"Kanibalský" svět v Donbasu? Netradiční názor na válku na Ukrajině

NÁZOR - Nálož, která zabila Alexandra Zacharčenka, premiéra samozvané Doněcké lidové republiky, rozšířila tolik spekulací, kolik měla šrapnelů, konstatuje historik a politolog Mark Galeotti v komentáři pro server Moscow Times. Expert na Rusko z pražského Ústavu mezinárodních vztahů dodává, že událost pravděpodobně nikterak nepřispěje k nastolení míru.

Přehlídka podezřelých

Zacharčenko se dostal do uvedené pozice v srpnu 2014 a následně ji konsolidoval skrze drtivé vítězství v pochybných volbách o rok později, připomíná odborník. Soudí, že Zacharčenkovo působení v úřadu odhalilo tři nepohodlné skutečnosti o válce na východě Ukrajiny - to, že vůdce donbaských povstalců je z podstaty věci podřízen Moskvě, ale zároveň spolu s dalšími sleduje vlastní cíle, které v sobě spojují společenské, ekonomické, osobní, principiální, geopolitické a kriminální aspekty.    

"Není jasné, kdo nastražil bombu, která zpustošila café Separ, oblíbené místo povstalců, zabila Zacharčenka a jeho bodyguarda a zranila ministra daní, hlavního drancovníka Alexandra 'Taškenta' Timofejeva," zdůrazňuje Galeotti. Dodává, že místo toho je zde přehlídka podezřelých, které preferují různé strany konfliktu.    

Moskva tak viní Kyjev, Kyjev naopak viní Moskvu, zatímco představitel Doněcké lidové republiky Eduard Basurin dokonce viní USA, poukazuje expert. Doplňuje, že někdejší povstalecký velitel Igor "Strelkov" Girkin, z něhož se stal nacionalistický kritik Kremlu, zase naznačuje, že atentát spáchali konkurenční zločinci, případně Zachračenkovi ruští poručníci, které již unavoval.

Není vyloučeno, že za atentátem stojí více podezřelých z uvedeného seznamu, naznačuje politolog. Spekuluje, zda zapovězený separatistický vůdce například nezačal iritovat Moskvu natolik, že ta se rozhodla nezasáhnout, když se Zacharčenka pokusily zabít kriminální živly. Stejně tak se k těmto zločincům mohla dostat zpráva, že atentát, který by za normálních okolností vedl k odvetě, bude přehlédnut, nastiňuje Galeotti. Tvrdí, že v nemilosrdném, "kanibalském" světě donbaských válečníků by se taková zpráva rovnala téměř rozsudku smrti.

"V současnosti si Kreml koneckonců objednává i atentáty," pokračuje historik. Konstatuje, že zamotanost případu ukazuje, jak moc se válka na Donbasu stala spletencem problémů a zájmů Doněcka, Luhansku, Kyjeva a Moskva, a proto by bylo výrazným zjednodušováním situace tvrdit, že tato válka je čistě produktem "ruského imperialismu", v níž jsou povstalci pouhým nástrojem Moskvy.

Povstalci sledují vlastní cíle

Rusko v roce 2014 aktivně transformovalo nespokojenost v regionu do povstání a nadále poskytuje krytí, zbraně a peníze k fungování povstaleckých pseudostátů, přiznává odborník. Deklaruje však, že navzdory tomu obyvatelstvo a vedení Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky sledují vlastní cíle a snaží se co nejvíce využívat svého ruského patrona.

Tyto cíle jsou často kriminální a sebestředné, tudíž vojenské věci z velké časti řídí Rusové, vysvětluje Galeotti. Dodává, že Zachračenko například stál za Timofejevovou kampaní zločinného přebírání podniků, která vyděsila i Moskvu.

Expert se nicméně nedomnívá, že by Zacharčenkova smrt přiblížila mír na východě Ukrajiny. "Jeho prozatímní nástupce Dmitrij Trapeznikov má pověst muže, jehož principy jsou méně zřejmé než jeho pragmatismus," píše politolog. Připomíná, že Trapeznikov má konexe na ruského obchodníka Vladislava Surkova a ukrajinského oligarchu Rinata Achmedova a několik kriminálních bossů, tudíž je nepravděpodobné, že bude usilovat o mír, pokud to po něm nebude chtít Surkov. Stejně tak může být Trepeznikov pouze dočasnou postavou, kterou nahradí méně bojovný mluvčí zákonodárců Doněcké lidové republiky Denis Pušilin, soudí expert.

Jde zřejmě již o devátý a pravděpodobně nikoliv poslední případ, kdy Moskva mohla zinscenovat smrt nepohodlného povstaleckého představitele, poukazuje Galeotti. Vysvětluje, že obyvatelé obou samozvaných lidových republik, kteří jsou často pouhými oběťmi války na východě Ukrajiny, i další tamní aktéři nemají zájem pouze posloužit Moskvě v jejím zoufalém pokusu zkrotit Kyjev.

Zacharčenkova pohřbu se ostatně zúčastnily desítky tisíc lidí a jejich smutek byl více než pouhým zinscenovaným divadlem, domnívá se historik. Deklaruje, že Zacharčenko byl sice neotesaným, nediplomatickým, zkorumpovaným a rozmarným bojovníkem, žádným státníkem, ale stále jedním z nich. "Pokud Moskva - nebo Kyjev - věří, že mohou rozhodnout, jak tato válka skončí bez ohledu na názory a zájmy těchto lidí, pak budou zklamáni," uzavírá odborník.

Související

Více souvisejících

Alexandr Zacharčenko (doněcký předák) Ukrajina Rusko

Aktuálně se děje

před 23 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy