V Rusku doutná obří krize, varuje analytik

NÁZOR - Na pozadí senzačních odhalení přehmatů ruské vojenské rozvědky v Evropě se rozvíjí podobně velké drama uvnitř ruského státu, tvrdí Neil Hauer v komentáři pro server Moscow Times. Bezpečnostní analytik a konzultant z think tanku Middle East Institute poukazuje, že v Republice Ingušsko - nejmenší ruské provincii - vyšly do ulic tisíce demonstrantů v souvislosti s událostmi, které mohou přerůst v největší politickou krizi v oblasti od roku 1992, kdy byla uvedená republika založena.

Krvavý problém z 90. let

Příslušníci bezpečnostních složek uzavřeli přístup do ingušské metropole Magasu a mnohokrát stříleli do vzduchu, konstatuje analytik. Vysvětluje, že důvodem nepokojů je navrhované předání části území Republiky Ingušsko sousednímu Čečensku, přičemž problém má kořeny několik měsíců nazpět, kdy byly na východě Ingušska pozorovány čečenské bezpečnostní síly, jejichž příslušníci prohlašovali, že se nacházejí na čečenském území.

Minulý týden se náhle objevila zpráva, že ingušský vůdce Junus-Bek Jevkurov podepsal se svým čečenským protějškem Ramzanem Kadyrovem dohodu o předání části Ingušska Čečensku, uvádí konzultant. Dodává, že jde zhruba o 20 tisíc hektarů, tedy 5% ingušského teritoria, avšak záměr okamžitě vyvolal demonstrace v Magasu, v následujících dnech docházelo k menším protestům až do chvíle, než dohodu ratifikoval ingušský parlament, což odstartovalo zatím největší bouře.

"Mnoho podrobností o předání území stále není jasných," pokračuje Hauer. Nastiňuje, že zprávy z minulého týdne naznačovaly, že půjde o výměnu území o přibližně stejném rozsahu, zatímco jiné zprávy tvrdí, že Ingušsko odstoupí část území na severu, nikoliv na východě, přičemž oficiální zveřejněné dokumenty jsou ingušskou veřejností široce považovány za lživé.

Otázka hranic se táhne zpět do roku 1992, jelikož za sovětské éry Ingušsko a Čečensko tvořily jednu územněsprávní jednotku, Čečensko-ingušskou autonomní sovětskou socialistickou republiku, připomíná expert. Poukazuje, že poté, co Čečensko za vlády prezidenta Džochara Dudajeva vyhlásilo během rozpadu Sovětského svazu nezávislosti, Ingušsko se k němu nepřipojilo, v červnu 1992 došlo k oficiálnímu rozdělení území a o rok později byla podepsána předběžná dohoda o hranicích, avšak nikdy nedošlo k jejich plnému a formálnímu vytýčení.

Rok 1992 přinesl otřesy i na západě Ingušska, podotýká odborník. Vysvětluje, že v roce 1944 zahájil Stalin masivní deportace Ingušů do střední Asie, jejich republika zanikla a její západní část se připojila k sousední Severní Osetii, a byť se Ingušové mohli v roce 1957 vrátit a došlo k obnově jejich republiky, západní region Prigorodnij zůstal součástí Osetie.

Ingušové během sovětské éry usilovaly o návrat této oblasti, přičemž tyto snahy kulminovaly v listopadu 1992 týdnem krvavých střetů mezi ingušskými a osetijskými milicemi, které z domovů vyhnaly desetitisíce Ingušů, uvádí Hauer. Soudí, že přetrvávající smutek nad ztrátou pětiny území činí ze stávajících hraničních úprav vysoce emotivní téma.

Úkol pro Putina

Stávající demonstrace dokazují velkou nestabilitu situace a místní se střetávají s bezpečnostními složkami, přičemž obrázky kolující na sociálních sítích zobrazují mapu Ingušska, které na východě a západě trhají vlci, nastiňuje analytik. Cituje jeden z přiložených komentářů: "Nikdy nepodpoříme takové kroky a každý, kdo tak učiní, je zrádce ingušského lidu."

Nepřímou hrozbu ovšem vyslal demonstrantům i Kadyrov, když se nechal slyšet, že ti, kdo stojí za danými "provokacemi", se budou zodpovídat, uvádí Hauer. Celé fiasko podle něj podtrhuje realitu současného Severního Kavkazu jako celku a zmírnění situace bude vyžadovat změnu přístupu ve třech ohledech.

Zaprvé, ingušská vláda musí zlepšit komunikaci s veřejností, jelikož většina hněvu pramení z celkového utajování jednání o výměně území, kdy se s lidmi nikdo nebavil a nesděloval jim žádné podrobnosti, což vytvářelo živnou půdu pro spekulace a nespokojenost, míní konzultant. Soudí, že události ukázaly, že občanská společnost požaduje větší transparentnost.           

Zadruhé, musí existovat veřejný prostor pro politickou participaci, jelikož Severní Kavkaz představuje jedno z nejvíce hierarchizovaných politických prostředí v celé Ruské federaci, přičemž i tamní guvernátory jmenuje Moskva, vysvětluje expert. Dodává, že místní nemají příležitost formálně ovlivnit složení své vlády, tudíž musejí vycházet do ulic, aby byli slyšet, případně se - jako v minulosti - uchýlit k povstání.

Zatřetí, Moskva musí přitáhnout uzdu Ramzanu Kadyrovovi, na něhož se dlouhodobě valí kritika za budování "státu ve státě", kde naplatí ruské zákony a běžně dochází k porušování lidských práv, tvrdí odborník. Za znepokojivé považuje především Kadyrovovy nedávné kroky, obzvláště územní nároky vůči sousedním republikám prosazované skrze soukromou armádu.

"Tento úkol leží na Vladimiru Putinovi, který Kadyrova stvořil a nadále zavírá oči nad jeho zneužíváním moci," deklaruje Hauer. Obává se však, že historie Severního Kavkazu ukazuje, že šance na realizaci uvedených změn jsou mizivé.

Ingušsko přitom v minulosti mělo vysoce respektované vůdce, například prvního prezidenta Ruslana Auševa, jehož politiku v 90. letech národ široce schvaloval, podotýká analytik. Doufá, že Ingušsko jednou znovu potká takové štěstí, avšak dodává, že v dohledné budoucnosti je výhled pochmurný.

Související

Více souvisejících

Rusko Ramzan Kadyrov čečensko ingušsko

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 49 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy