Japonsko žádá Rusko o omezení vojenských aktivit na Kurilách, spor se vleče od roku 1945

Moskva - Do Moskvy dnes přicestoval japonský ministr obrany Icunori Onodera. Požádal ruskou stranu přijmout "zvláštní opatření" ohledně skutečnosti, že Rusko posiluje svůj vojenský potenciál a vojenské aktivity na čtyřech ostrovech v Jižních Kurilách, na které si činí nároky také Japonsko.

Japonsko a Rusko se přou o jižní část Kuril od roku 1945. Tokio vznáší na základě dohody z roku 1855 nárok na ostrovy Iturup, Kunašir, Šikotan a skupinu ostrůvků Habomai, které na konci druhé světové války anektoval Sovětský svaz. Z ostrovů bylo tehdy vystěhováno 17.000 Japonců, kteří odešli na nedaleký ostrov Hokkaidó. Tokio, které bylo ve válce poraženo, ruskou svrchovanost nad jižními Kurilami neuznává. Dlouhé hledání kompromisu zatím výsledky nepřineslo.

Jednání, ke kterým se dnes v Moskvě sešli šéfové ruské a japonské diplomacie Sergej Lavrov a Taró Kóno a ministři obrany Ruska a Japonska Sergej Šojgu a Icunori Onodera, byly třetí svého druhu. Poprvé čtyři ministři jednali v listopadu 2013 v Moskvě a podruhé loni v březnu v Tokiu.

"Znovu jsem vysvětlil ruské straně, že protiraketová obrana, kterou disponujeme, včetně (budoucího rozmístění) systému Aegis Ashore, neohrožuje Rusko, ale je to naprosto obranný systém," prohlásil Onodera podle agentury TASS na tiskové konferenci po jednáních.

"Rusko je náš důležitý soused a doufáme, že podpora dialogu a spolupráce povede k tomu, že nebudou vznikat nestandardní situace a nepotřebné třenice," řekl Onodera. Šojgu zdůraznil, že budou pokračovat konzultace mezi generálními štáby obou zemí, protože právě ty dovolují odstraňovat vzájemné obavy.

Související

Ruská vlajka

Vrátit Jižní Kurily? Názor Rusů žijících na sporných ostrovech je jednoznačný

Drtivá většina Rusů žijících na Jižních Kurilách je pro to, aby tyty ostrovy zůstaly Rusku. Vyplývá to podle ředitele státní agentury VCIOM z průzkumu, podniknutého tento měsíc na ostrovech Kunašir, Iturup a Šikotan, na které stále vznáší nároky Japonsko. Územní spor i desítky let po skončení války brání uzavření mírové smlouvy mezi oběma státy.
Ruská policie, ilustrační fotografie

Předání části Kuril Japonsku? Rusové se bouří, před ambasádou se zatýkalo

Moskevská policie dnes zadržela 11 lidí protestujících před japonským velvyslanectvím proti myšlence předání sporných jihokurilských ostrovů Japonsku. Protest se odehrál v době, kdy se setkávají ruský prezident Vladimir Putin a japonský premiér Šinzó Abe, aby jednali o mírové smlouvě, jejímuž uzavření brání letitý spor právě o jižní Kurily. O zatýkání informoval specializovaný server OVD Info s odvoláním na organizátora nedělní demonstrace proti předání části Kuril Japoncům Sergeje Udalcova, předáka opozičního hnutí Levá fronta.

Více souvisejících

Jižní Kurily Rusko Japonsko Sergej Šojgu (ruský ministr obrany)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy