Západ ostře sleduje referendum v Makedonii. Rusko kuje pikle, varoval šéf Pentagonu

Skopje - Americký ministr obrany James Mattis dnes přicestoval na návštěvu Makedonie, kde varoval před snahou Ruska penězi i dezinformacemi zmařit schválení dohody o názvu bývalé jugoslávské republiky v nadcházejícím referendu. Případné schválení by totiž této balkánské zemi mohlo otevřít cestu do Severoatlantické aliance. Makedonský premiér Zoran Zaev ale uvedl, že žádné důkazy o ruském ovlivňování nemá.

Mattis řekl novinářům, kteří s ním cestovali do Skopje, že Moskva "nepochybně" financuje proruské skupiny v zemi ve snaze zmařit úspěch referenda. "Převedli sem peníze a také vedou širší vlivové kampaně," řekl Mattis o počínání Rusů. "Měli bychom nechat makedonský lid, aby se rozhodl podle vlastního uvážení," dodal.

Po setkání se Zaevem už šéf Pentagonu nicméně o Rusku nehovořil. Zato oznámil, že USA plánují rozšířit s Makedonií spolupráci v oblasti počítačové bezpečnosti s cílem "zabránit škodlivé kybernetické aktivitě, která ohrožuje naše demokracie".

Zaev předpověděl, že Makedonci budou v plánovaném referendu hlasovat pro schválení dohody s Řeckem, a tudíž pro vstup do aliance. "Pro Makedonskou republiku není jiné alternativy než začlenění do NATO a do EU," řekl po rozhovoru s Mattisem.

Později při jiné příležitosti pak předseda makedonské vlády poznamenal, že nemá "žádné důkazy o ruském ovlivňování" v Makedonii. Podle něj Rusko nemá nic proti integraci Makedonie do Evropské unie, ale "otevřeně je proti integraci do NATO".

Makedonci budou hlasovat 30. září o tom, zda schválí nový název Severní Makedonie ve snaze uspokojit Řecko, které už roky blokuje Makedonii cestu do NATO a Evropské unie. Proti jakémukoli pokroku ke členství v NATO se silně staví Rusko, které nechce, aby se aliance rozšířila do oblastí nacházejících se v minulosti pod vlivem Moskvy.

Mattis je posledním z řady zahraničních vůdců, kteří navštívili Makedonii, aby podpořili referendum. Dříve tak učinil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, německá kancléřka Angela Merkelová a rakouský kancléř Sebastian Kurz, kteří veřejně chválili změnu názvu země.

Mattis řekl, že on a další spojenci NATO říkají přímo, co si myslí, nedávají peníze lidem v zákulisí, ani nevytvářejí strany, které by pak kontrolovali či zkoušeli ovládat.

Rusko už bylo obviněno, že se snaží ovlivnit hlasování. Řecko v červenci vyhostilo dva ruské diplomaty kvůli poskytování finančních prostředků skupinám organizujícím demonstrace proti dohodě o změně názvu. Rusko vyhoštění kritizovalo jako neoprávněné.

Skopje vedlo o název země spor s Řeckem. Neshody vyřešila dohoda, v níž se premiéři Makedonie Zoran Zaev a Řecka Alexis Tsipras v červnu shodli na kompromisním názvu Severní Makedonie. Její přijetí umožní zemi ucházet se o členství v EU a NATO.

Dohoda řeší 27 let trvající spor obou balkánských zemí. Řekové považují název sousední země za zásah do svého dědictví a za skrytý územní nárok na stejnojmennou řeckou provincii. Atény proto doposud blokovaly snahu Makedonie vstoupit do EU a do NATO.

Podle průzkumů se chce zúčastnit referenda více než polovina Makedonců a většina z nich se míní vyslovit pro dohodu.

Související

Bolton, John

Kniha plná výbušných tvrzení o Trumpovi. Dnes vycházejí Boltonovy memoáry

Po odkladu a neúspěšné snaze americké vlády zablokovat její vydání jde dnes do prodeje kniha bývalého poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Johna Boltona o 17 měsících jeho působení v týmu amerického prezidenta Donalda Trumpa. Paměti nazvané The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to stalo: Paměti z Bílého domu) předkládají obrázek administrativy plné nedůvěry a interních půtek v čele s neznalým lídrem, který svou pozici využívá k prosazování vlastních zájmů.

Více souvisejících

James Mattis makedonie Rusko referendum Zoran Zaev

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy