Bělehrad - Evropský výbor proti mučení (CPT) při Radě Evropy dnes vyzval Srbsko, aby vyšetřilo a zastavilo používání násilí s cílem vynutit si přiznání a potrestat podezřelé.
"Delegace CPT obdržela značné množství obvinění policejních důstojníků ze špatného zacházení... se zadrženými osobami," uvedl výbor ve zprávě, která se vrací k návštěvě 16 policejních stanic a věznic v Srbsku v květnu a červnu loňského roku.
Zpráva také uvádí, že běžnými praktikami jsou facky či jiné údery, kopance, rány obuškem či baseballovou pálkou a rovněž elektrické šoky, které používají policejní důstojníci, zejména vyšetřovatelé, ve městech jako je Bělehrad, Niš a Novi Sad. Cílem je donutit podezřelé, aby se přiznali k trestným činům, nebo je potrestat, tvrdí Evropský výbor proti mučení.
Srbské úřady by podle výboru měly toto špatné zacházení vyšetřit, v ideálním případě zřídit nezávislý orgán, který se obviněními bude zabývat. CPT rovněž Srbsko kritizuje kvůli nedostatečnému vyšetřování ze strany státních zástupců, nadměrně dlouhým procesům a nepřiměřeně vysokým trestům.
Související
Rozbili nám letadlo, přiznal Fico. Pak podpořil srbské ambice na členství v EU
Mrtvice ministra v televizním přenosu zaskočila Srbsko. Záběry oběhly celý svět
Aktuálně se děje
před 7 minutami
Mosty, pak elektrárny. Trump opět pohrozil Íránu ničivou silou americké armády
před 54 minutami
Není to uzavřené. Pavel nadále chce jet na letní summit NATO
před 1 hodinou
Tak jsem ho vyřešil. Klempíř odvolal předchůdce Baxu ze správní rady Pražského jara
před 3 hodinami
Počasí přinese příští týden výrazné oteplení i citelné ochlazení
včera
Rakousko zakázalo americkým vojenským letounům bojujícím s Íránem využívat svůj vzdušný prostor
včera
Trump nečekaně odvolal ministryni spravedlnosti Pam Bondiovou
včera
Trump odstartoval válku, kterou Evropa nechtěla. Ukončením snahy o otevření Hormuzského průlivu ji hodil přes palubu
včera
USA zažívají kvůli válce v Íránu cenový šok. Počet lidí nespokojených s Trumpem roste
včera
Za útok na Ruský dům hrozí až osm let. Policie obvinila cizince
včera
Metro o Velikonocích ochromí výluka. Náhradou budou autobusy XC
včera
StarDance představila další dva účastníky. Je mezi nimi šoumen ze světa sportu
včera
Írán se Trumpa stále nezalekl. Teherán slibuje ničivou odvetu
včera
Pokus o vraždu ve vězení. Vězeň napadl jiného příborem
včera
Policie přichystala velikonoční opatření. Jde o prevenci, zdůraznila
včera
Babišova vláda sníží spotřební daň u nafty a zastropuje marže
včera
Trump s projevem neuspěl. Trhy tentokrát neuklidnil
včera
Dva mrtví v Plzni. Policie pracuje se dvěma vyšetřovacími verzemi
včera
Obchody se o Velikonocích uzavřou na den. Zákon mluví jasně
včera
Po Irech porazili na penalty i Dány. Češi po 20 letech postoupili na fotbalové mistrovství světa
včera
Navrátíme Írán do doby kamenné, řekl Trump. Válka pro tuto chvíli pokračuje
Americká armáda velmi brzy dokončí operaci v Íránu, protože dosáhla ohromujících vítězství, řekl americký prezident Donald Trump v ostře sledovaném projevu. Řeč trvala celkem 19 minut. Konflikt podle jeho slov potrvá ještě nižší jednotky týdnů. Trump také znovu pohrozil Teheránu útoky na elektrárny a ropná zařízení, pokud nedojde k dohodě.
Zdroj: Lucie Podzimková