodě turistického autobusu stále v péči nemocnic na Islandu

Na Islandu havaroval autobus s Čechy. Několik zraněných je na JIP
Aktuálně se děje
před 35 minutami

EU pohrozila Američanům odvetou za cla. Chce však vyjednat jiné řešení
před 1 hodinou

Kennedy překvapil celou Ameriku. Po úmrtí dalšího dítěte na spalničky vyzval k očkování
před 2 hodinami

Lipavský pro Politico: EU by měla využít kombinaci tlaku a vstřícnosti. Je cesta, jak s Trumpem jednat
před 2 hodinami

Evropa už s USA nepočítá. Chceme jasný plán pro případ stažení vojsk, varuje Finsko
před 3 hodinami

Co je to ekonomická recese a proč se jí obávat?
před 3 hodinami

Nejhorší začátek prezidentského období v moderní historii. Riziko recese prudce stoupá, EU chce zabránit válce
před 4 hodinami

Světu hrozí ekonomická jaderná zima, varuje šéf JPMorgan. Proti Trumpovi už se bouří i podporovatelé
před 5 hodinami

Stínová válka v Evropě je národní katastrofou. Jak Írán verbuje evropské děti k útokům?
před 6 hodinami

Ukrajina usiluje o členství v EU i obnovu. Má šanci, pokud zahodí stará pravidla a reformy nebudou imitací, říká ekonomka
před 7 hodinami

Moskva zabíjí malé děti a Trump mlčí. Svět čeká, kdy USA konečně začnou jednat
před 8 hodinami

Cla drtí světové trhy, akcie v Evropě a Asii krvácí. Zaplaťte spoustu peněz, vzkazuje Trump
před 8 hodinami

Evropa čelí nové válce s Ruskem. Může jít o předzvěst něčeho mnohem horšího, varují experti
před 9 hodinami

Musk má pravdu. Ukrajina je na Starlinku závislá, náhrada neexistuje, shodují se experti
před 9 hodinami

Asijské trhy se kvůli Trumpovi citelně propadají. Panika a obavy z globální recese sílí
před 11 hodinami

Počasí přinese tento týden citelné oteplení
včera

Zemřela Anna Slováčková. Rakovině podlehla v pouhých 29 letech
včera

Hon na čarodějnice, burácela Le Penová před podporovateli. Většina Francouzů ale verdikt soudu schvaluje
včera

Semifinálová série je srovnaná. HC Sparta Praha porazila Kometu Brno 1:0
včera

Hádka v pražském barbershopu vyústila v útok nožem. Mezi zraněnými má být známý rapper
včera
Izraelci zadrželi dvě britské poslankyně. Vyhodili je ze země
Napětí mezi britskou a izraelskou politikou eskalovalo poté, co byly dvě labouristické poslankyně – Yuan Yang a Abtisam Mohamed – zadrženy po příletu do Izraele a následně deportovány. Izrael je obvinil z plánů „šířit protiizraelskou nenávist“ a zpochybnil oficiální charakter jejich návštěvy. Incident vyvolal ostré reakce mezi britskými politiky, včetně ministra zahraničí Davida Lammyho, který krok izraelských úřadů označil za „nepřijatelný a kontraproduktivní“.
Zdroj: Libor Novák