Bern - Švýcaři dnes v referendu odmítli dva návrhy na reformu státní potravinářské politiky a podpořili naopak zlepšení péče o místní cyklostezky. Vyplývá to z výsledků hlasování, o němž informovala místní média. V regionálním referendu v kantonu St. Gallen rozhodli voliči o zákazu zahalování tváře na veřejnosti.
Více než jednašedesátiprocentní většinou hlasů se Švýcaři vyslovili proti návrhu na posílení vládní kontroly dovážených potravin. Opatření mělo zajistit dovoz potravin vyráběných ekologicky, eticky šetrně a sociálně spravedlivě. Kontrolu měli podle návrhu švýcarští úředníci provádět v zahraničí.
Přes 68 procent hlasujících odmítlo návrh na "potravinovou svrchovanost", který měl podpořit místní výrobce a zajistit kvalitu dovozu. Oba návrhy podpořily jen čtyři z 26 švýcarských kantonů.
Kritici iniciativ se obávali, že návrhy omezí výběr potravin na švýcarském trhu, zvýší ceny a ohrozí smlouvy se zahraničními dodavateli.
Téměř tři čtvrtiny voličů naopak podpořily návrh na rozšíření péče o místní cyklostezky a další turistickou infrastrukturu. Podporu našel návrh ve všech kantonech.
Kanton St. Gallen uspořádal vlastní regionální hlasování, v němž se měli obyvatelé vyslovit k návrhu na zákaz zahalování tváře na veřejnosti. Podle předkladatelů návrhu taková úprava ohrožuje veřejnou bezpečnost a náboženský a sociální smír. Dvě třetiny voličů zákaz podpořily.
24. března 2026 21:01
Sarah Fergusonová řeší dilema. V USA chtějí kvůli Epsteinovi rozhovor i svědectví
Související
Ve švýcarském lyžařském středisku se zřítila kabina lanovky. Děsivý pád zachytila kamera
10 milionů, jinak konec dohod s EU. Švýcarsko čeká v létě bizarní hlasování
Aktuálně se děje
před 43 minutami
Klidný život bez finančních starostí: Výhodné pojištění odpovědnosti
včera
Změna času se v EU řeší už osm let. Europoslanci jsou pro konec střídání
včera
Vražda v Prachaticích objasněna. Cizinec byl opilý
včera
Hořelo v Divadle Komedie. Hasiči evakuovali stovky lidí
včera
Babiš se rozčílil kvůli cenám na benzinkách. Problém má se dvěma firmami
včera
Padlo obvinění v případu vraždy dítěte v Praze. Hrozí výjimečný trest
včera
Náměstek z SPD spojil Mináře s podezřelým z pardubického útoku. Okamura se možná bude omlouvat
včera
Rakušan opět neuspěl ve volbě místopředsedy Sněmovny. Zřejmě naposledy
včera
Ostuda pro český fotbal před baráží. Řeší největší korupční skandál v historii
včera
Fico je vyšetřován pro podezření z vlastizrady, tvrdí slovenský politik
včera
Polsko začne v reakci na válku v Íránu zastropovat ceny paliv a razantně sníží daně, oznámil Tusk
včera
Maduro se vrací před soud. Chce přesvědčit soudce, aby zrušil jeho obžalobu
včera
Kim Čong-un a Alexandr Lukašenko podepsali v Pchjongjangu smlouvu o přátelství
včera
Izrael zlikvidoval velitele íránského námořnictva, který stál za blokádou Hormuzského průlivu
včera
Chladné počasí umocní silný vítr. Meteorologové vydali varování
včera
Írán je šílený národ a vy jste absolutně nic neudělali, naštval se Trump na NATO
včera
AfD má plán, jak uspět ve volbách. Distancuje se od Trumpa
včera
Trump trvá na svém: Írán chce dohodu, i když to popírá. Pokud se nevzdá, rozpoutáme peklo
včera
Mír není na dohled. Cesta k ukončení války mezi USA a Íránem naráží na zásadní překážky
včera
Vance pojede do Maďarska. Osobně podpoří Orbána před volbami
Americký viceprezident JD Vance se chystá na návštěvu Maďarska, která se uskuteční jen několik dní před tamními parlamentními volbami. Podle interního dokumentu ministerstva zahraničí, který získal server Politico, je cesta do Budapešti naplánována na 7. a 8. dubna. Cílem této mise je vyjádřit podporu znovuzvolení premiéra Viktora Orbána. Samotné hlasování v Maďarsku proběhne 12. dubna.
Zdroj: Libor Novák