Lži a démonizace Ruska! Fanoušci kritizují objektivitu britských médií

Londýn/Moskva - Je Rusko ze strany britských médií vykreslováno objektivně a nezaujatě? Toť otázka, která v dnešní době zaměstnává anglické fotbalové fanoušky, jež díky probíhajícímu Mistrovství světa ve fotbale získali možnost jej reálně navštívit, a jak se zdá, tak možná přehodnotí svůj dosavadní pohled na tuto zemi. Jeden z fanoušků Matt Maybury si například na svém twitterovém účtu otevřeně stěžoval na jasnou propagandu vůči ruskému lidu v britských novinách a médiích. Informoval o tom britský deník The Guardian.

Mayburyho vyjádření na sociálních sítích si okamžitě všimla ruská média, která ihned sepsala několik článků, že Velká Británie vede anti-ruskou propagandu, a že její občané mají konečně jedinečnou příležitost si udělat vlastní obrázek. Šiřitelem dezinformací a polopravd pak zřejmě není Rusko, nýbrž právě Británie. Ačkoliv má Rusko své chyby, mělo by být ze strany médií vykreslováno, pokud možno, co nejobjektivněji se všemi svými klady a zápory bez ohledu na politickou reprezentaci dané země.

Kritikou objektivity britských médií nešetří ani ruské vládní resorty. Například mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharová řekla, že Velká Británie vede dlouhodobě nenávistnou kampaň vůči ruskému národu a lidu. Jako důkaz přetrvávajících předsudků a stereotypů vůči Rusům uvádí například diametrálně menší návštěvnost Mistrovství světa ze strany britských fanoušků v porovnání s jejich jihoamerickými protějšky, jichž přicestovaly do Ruska desetitisíce. Zacharová nicméně přiznala, že jistou roli zde hraje i současná geopolitická situace a zhoršující se britsko-ruské vztahy v souvislosti s Kauzou Novičok a dalšími.

Lžou britská média o Rusku? 

Obecně vzato byla velká část britských fanoušků, kteří se rozhodli do Ruska přijet, překvapena poměrně západním rázem ruských velkoměst, v nichž Mistrovství světa ve fotbale probíhá. V ulicích měst probíhaly večírky a mejdany a ruská policie byla k fanouškům oslavujícím úspěchy svých národních týmů poměrně tolerantní. Rusové, které velká část fanoušků donedávna považovala za agresivní a vůči jiným zemím nepřátelský národ, se k přijíždějícím cizincům chovali příjemně. Ty, kteří mají Rusko stereotypně spojené s věčnou zimou, také mile překvapilo teplé počasí, a levné pivo.

Je samozřejmě ale třeba připomenout, že se může jednat o takzvané Potěmkinovy vesnice. Například cizinci, kteří získali příležitost navštívit Severní Koreou, také uviděli zdánlivý obraz fungující a prosperující země, protože jim bylo ukázáno pouze to, co měli vidět. Život v ruských velkoměstech se přeci jenom výrazně liší od života na ruském venkově, který je přeci jenom ještě poměrně drsný.

Novináři by si proto názory britských fanoušků neměli vysvětlovat tak, že ode dneška přestanou informovat o negativních stránkách současného Ruska, které se přeci jenom kvůli vylepšení mezinárodní reputace prezentuje jinak, než jaké ve skutečnosti je. Tím, oč by měli usilovat je větší míra objektivity, respektive mírnit snahu za každou cenu vykreslovat Rusko jako říši zla. 

Je třeba i nadále poukazovat na agresivní politiku vůči Ukrajině, včetně nezákonné anexe Krymu, na systematické porušování lidských práv homosexuálů a jiných sexuálních menšin, na politické vězně a na zavražděné novináře, ale zároveň umět uznat, že například Moskva a Petrohrad jsou vesměs prosperujícími městy, které mají turistům, co nabídnout, a že není zapotřebí Rusko stůj, co stůj démonizovat. Ostatně dokud budou Rusové cítit, že jimi zbytek Evropy opovrhuje, o to více se budou zhoršovat rusko-evropské vztahy.

Související

Ilustrační foto

Z fotbalového mistrovství v Rusku se nevrátilo 5000 cizinců. Kam se poděli?

Z cizinců, kteří přijeli loni v létě do Ruska na mistrovství světa ve fotbale jich v zemi stále pobývá ještě více než 5000, a to nelegálně. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo vnitra, aniž upřesnilo, odkud pocházejí. K cestě do Ruska tito cizinci využili průkaz fanouška, takže nepotřebovali víza do cestovního pasu.
Zatím posledními mistry světa jsou Francouzi. Titul získali loni v Rusku

Bude se příští fotbalové MS konat jenom v Kataru? Šéf FIFA uvažuje o dalších pořadatelích

Curych - Fotbalové mistrovství světa, jež se má v roce 2022 konat v Kataru, vyvolává u veřejnosti další emoce. Zapříčinil se o to samotný prezident Mezinárodní fotbalové federace FIFA Gianni Infantino, který se ve středu nechal slyšet, že vedle toho, že by se tohoto šampionátu, u nějž už samotná volba pořadatele vyvolala pochybnosti, mělo zúčastnit místo dosavadních 32 mužstev hned 48, by se mohl konat nejen v Kataru, ale i v dalších zemích Perského zálivu. Mohlo by to tak podle Infantina pomoci ve vybudování míru v této části světa.

Více souvisejících

fotbalové mistrovství světa (FIFA World Cup) Rusko Velká Británie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy