Moskva - Někdy se zdá, jakoby Rusko bez Vladmimira Putina ani nemohlo fungovat. Současný prezident vládne své zemi ať už jako premiér nebo prezident po dlouhých 18 let. Dříve nebo později ale přijde doba, kdy putinovská éra skončí. Ale co bude dál?
Predikovat budoucí vývoj v Rusku je vždycky složité. Země má svá výrazná specifika a tak nepřekvapí, že když se koncem 90. let experti dohadovali kdo nahradí ve funkci končícího prezidenta Borise Jelcina, Putinovo jméno tehdy netipoval nikdo.
Podobného překvapení se dost možná dočkáme i při další výměně politických garnitur. Analytici serveru The National Interest jsou toho názoru, že Putinovým nástupcem bude pravděpodobně někdo z pozadí, kdo se dnes nepohybuje na politickém radaru.
K odhalení toho kdo bude Putinovým nástupcem je vhodné připomenout si, jak dosud vypadalo jeho vládnutí. Nejdříve přišla éra nástupu a stabilizace Ruska, které bylo po Jelcinově éře takřka na pokraji rozpadu. Poté jsme byli svědky zvláštní hry tandemu Putin – Medveděv, kdy první jmenovaný plnil roli premiéra.
Pak přišla doba, která měla být triumfálním návratem Ruska mezi světové mocnosti, okořeněná olympijskými hrami v Soči. Místo toho ale přišel náraz. Putin Rusy zavlekl do ukrajinského konfliktu, v důsledku čehož se jeho země ocitla v mezinárodní izolaci a díky systému sankcí též ve velkých ekonomických potížích.
V jakém duchu se tedy ponese tento (čtvrtý a možná poslední) Putinův mandát? Putin bude opět zemi vyvádět s krize. Tu současnou nicméně nezdědil, nýbrž ji sám spustil. Ruský prezident se bude muset pokusit obnovit dialog se západem (k čemuž ho vyzval například francouzský prezident Macron) a za každou cenu udržet strategické partnerství s Čínou.
Rusům nepřeje ani vývoj v těch okolních zemích, které jsou podle Kremlu v jeho sféře vlivu. Arménie se v posledních týdnech propadla do mohutných demonstrací, v jejichž důsledku došlo k pádu vlády.
Někteří ruští představitelé se obávají, že by vývoj v Jerevanu mohl předznamenat podobné změny v Bělorusku nebo Kazachstánu. A to rozhodně není v Putinově zájmu.
Ať tak či tak, v turbulentních dobách které Rusko čekají budou mít mladí ruští politici příležitost vyniknout. Expremiér Sergej Kirijenko proto už dostal od Putina úkol, aby mezi regionálními politiky našel vhodné kádry do padesáti let věku, kteří mají dostatek schopností aby se mohli v rámci politické hierarchie posunout výše.
Putin se tak chce zřejmě vyhnout osudu Sovětského svazu, jehož Kreml v určitých etapách připomínal spíše zapouzdřenou gerontokracii než pružný státní aparát.
Částečná obroda ruské politiky již probíhá. Do významných pozic se ve stále větším počtu hrnou mileniálové a mladá generace, která je tak v generačním protikladu proti politikům z řad bývalých členů komunistické strany nebo KGB, jenž reprezentuje například sám Vladimir Putin. Nahradí některý z nich současného ruského prezidenta v jeho funkci?
Související
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
Vladimír Putin , Rusko , Dmitrij Medveděv , politici , politika
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák