Útok ruských agentů na Skripala? Vyšetřovatelé mají novou stopu, prý je klíčová

Ženeva/Londýn - Dva příslušníci ruské vojenské rozvědky GRU, které britští vyšetřovatelé podezírají z pokusu o otravu bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery, létali podle jejich informací před činem velmi často do švýcarské Ženevy. Itinerář jejich cest sestavil britský deník The Daily Telegraph, který získal údaje o jejich letenkách. Podle listu se proto nyní vyšetřování soustředí na to, co oba muži v Ženevě dělali a s kým se během svých cest setkávali.

"Je to pro probíhající vyšetřování naprosto klíčové," uvedl zdroj deníku The Daily Telegraph.

Agenti GRU, které britské úřady identifikovaly jako Alexandra Petrova a Ruslana Boširova, si zarezervovali mezi listopadem 2017 a únorem letošního roku celkem devět jednotlivých letů do Ženevy nebo ze Ženevy. Ve městě byli například v době, kdy se tam v listopadu a prosinci 2017 na půdě OSN konaly mírové rozhovory o Sýrii.

Švýcarsko vzhledem ke své neutralitě platí za zemi, kterou příslušníci rozvědek mnoha zemí světa rádi využívají. Navíc tam sídlí řada mezinárodních organizací, které disponují cennými informacemi.

Švýcarská Spolková zpravodajská služba (NDB) byla dříve k setkáním a aktivitám zahraničních agentů na svém území benevolentní, ale nyní je kvůli nově přijatému zákonu o zpravodajských službách monitoruje mnohem bedlivěji, napsal dnes švýcarský deník Tages Anzeiger. Podle listu ale NDB odmítla komentovat, zda byla nějak aktivní v případě podezřelých z otravy Skripala.

Bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija byli v jihoanglickém městě Salisbury 4. března otráveni nervově paralytickou látkou novičok. Oba strávili dlouhé týdny v nemocnici, ale nakonec útok nervovou látkou přežili. V červenci však zemřela Britka Dawn Sturgessová, která s látkou novičok přišla rovněž do styku.

Londýn z útoku na Skripalovy obvinil Rusko. Podle premiérky Theresy Mayové šlo o operaci schválenou v nejvyšších patrech ruského státu. Moskva jakýkoli podíl na otravě odmítá, podle ní chybějí k obvinění Ruska jakékoli důkazy.

Související

Alexandr Petrov a Ruslav Boširov

Jak se útočníci na Skripala dostali k britským vízům? Bellingcat cosi vypátral

Rusové Anatolij Čepiga a Alexandr Miškin, podezřelí z útoku jedem na bývalého ruského agenta Sergeje Skripala, si zřejmě opatřili britské vízum s pomocí ruské tajné služby FSB. Zjistila to mezinárodní investigativní skupina Bellingcat společně s ruským serverem The Insider. Čepiga a Miškin údajně do Británie na jaře přicestovali pod jmény Alexandr Petrov a Ruslan Boširov a v Salisbury se pokusili zabít Skripala a jeho dceru armádním jedem. Oba útok přežili.
Vladimir Putin složil prezidentskou přísahu (7.5.2018).

Před kým se Putin třese? Moc nad agenty GRU má jiný muž

Moskva - Ruská vojenská rozvědka GRU je poslední měsíce terčem posměchu. Série skandálů, kdy byly odhaleni její agenti údajně odpovědní za otravu dvojitého agenta Sergeje Skripala a neúspěšný pokus proniknout do počítačové sítě Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), podle ruských médií měla mít dozvuk až na nejvyšších místech. Obsáhlá dokumentace vzestupu dříve opomíjené zpravodajské služby shromážděná německým deníkem Der Spiegel však ukazuje, že GRU má v dnešním ruském špionážním světě neobvykle silnou, až dominantní pozici, kterou neohrozí ani současná potupná situace.

Více souvisejících

Alexandr Petrov a Ruslav Boširov (novičok) Sergej Skripal Švýcarsko Velká Británie Rusko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy