Titova jachta projde rozsáhlou renovací

Rijeka (Chorvatsko) - Desítky let pokrýval její trup rez, kdysi luxusní salony jsou zpustošené, někdejší výkonné motory trvale ztichly. Navzdory všem překážkám má ale jachta, která kdysi patřila jugoslávskému vůdci Josipu Brozovi Titovi, dostat nový život. Kdysi impozantní loď, která hostila filmové hvězdy a světové vůdce, se změní na plovoucí muzeum, napsala dnes agentura AP.

Loď, nazvaná Galeb (Racek), kotví v jadranském přístavu Rijeka na severu Chorvatska. Po pohnuté historii, včetně dvou potopení od spuštění na vodu v roce 1938, měla skončit ve starém železe. Ale městské úřady v Rijece, kterou si Evropská unie vybrala za Evropské hlavní město kultury v roce 2020, se ji rozhodly zrenovovat za 5,4 milionu eur (asi 139 milionů Kč).

"Galeb je loď s velmi zajímavou a bouřlivou historií," říká starosta Vojko Obersnel. "Samozřejmě nejzajímavější část této historie se odehrála v době, kdy patřila prezidentovi Titovi."

Rozhodnutí zachránit loď rozzlobilo chorvatské nacionalisty. Ti vyčítají Titovi autokratické vládnutí od konce války do jeho smrti v roce 1980 i začlenění Chorvatska do federace šesti republik tvořících Jugoslávii. Loď se stala symbolem Titova života v luxusu a Titovi kritici v Chorvatsku by si přáli, aby byla zničena.

Ale podle starosty obnova bude pokračovat. "Především je to naše historie a nemůžeme ji změnit. Měli bychom mluvit o dobrých věcech v té době a možná i o některých věcech, které tak dobré nebyly. Ale je to naše historie," říká.

Kdysi luxusní salonky a schodiště jsou plné rozbitého nábytku z 60. let minulého století. Roztrhané koberce a tapety lemují paluby a přepážky. V někdejší privátním apartmá je Titova šatna pro kravaty, boty a slavnostní uniformy prázdná; zůstaly matrace, ale postel je pryč.

Loď postavili v Janově, původně pro přepravu tropického ovoce. Za války ji nacisté používali jako minonosku. Potopilo ji spojenecké bombardování v Rijece na konci války. Po válce byla zrekonstruována a stala se školní lodí jugoslávského námořnictva. Přidáním kajut pak mohla sloužit jako Titovo luxusní obydlí během jeho častých cest. Posádku obvykle tvořilo 200 námořníků, včetně orchestru pro pobavení asi 20 hostů.

Později prezident raději cestoval letecky. Loď se proslavila v roce 1953, kdy se Tito na její palubě plavil do Londýna, kde se setkal s Winstonem Churchillem a královnou Alžbětou II. Tito byl obzvláště nadšený, když na palubě vítal filmové hvězdy Sophii Lorenovou, Elizabeth Taylorovou a Richarda Burtona, který hrál Tita ve válečné epopeji natočené roku 1973 v Jugoslávii.

Související

Více souvisejících

Josip Broz Tito (jugoslávský exprezident) jachting lodě, jachty, plavidla Chorvatsko zajímavosti

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

před 49 minutami

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

Trump může boj s oteplováním omezit. Firmy se ale nedají, tvrdí Bidenův člověk

Prezident USA Joe Biden podle svého klimatického poradce Jacoba Levina odstartoval nezastavitelnou „revoluci“ čisté energie. Levine podle The Guardian uvedl, že Biden vytvořil komplexní a sjednocenou vizi pro přechod k čisté energii, zaměřenou nejen na dekarbonizaci, ale i na ekonomický růst a spravedlivé rozdělení přínosů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy