Islandští velrybáři po dvouleté pauze vyrazí na lov plejtváků

Reykjavík - Islandští velrybáři hodlají po dvouleté přestávce obnovit sporný komerční lov velryb druhu plejtvák myšok (Balaenoptera physalus). Informoval o tom Kristján Loftsson, ředitel společnosti Hvalur, která jako jediná na Islandu tyto velké mořské savce loví. Velrybí maso společnost prodává do Japonska, nyní jej chce využít i ve farmaceutickém výzkumu.

Hvalur na stodenní velrybářskou sezonu, která začíná 10. června, připravuje dvě své lodě. V posledních dvou letech přitom společnost plejtváky myšoky kvůli problémům s odbytem na japonském trhu nelovila.

Letos kvóta činí 161 kusů, loni to bylo 150. Z loňské kvóty, kterou nevyužila, může společnost Hvalur vyčerpat dvacet procent, a celkem tak může letos ulovit 191 velryb. V roce 2015 ulovila společnost 155 těchto velkých mořských savců.

Podle Loftssona společnost Hvalur v současnosti spolupracuje s japonskými úřady na tom, aby splnila všechny předpisy, které země pro dovoz syrového masa stanovuje, a vyhnula se tak problémům z uplynulých dvou let.

Ne všechno maso poputuje ale do Japonska. Podle agentury AFP hodlá Hvalur spolupracovat i s výzkumníky jedné z islandských univerzit na vývoji léčiv z velrybího masa. Pomáhat by mělo především k boji s nedostatkem železa, který se podle Světové zdravotnické organizace týká asi 30 procent světové populace.

Proti obnovení lovu velryb se ohradila řada ekologických organizací. "Jsem velmi zklamaný," řekl například Sigursteinn Másson, islandský zástupce Mezinárodního fondu na ochranu zvířat (IFAW). Velrybářství podle něj nemá v moderní společnosti místo. Podle průzkumu IFAW zveřejněném loni na podzim souhlasí s lovem velryb jen 35,4 procenta Islanďanů, v roce 2016 to bylo ještě 42 procent.

Lov velryb pro komerční účely je ve světě zakázán Mezinárodní velrybářskou komisí (IWC) od roku 1986. Island, který obnovil komerční lov velryb v roce 2006, a také Norsko jsou jediné dvě země, které zákaz nerespektují a nadále otevřeně velryby loví.

Výjimku ze zákazu dostalo Japonsko, které smí každoročně zabít několik stovek velryb pro "vědecké účely". Kritici poukazují na to, že maso usmrcených zvířat skončí na stolech japonských labužníků. Výjimku z moratoria mají původní obyvatelé Grónska či Aljašky.

Plejtvák myšok je druhým největším druhem velryby po plejtváku obrovském (Balaenoptera musculus). Na seznamu ohrožených druhů je od roku 1996. Poslední odhady o počtu jedinců plejtváka myšoka v severním Atlantiku pochází z roku 2000 a podle AFP hovoří o zhruba 53.000 jedincích tohoto mořského savce.

Související

Více souvisejících

island Velryby rybaření

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 6 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

Z Rafahu uteklo před hrozící invazí už sto tisíc lidí

Více než 100.000 lidí uprchlo za uplynulých pět dní z města Rafah na jihu Pásma Gazy, kterému hrozí rozsáhlá izraelská vojenská ofenzíva, uvedl v pátek Dětský fond OSN (UNICEF) podle agentury Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy