Petrohrad - Japonský premiér Šinzó Abe se dnes shodl s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, že je třeba urychlit společné aktivity týkající se sporných Kurilských ostrovů. Putin po jednání v Kremlu uvedl, že je důležité trpělivě hledat řešení, které povede k mírové dohodě, jež bude odrážet strategické zájmy obou zemí. Spor o Kurily dlouho komplikuje vztahy mezi Moskvou a Tokiem. Část ostrovů, které po druhé světové válce obsadilo Rusko, si nárokuje Japonsko.
Japonsko usiluje o realizaci společných obchodních projektů na Kurilech, což považuje za cestu, jak dospět k vyřešení konfliktu. Putin uvedl, že ostrovy ještě letos navštíví delegace japonských podnikatelů.
Oba státníci hovořili také o Severní Koreji. Putin vyzval všechny strany zapojené do tamní situace, aby zachovaly zdrženlivost. Jak ho doplnil Abe, klíčové je zejména, aby se Pchjongjang zcela zbavil jaderných zbraní.
Oba činitelé se sešli již ve čtvrtek na okraj petrohradského ekonomického fóra, kde byl Abe jako čestný host společně s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. "Jsem velmi potěšen, že mám tuto příležitost hovořit podrobně o našich bilaterálních vztazích a politické spolupráci," řekl dnes Putin při setkání s Abem. "Předtím jsme projednali vývoj ekonomických a obchodních vazeb," podotkl s poukazem na to, že se tím potvrdil "vzájemný zájem obou stran na posílení vztahů".
Putin v Petrohradu slíbil "udělat vše možné, aby se mnohonásobně zvětšil objem hospodářské spolupráce s Japonskem", protože "až příliš skromně" vypadají jak dosavadní japonské investice do ruské ekonomiky ve výši přibližně dvou miliard dolarů (asi 44 miliard Kč), tak i vzájemný obchod, který loni dosáhl obratu necelých 18 miliard dolarů (asi 397 miliard Kč).
Abe dnes řekl, že je "připraven ke klidné, ale energické spolupráci s Ruskem". Také řekl, že doufá v "nový průlom" při řešení teritoriálního sporu o Kurilské ostrovy.
Abe v petrohradském projevu upozornil, že k realizaci ambiciózních hospodářských plánů je nezbytné uzavřít mírovou smlouvu. Na té se Moskva a Tokio nedokázaly dohodnout od konce druhé světové války kvůli spolu o část Kuril, které obsadilo Rusko a jež si nárokuje Japonsko. "Kurily se mohou stát symbolem japonsko-ruské spolupráce," řekl Abe. Putin slíbil, že Moskva bude hledat způsoby, jak dosáhnout kompromisu výhodného pro obě strany, který by je dovedl i k podpisu mírové dohody.
Podobně japonský premiér vybídl Putina k uzavření mírové smlouvy i loni v září ve Vladivostoku. "Vladimire, pojď a ve dvou splníme tuto povinnost. Překonáme všechny potíže," prohlásil Abe a zdůraznil, že následně rusko-japonské vztahy odhalí svůj plný potenciál.
Japonsko a Rusko se přou o jižní část Kuril od roku 1945. Tokio vznáší na základě dohody z roku 1855 nárok na ostrovy Iturup, Kunašir, Šikotan a skupinu ostrůvků Habomai, které na konci druhé světové války anektoval Sovětský svaz. Z ostrovů bylo tehdy vystěhováno 17.000 Japonců, kteří odešli na nedaleký ostrov Hokkaidó. Tokio, které bylo ve válce poraženo, ruskou svrchovanost nad jižními Kurilami neuznává. Dlouhé hledání kompromisu zatím výsledky nepřineslo.
Abe se alespoň pokusil oteplit vzájemné vztahy tím, že do Moskvy přivezl štěně akity, japonské rasy, jako dárek pro šestnáctiletou ruskou olympijskou vítězku v krasobruslení Alinu Zagitovovou. Pověst tohoto zvířete vzrostla počátkem roku, když právě Zagitová prohlásila, jak tyto psy se vzhledem huskyho miluje poté, co je poznala, když v Japonsku trénovala před olympijskými závody v Jižní Koreji.
Související
Rusko se připravuje na jaderný útok. Strategické síly máme neustále připravené, varuje Putin
Geraščenko: Guterres v Rusku je krok k eskalaci. Putin si může dělat, co chce, a je stále vítán
Vladimír Putin , Šinzó Abe , Rusko Petrohrad , Japonsko , Jižní Kurily
Aktuálně se děje
před 38 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 1 hodinou
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 2 hodinami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 3 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 3 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 5 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák