Moskva - Ruská vojenská rozvědka GRU je poslední měsíce terčem posměchu. Série skandálů, kdy byly odhaleni její agenti údajně odpovědní za otravu dvojitého agenta Sergeje Skripala a neúspěšný pokus proniknout do počítačové sítě Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), podle ruských médií měla mít dozvuk až na nejvyšších místech. Obsáhlá dokumentace vzestupu dříve opomíjené zpravodajské služby shromážděná německým deníkem Der Spiegel však ukazuje, že GRU má v dnešním ruském špionážním světě neobvykle silnou, až dominantní pozici, kterou neohrozí ani současná potupná situace.
Po rozpadu SSSR se jednotlivé sekce nechvalně proslulé KGB transformovaly do řady nových struktur. Nástupkyní První hlavní správy KGB se stala Služba vnější rozvědky (SVR), primární zahraniční rozvědka Ruské federace. Příslušníci Federální ochranné služby (FSO) stejně jako jejich předchůdci z Deváté hlavní správy KGB se starají o ochranu nejvyšších činitelů KGB. Zbytek KGB byl sloučen do Federální bezpečností služby (FSB), nejznámější ruské zpravodajské služby, jejíchž členem a hlavou byl nyní vládnoucí ruský prezident Vladimir Putin.
GRU se od těchto služeb liší v několika důležitých ohledech. Jako jediná není spojena s KGB a jejím dědictvím. Její agenti se nevyznačují jako jejich kolegové z SVR či FSB důkladným analytickým rozhledem, ale spíše vojenskou přímočarostí a sveřepostí, která se hodí spíše na bojiště pod nepřátelskou palbu než do ulic evropských měst. Tento zvláštní aspekt GRU dobře ilustruje fakt, že GRU cvičí a dohlíží na vojenské jednotky zvláštního určení, spetsnaz.
GRU založená v roce 1991 se musela během své existence vyrovnat s pozicí určitého otloukána ruských zpravodajských služeb. Zatímco FSB za Putinova patronátu rostla v prestiž a stávala se nejmocnější zpravodajskou službou v Ruské federaci, GRU v roce 2008 na základě reforem tehdejšího ministra obrany Anatolija Serdyukova pozbyla své tolik ceněné brigády spetsnaz. Byla to pro ní obrovská potupa neboť ztratila přesně to, co ji odlišovalo od jejich „kolegyň“.
Ve světle těchto faktů není příliš překvapivé, že GRU nepatří úplně mezi fanouška prezidenta Putina. „ V GRU nemají Putina rádi,“ tvrdí ruský novinář Sergej Kanev, který pomáhal rozkrýt napojení dvou údajných turistů pohybujících se v Salisbury na GRU a který následně z Ruska raději odešel. GRU si tento negativní postoj do určité míry může dovolit. Na rozdíl od FSB či SVR se GRU nehlásí přímo prezidentovi, ale Hlavnímu generálnímu štábu a ministrovi obrany (její oficiální název je ostatně Hlavní správa rozvědky Generálního štábu Ozbrojených sil Ruské Federace).
Podle Kaneva Putin nad odhalením agentů GRU zuřil. Nechal si povolat šéfa GRU Igora Porobova, kterému se podle ruských médií po setkání udělalo špatně. Podle expertů to však neohrozí postavení a akce GRU. Analytik Mark Galeotti působící v Praze tvrdí, že Rusko nechalo pustit GRU „ze řetězu“, protože věří, že se nachází v podivně válečném stavu, kdy pravidla diplomacie neplatí a vše je prakticky dovoleno. Z ruského pohledu by její omezení bylo bráno jako známka slabosti, je přesvědčena Taťjana Stanovaja, které má vazby na ruskou politickou elitu a vede analytickou firmu R.Politik.
Hlavní štít GRU před Putinovým hněvěm představuje současný ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Po Putinovi neoblíbenější ruský politik je jedním z nejschopnějších lidí z Putinova vnitřního kruhu, což se projevuje i na míře respektu, kterou vůči němu Putin má. Šojgu stojí za reorganizací ruské armády, která z ní učinila bojovou sílu obávanou na Západě i jinde ve světě. Reforma se dotkla i GRU, která byla významně posílena a byly jí navráceny jednotky spetsnaz.
Vzestup k moci
GRU především posílila po vypuknutí ukrajinské krize a ruské anexi Krymu. Zapojení nechvalně známých „zelených mužíků“, většinou členů spetsnazu v neoznačených uniformách, byl v Rusku vnímán jako jednoznačný strategický úspěch. GRU získala povolení, aby začala uskutečňovat operace, které byly předtím mimo její pole pozornosti. Stala se hlavních kanálem ruských mocenských ambicí.
GRU uskutečnila několika ambiciózních hackerských operací jako např. útok na počítače americké Demokratické strany, za který se stala terčem sankcí. Též pomáhala hacknout počítače Světové antidopingové agentury v souvislosti s dopingovým skandálem ruských sportovců. Tento problém přitom patřil do sekce jejího přímého konkurenta, FSB. Případ jen dokládá vzrůstající ambice GRU, která přes veškerou svou nechuť k Putinovi se chce v jeho očích osvědčit jako všechny ruské zpravodajské služby, tvrdí Galleoti.
Nicméně odhalení dvou agentů ze Skripalova případu,Alexandra Petrova a Ruslana Boshirova, kteří byli podle zjištění investigativní skupiny Bellingcat vyznamenáni čestným titulem Hrdina Ruska od samotného Putina, se zdá ukazovat, že agenti GRU nejsou příliš vhodní na operace vyžadující jemnější jednání než na jaké jsou zvyklí z polovojenských akcí na Ukrajině. Především to však odhaluje velkou roli, kterou dnes GRU hraje v ruském zpravodajském prostředí.
Jaká je tedy budoucnost GRU po potupném odhalení jejích agentů? To závisí ve velké míře na Šogjuovi, tvrdí Der Spiegel. Podle ruského novináře Andreje Soldatova nicméně proměna GRU v „politický nástroj“ je velmi znepokojivá. „Armáda se nevměšovala do naší politiky od Děkabristického povstání v roce 1825. To je velmi nebezpečné a následky mohou být nepředvídatelné.“
Související

"Musíte s tím pohnout." Trump tlačí na Rusko, kam za Putinem přijel Witkoff

Witkoff odcestoval do Ruska. S Putinem bude jednat o válce na Ukrajině
Rusko , GRU , Vladimír Putin , FSB (ruská kontrarozvědka) , Alexandr Petrov a Ruslav Boširov (novičok) , Sergej Šojgu (ruský ministr obrany)
Aktuálně se děje
před 35 minutami

34 mrtvých, 117 zraněných. Útok na Sumy se stal omylem, prohlásil Trump
před 2 hodinami

Letní počasí se blíží. Teploty tento týden citelně vyrostou
Aktualizováno před 8 hodinami

Kometa Brno slaví návrat mezi elitu. Udolala pražskou Spartu a míří do finále Tipsport extraligy
včera

Lékařská zpráva zveřejněna. Jaký je zdravotní stav Donalda Trumpa?
Aktualizováno včera

Brutalita Rusů nezná mezí. Během oslav hodili raketu na město plné civilistů, na ulicích leží desítky mrtvých
včera

Čína poprvé oficiálně vyzvala Trumpa, aby zrušil cla
včera

OBRAZEM: Anna Slováčková (†29): Veřejnost se dnes rozloučila se slavnou umělkyní
včera

Trumpův paradox: Celoživotní odpůrce jaderných zbraní může rozpoutat nejrychlejší nukleární zbrojení od studené války
včera

Komu poděkovat za extrémní počasí? Experti odhalili největší znečišťovatelé ovzduší
včera

Svět za Trumpa platí obrovskou cenu: Sleduje jeho kroky, zatímco ignoruje jiné krize
včera

Diplomaté promluvili: Už nevíme, co Trump vlastně chce. Snažíme se jednat, ale kašle na nás.
včera

Trumpa se bojí Temu i Shein. Svět levného oblečení dostává kvůli Trumpovi na frak
včera

USA chtějí ovládnout klíčový plynovod na Ukrajině. Bílý dům čelí obviněním z koloniálního nátlaku
včera

Tohle nikdy nebylo a nebude Rusko: Ukrajinci žijící pod okupací se děsí Trumpových mírových plánů
včera

Neviditelná, ale o to zákeřnější. Evropa čelí novému druhu války s Ruskem
včera

Velikonoční předpověď počasí se zlepšuje, potvrzuje nejnovější pohled
12. dubna 2025 21:59

Policie hledá muže kvůli loupeži v Luhačovicích. Pomáhá si umělou inteligencí
12. dubna 2025 21:06

ANO oslovuje více než třetinu voličů, ukazuje nový průzkum. Stačilo by neuspělo
12. dubna 2025 20:00

RECENZE: Stylově sevřený thriller Zabitý večer připomíná Hitchcocka digitálního věku
12. dubna 2025 19:17
Policie vyšetřuje smrtící útok psa na člověka. Jde o obávané plemeno
Jihočeská policie vyšetřuje smrt muže, jehož měl napadnout a usmrtit vlastní pes. Kriminalisté případ vyšetřují pro podezření ze spáchání trestného činu usmrcení z nedbalosti.
Zdroj: Jan Hrabě