Skripal souhlasil s obsazením Krymu a bál se Putina, odhaluje nová kniha

Salisbury - Dvojitý agent Sergej Skripal je přesvědčený ruský nacionalista, který souhlasí s ruským zabráním Krymu. Ve své knize Skripal Files to píše novinář BBC Mark Urban, který vyzpovídal Skripala před útokem v Salisbury. Skripal podle Urbana nevěřil, že by se měl stát útokem ruského hněvu za předávaní informací britským zpravodajským službám, přesto se bál ruského prezidenta Vladimira Putina.

Skripal nechtěl, aby jej novinář BBC píšící o špionáži v post-sovětské době, přímo citoval. Nebál se o sebe, ale o to, že by Rusko nenechalo jeho dceru Julii Skripalovou a jeho syna Sašu, který zemřel v v Rusku při autonehodě, podle ruských úřadů. „ Bojíme se Putina,“ řekl Skripal Urbanovi, proč nechce mluvit přímo.

Podle Urbanových zjištění se Skripal strávil většinu svého dne sledováním Prvního kanálu, ruské stanice s výrazně prokremelskými názory. Skripal vládní interpretaci mnoha událostí přebíral, zvláště co se týče Ukrajiny a obsazení Krymu. Bývalý výsadkář věřil, že Ukrajinci jsou jako „ovce“, kteří potřebují „dobrého pastýře“, co se o ně postará. Skripal též věřil, že Rusové nevstoupili tajně do východní Ukrajiny, protože jinak by už dosáhli Kyjeva.

Jak se zrodil dvojitý agent Skripal

Skripal se novináři svěřil, jak probíhala jeho kariéra dvojitého agenta. Po rozpadu SSSR nechtěl už Skripal, znechucený z nových pořádků a zvláště z ruského prezidenta Borise Jelcina, nechtěl dále sloužit Ruské federaci. Jeho nadřízení z vojenské rozvědky GRU, kde působil, jej přesvědčili, aby v ní zůstal, protože byl nedostatek zkušených pracovníků. Byl poslán na Maltu a později do Španělska.  

V roce 1996 jej zrekrutoval agent britské zpravodajské služby MI6. Za okolo 3000 dolarů v hotovosti předával informace o agentech ruské vojenské rozvědky GRU, jíž byl členem. Zprávy posílal mimo jiné i po své manželce, která o nich neměla tušení neboť byly napsány neviditelným inkoustem. 

Skripal pomáhal britským službám rozkrýt síť agentů GRU ve Španělsku a Británii. V roce 2004 byl chycen a v roce 2006 odsouzen na 13 let do přísně střeženého vězení. V roce 2010 byl však vyměněn spolu s dalšími třemi Rusy za deset ruských špionů chycených Velkou Británií.

New York Times upozorňují, že jiný jeho kolega, který taktéž předával informace o ruských agentech Britům, byl v roce 2004 zavražděn, zřejmě uškrcen, ačkoliv oficiální stanovisko bylo, že spáchal sebevraždu. Několik jeho prstů však bylo odseknuto, zřejmě jako zpráva ostatním ruským přeběhlíkům.  

Důvodem zřejmě byla obava z rozšíření informací o korupčním skandálu v Rusku z 90. let, který sahal až k Nikolaji Patruševovi, bývalému řediteli ruské tajné služby FSB a generálnímu tajemníkovi Bezpečnostní rady Ruské federace, který je zároveň blízkým Putinovým spojencem. Podle britských zpravodajských služeb byl Skripal podobného osudu ušetřen, protože během ruského výslechu se o Patruševovi vůbec nezmínil.

Po převedení do Británie pomáhal Skripal dále rozkrývat sítě ruských agentů. Podle německého listu Focus s odvoláním na nejmenovaného pracovníka odboru pro kontrarozvědky v Severoatlantické alianci ACCI, byl Skripal v roce 2012 v ČR v doprovodu britských agentů. Jeho informace byly prý velmi cenné pro české zpravodajské služby. Zvláště užitečná se ukázala být jeho spolupráce v roce 2016 a 2017, kdy pomohl odkrýt ruské agenty operující v Estonsku, včetně důstojníka estonské armády a jeho otce.

Focus má za to, že právě tyto aktivity byly příčinou, že se stal terčem útoku nervově paralytickou látkou novičok. Podle New York Times je v zpravodajských kruzích oblíbená jiná teorie. Dle ní měl být pravým terčem útoku jiný dvojitý agent, Alexandr Potějev, který v roce 2010 odhalil deset ruských špionů v Americe (mezi nimi byla i známá ruská špionka Anna Chapmanová, která se stala v Rusku celebritou). Podle této teorie Rusko, frustrované z toho, že jej nemůže najít, obrátilo pozornost na jiného, lépe dostupného přeběhlíka, jako připomínku, že nezapomnělo.

 

 Potějevova „zrada“ byla ruským vedeném velmi tvrdě odsouzena. Rozzuřený Putin o něm (ačkoliv nikdy nevyslovil jeho jméno, informace o tom, že to byl právě Potějev nebyla nikdy oficiálně uznána, tvrdí to však Chapmanová) hovořil jako o „svini“ a „zrádci“ a prohlásil ,že takoví lidé, co obdrželi „třicet stříbrných“ nebudou mít nikdy klid a budou litovat svého činu „tisíce let“, podle kritiků ruského prezidenta jasně naznačujíc, že Rusko se jej pokusí zlikvidovat. Ruské agentury v roce 2016 přinesly zprávu, že Potějev zemřel, to se však neprokázalo.   

Související

Chemické zbraně

ROZHOVOR: Rusko se zbavilo chemických zbraní, oznámil před pěti lety Putin. Jistotu nemáme, uvádí Michal Smetana

Vladimir Putin 27. září 2017 avizoval, že Ruská federace dokončila likvidaci svého chemického arzenálu. Ačkoliv bylo prohlášení ve své době vnímáno jako jeden z milníků na cestě k naplnění zákazu této kategorie bojových prostředků, Moskva byla postupem času stále více obviňována z nedostatečného splnění svých závazků v dané oblasti, upozorňuje odborník na jaderné, chemické a autonomní zbraně a teorii odstrašení Michal Smetana v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Docent působící na Katedře bezpečnostních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a vedoucí výzkumné skupiny Experimental Lab for International Security Studies dodává, že kauza otravy agenta Sergeje Skripala ukazuje na přetrvávající existenci nějaké zásoby nervově paralyzujících látek v Rusku a schopnost tamního bezpečnostního aparátu s nimi operovat. Jejich nasazení na ukrajinském bojišti, o kterém se opakovaně spekuluje, ovšem nepovažuje za pravděpodobné.
Sergej Skripal

Británie obvinila dalšího Rusa v případě pokusu o otravu Skripala

Britská policie oznámila, že obvinila třetího Rusa v případě pokusu o vraždu bývalého ruského dvojího agenta Sergeje Skripala v Salisbury v roce 2018. Za útok nervově paralytickou látkou novičok už Británie v nepřítomnosti stíhá agenty ruské vojenské rozvědky Alexandra Miškina a Anatolije Čepigu, nově policie obvinila Denise Sergejeva, který podle vyšetřovatelů operaci velel.

Více souvisejících

Sergej Skripal Vladimír Putin Rusko Velká Británie špionáž

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 30 minutami

Aktualizováno před 47 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Izrael, ilustrační foto

Izrael se vyjádřil k hrozbě Bidena o zákazu dodávek zbraní

Za "velké zklamání" označil ve čtvrtek izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan vyjádření amerického prezidenta Joea Bidena, který pohrozil zastavením některých dodávek zbraní Izraeli v případě, že zaútočí na město Rafah na jihu Pásma Gazy. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

HC Škoda Plzeň, ilustrační fotografie.

Na extraligovou scénu se vrací bývalý reprezentační kouč. Plzeň nově přebírá Jandač

Sezóna extraligy 2023/24 sice skončila teprve před nedávnem, ale už teď se kluby chystají na sezónu novou, tedy na sezónu 2024/25. A to nejen změnami v hráčských kádrech, ale i novými jmény na lavičce. Takový případ se nyní naskytl v extraligové Plzni, která pro nadcházející sezónu povolala do svých služeb bývalého reprezentačního trenéra Josefa Jandače. Ten se tak po pauze vrací zpátky na extraligovou scénu. Na západě Čech mu při tom budou pomáhat v roli asistentů Jiří Veber a Václav Pletka.

včera

Dva členové ochranky měli atentát ukrajinského prezidenta do detailů naplánovaný.

Nejen Zelenského měli zabít. Toto je plán členů ochranky

Podle prohlášení ukrajinské tajné služby SBU byl zmařen pokus o atentát na prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského. Mezi zadrženými by měli být dva členové jeho vlastní ochranky. Údajně měla být v plánu i likvidace politických a vojenských špiček Ukrajiny.

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Rulík a spol. nemůžou počítat s Hertlem. Vedení Vegas českého útočníka na domácí MS nepustí

V úterý se česká hokejová reprezentace sešla na ledě O2 Areny, aby zde absolvovala svůj trénink před blížícím se domácím světovým šampionátem, který začne už v pátek. Ještě před začátkem tohoto tréninku generální manažer národního týmu Petr Nedvěd novinářům sdělil, že se bude realizační tým v čele s koučem Radimem Rulíkem muset obejít na domácím MS bez jedné z českých hvězd v NHL, útočníka Tomáše Hertla. Vedení jeho klubu Las Vegas ho totiž do Prahy nepustí.

Aktualizováno včera

Izraelská armáda

Izrael nadále operuje v okolí Rafáhu. Pozastavení pomoci z USA popírá

Izraelská armáda pokračuje v pozemní operaci do Rafáhu, kterou zahájila v tomto týdnu. Už v úterý potvrdila obsazení přechodu na hranici s Egyptem. Do obydlených čtvrtí města zatím nepostupuje. Armádní mluvčí zároveň bagatelizoval nepotvrzenou informaci, že USA pozastavily dodávku některých zbraní kvůli nynější ofenzivě. 

včera

Susan Bucknerová (vpravo) ve snímku Pomáda (1978).

Zemřela hvězda filmu Pomáda, Susan Bucknerová

Do světa hollywoodských snímků a hereckých svět zasáhla velmi smutná zpráva. Herečka Susan Bucknerová, známá především díky své roli roztleskávačky Patty Simcox ve slavném muzikálovém snímku "Pomáda!", nás opustila ve věku 72 let.

včera

Dohoda je na světě. EU použije zmražená ruská aktiva na pomoc Ukrajině

Členské státy Evropské unie se ve středu dohodly na tom, že výnosy z ruských aktiv zmrazených v zemích EU budou využity na vojenskou pomoc Ukrajině a obnovu napadené země. Probíhající belgické předsednictví to oznámilo na sociální síti. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy