Příliš podezřelá náhoda? Pasy útočníků na Skripala se liší jen jednou číslicí

Moskva - Cestovní pasy mužů podezřelých z otravy bývalého ruského agenta a jeho dcery v Británii, na které si Alexandr Petrov a Ruslan Boširov koupili letenky do Londýna, se od sebe liší pouze poslední číslicí. Majitelé těchto pasů v minulosti často létali do Evropy. Napsal to dnes ruský server Fontanka s odvoláním na nejmenované zdroje.

Sergej Skripal a jeho dcera Julije byli otráveni 4. března nervovým jedem novičok v jihoanglickém městečku Salisbury. Po týdnech v intenzivní péči lékařů se nakonec oba zotavili.

Britská premiérka Theresa Mayová ve středu uvedla, že za otravou Skripalových stojí příslušníci ruské vojenské rozvědky GRU hledaní podle britských úřadů jako Alexandr Petrov a Ruslan Boširov. Novičok podle britské protiteroristické policie dopravili do Británie v balení napodobujícím parfém. Na oba muže byl vydán evropský zatykač. Moskva, která od začátku vylučuje možnost ruské účasti na otravě, odmítla i nejnovější obvinění a uvedla, že zveřejněná jména ani fotografie podezřelých jí "nic neříkají".

Server Fontanka napsal, že Petrov a Boširov se 2. března vydali letem SU2588 z moskevského letiště Šeremeťjevo na londýnské letiště Gatwick. Letenky koupili po předložení cestovních pasů ze série 65, jejich číslo se liší pouze v případě poslední cifry - ...1297 a ...1294.

Oba muži si také předem koupili letenky na cestu z londýnského letiště Heathrow zpět na Šeremeťjevo; jednu na večerní let 4. března a další na noční let 5. března. Jak již dříve sdělily britské úřady, podezřelí opustili Británii 4. března.

Majitelé zmíněných cestovních pasů často létali do Evropy: mezi zářím 2016 a březnem 2018 navštívili Amsterodam, Ženevu, Milán a Paříž. Alexandr Petrov také před otravou Skripalových byl nejméně jednou v Londýně, a to od 28. února do 5. března 2017.

Podle Fontanky o obou podezřelých ve veřejných zdrojích prakticky žádné informace nejsou. V pasu na jméno Petrova se uvádí, že se narodil 31. července 1979. Člověk se stejným jménem byl na seznamu zaměstnanců státního podniku Mikrogen, který se zabývá výzkumem a vývojem imunobiologických preparátů.

Boširov se údajně narodil 12. dubna 1978 v metropoli Tádžikistánu Dušanbe a jako bydliště měl zapsán byt v 25patrovém domě v ulici Bolšaja Naběrežnaja v Moskvě. Obyvatelé domu ale tvrdí, že v daném bytě žije starší žena a že muže podobného Boširovovi tam nikdy neviděli. Nevyloučili ovšem, že může jít o syna této paní, který měl na této adrese registrované bydliště, ale nikdy tam nežil.

Novináři Fontanky také zjistili, že v roce 2015 měl Boširov během tří dnů dostat dvě dopravní pokuty. Nicméně doklady o správním řízení v souvislosti se spácháním odpovídajících přestupků vykazují určité nejasnosti anebo vůbec chybějí.

Pod jménem Ruslana Boširova je podle serveru na facebooku od roku 2014 vytvořený účet, který je ale prázdný. Je na něm uveden pouze jediný přítel, kterým je dívka z Ukrajiny. Britský list Daily Mail zjistil, že se jedná o Juliji Čopivskou. Nyní přibližně třicetiletá žena podle deníku řekla, že se s mužem, který se představil jen jako Ruslan, potkala přibližně před pěti lety v Praze. Mluvili spolu asi 30 minut a on se zeptal, jak ji může kontaktovat na facebooku, kde si pak založil účet a zařadil ji mezi přátele. Od té doby ho neviděla. Když si Čopivská prohlédla fotografii údajného Boširova, řekla, že tohoto muže nezná.

Související

Alexandr Petrov a Ruslav Boširov

Jak se útočníci na Skripala dostali k britským vízům? Bellingcat cosi vypátral

Rusové Anatolij Čepiga a Alexandr Miškin, podezřelí z útoku jedem na bývalého ruského agenta Sergeje Skripala, si zřejmě opatřili britské vízum s pomocí ruské tajné služby FSB. Zjistila to mezinárodní investigativní skupina Bellingcat společně s ruským serverem The Insider. Čepiga a Miškin údajně do Británie na jaře přicestovali pod jmény Alexandr Petrov a Ruslan Boširov a v Salisbury se pokusili zabít Skripala a jeho dceru armádním jedem. Oba útok přežili.
Vladimir Putin složil prezidentskou přísahu (7.5.2018).

Před kým se Putin třese? Moc nad agenty GRU má jiný muž

Moskva - Ruská vojenská rozvědka GRU je poslední měsíce terčem posměchu. Série skandálů, kdy byly odhaleni její agenti údajně odpovědní za otravu dvojitého agenta Sergeje Skripala a neúspěšný pokus proniknout do počítačové sítě Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), podle ruských médií měla mít dozvuk až na nejvyšších místech. Obsáhlá dokumentace vzestupu dříve opomíjené zpravodajské služby shromážděná německým deníkem Der Spiegel však ukazuje, že GRU má v dnešním ruském špionážním světě neobvykle silnou, až dominantní pozici, kterou neohrozí ani současná potupná situace.

Více souvisejících

Alexandr Petrov a Ruslav Boširov (novičok) Sergej Skripal Novičok (nervový plyn) Velká Británie Rusko pasy

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

včera

včera

Vladimír Putin a Robert Fico

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

včera

Vladimir Putin

Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin

Vůdci v zemích na východní hranici NATO byli už dlouho náchylní k manipulaci ze strany Moskvy, což bylo důsledkem desítek let špatného vládnutí. Upozornil na to server Politico s tím, že vítězem voleb v Rumunsku se stal ruský prezident Vladimir Putin.

včera

Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně

Od návratu Roberta Fica do premiérského křesla uběhl více než rok, a zatímco jeho čtvrtá vláda pokračuje v prosazování své agendy, debaty o geopolitickém směřování Slovenska a jeho oddanosti Západu se dostávají do pozornosti veřejnosti. Tyto diskuse přitahuje především premiérův politický posun – od původní doktríny, jež měla stavět Slovensko do „jádra Evropské unie“, k důrazu na „suverénní zahraniční politiku“. 

Zdroj: Patrik Bohačiak

Další zprávy