Kreml po zabití Zacharčenka ruší schůzky. S jednáním o Ukrajině už nepočítá

Moskva - Po zabití vůdce proruských separatistů na východě Ukrajiny Alexandra Zacharčenka nemůže být v nejbližší době řeči o další schůzce v normandském formátu, tedy mezi Francií, Německem, Ruskem a Ukrajinou.

Prohlásil to dnes šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Zacharčenkovo páteční zabití označil za "ukrajinskou provokaci, jasně zaměřenou na zmaření mírových dohod z Minsku".

"Za této situace nelze jednat o nejbližších schůzkách v normandském formátu, jak si to přejí mnozí evropští partneři," řekl Lavrov podle agentury TASS. Situace podle něj vyžaduje seriozní analýzu a tomuto vyhodnocení se ruská strana věnuje.

Při výbuchu nastražené bomby přišel o život Zacharčenko a jeho tělesný strážce, dalších 12 lidí podle separatistů vyvázlo se zraněním. V kritickém stavu je jeden z ministrů povstalecké vlády.

Separatisté z atentátu v doněcké restauraci podezírají Kyjev. Ukrajinská tajná služba přičetla Zacharčenkovu likvidaci vyřizování účtů mezi povstalci, ale podle ní je také možné, že se povstaleckého vůdce zbavili sami Rusové, kterým se stal nepohodlným.

O "normandském" formátu se hovoří kvůli tomu, že vůdci Francie, Německa, Ruska a Ukrajiny poprvé spolu jednali o konfliktu na východě Ukrajiny právě v Normandii v srpnu 2014, na oslavách výročí vylodění Spojenců. V únoru 2015 pak vůdci čtyř zemí v Minsku vyjednali dohody, které měly vést k urovnání konfliktu. Od té doby sice intenzita bojů poklesla, ale k přestřelkám dochází prakticky ustavičně.

Konflikt v Donbasu na východě Ukrajiny si od svého propuknutí v dubnu 2014 vyžádal více než 10.000 obětí na životech. Kyjev a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory separatistů, Moskva to popírá.

Související

Více souvisejících

Alexandr Zacharčenko (doněcký předák) Rusko Ukrajina

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy