Trump roztrhá epochální dohodu? Něco zde nesedí, varuje prestižní deník

NÁZOR - USA oznámily svůj záměr jednostranně odstoupit od jedné z klíčových smluv, které pomohly ukončit studenou válku, připomíná editorial serveru The Independent. Renomovaný britský deník poukazuje, že inkriminovaná smlouva z roku 1987 ukončila rozmístění jaderných raket krátkého a středního dosahu na území členských států NATO a Varšavské smlouvy v Evropě.

Důvěřuj, ale prověřuj

Smlouva, kterou podepsali Ronald Reagan a Michail Gorbačov, byla symbolická a praktická zároveň a krátce po ní skončila i ideologická válka mezi Východem a Západem, což doprovázel pád berlínské zdi, kolaps komunismu a rozpad SSSR, podotýká The Independent. Konstatuje, že šlo o epochální dohodu, která má být nyní roztrhána.  

Přístup, který razily USA, především pak za Reaganova prezidentství, zněl "důvěřuj, ale prověřuj", uvádí editorial. Vysvětluje, že toto ve skutečnosti o staré ruské přísloví přispělo k oblibě amerického prezidenta, který ho používal jako srozumitelnou zkratku. Zároveň však rezonovalo u obezřetných jestřábů v americkém Kongresu, což bylo nutné, jelikož předchozí čtyři desetiletí z dobrého důvodu nikdo nevěřil jedinému slovu, které pronesla protistrana, připomíná prestižní deník. Varuje, že tato situace se zřejmě opakuje.  

Problémem uvedené smlouvy je právě to, že jí dnes prakticky nikdo nevěří a aktivity obou stran podléhají jen malé kontrole, soudí britský server. Připouští, že americký prezident Trump může mít pravdu, když obviňuje Rusko z tajného vývoje nových jaderných zbraní, avšak za správnou reakci označuje The Independent příslušné prohlášení, tlak na mezinárodní inspekce a postupné stupňování hrozeb.

Už z toho důvodu by se pak Spojené království mělo pokoušet USA brzdit, nikoliv jim vyjadřovat rezolutní podporu, jak učinil britský ministr obrany Gavin Williamson, konstatuje renomovaný deník. Dodává, že pokud Rusko inspekce odmítne, pak by měl následovat pokus ho k nim přinutit, a to diplomacií, nikoliv odchodem, nejlépe tichým připomenutím, že Západ vždy dokáže překonat ruské investice do zbraní a pravděpodobně disponuje kvalitnější a spolehlivější technologií.

"Sovětský svaz koneckonců v zásadě prohrál studenou válku a hodil ručník do ringu podpisem odzbrojovacích dohod jednoduše kvůli tomu, že nedokázal držet krok s americkým vojenským rozpočtem," píše The Independent. Připomíná, že tento pokus téměř zruinoval sovětské občany a masivní investice do zbraní, na úkor blaha lidí, tehdy přivedly neefektivní sovětskou ekonomiku na pokraj kolapsu.    

Šlo ovšem o ničivě plýtvavou ekonomickou válku, kterou vedly obě strany, přičemž ohrožovala i třetí svět, deklaruje editorial. Tvrdí, že tato válka musela skončit, přestože by Západ díky své ekonomické převaze v dalším závodě ve zbrojení opět zvítězil.

Skutečný hlavolam

Za mnohem znepokojivější považuje britský deník skutečnost, že důvěra mezi Východem a Západem vymizela prakticky ve všech oblastech. "Jako za první studené války vládne zapálené pronásledování špiónů. Existuje také opět ochota zasahovat do vnitřních věcí jiných zemí, včetně voleb," poukazuje The Independent. Dodává, že ve jménu Ameriky a Ruska, případně jejich spojenců, se opět vedou zástupné občanské války a Jemen, Irák či Sýrie představují dnešní obdobu Vietnamu, Koreje či Angoly.

Stupňuje se také nepřátelská rétorika, stará velmocenská rivalita, bombastičnost některých akcí - například olympiády v Rusku - či prezentace zatvrzelých postojů v OSN, připomíná prestižní server. Doplňuje, že Rusko znovu vede kampaň za územní expanzi a tlačí na pobaltské státy a EU tam, kde vidí slabost. Digitální věk navíc přenesl nové kanály kybernetického boje a sledování, podotýká The Independent. Kritizuje, že Rusko neváhá používat své chemické zbraně v ulicích britských měst.

Doma se Rusko vrací ke kultuře represí a autoritářství, a ačkoliv zatím nejde o plný návrat stalinské paranoii, vyvíjí se moderní verze faktické diktatury, kterou lze označit za putinismus, tvrdí editorial. Konstatuje, že sice zachovává jisté prvky demokracie, ale režim nelze reálně zpochybnit, což ji oproti předchozím diktaturám činí chytřejší a méně brutální, ale o nic méně nelítostnou.

Na této mezinárodněpolitické recesi je podle britského deníku podivné to, jak zapadá do tvrzení, že Trump je jistým přisluhovačem Ruska. "Je to skutečný hlavolam, zabalený v záhadě," pokračuje The Independent. Poukazuje, že během své předvolební kampaně Trump vesele prohlašoval, že Hillary Clintonová, nikoliv on, chce vyprovokovat bezdůvodnou válku s Ruskem, následovalo podezření ze spolupráce Kremlu s Trumpovým týmem a stávající šéf Bílého domu je od té doby považován za agenta ruského vlivu.

Nyní se přitom zdá, že právě Trump chce obnovit studenou válku, kterou před třiceti lety vyhrál a ukončil Reagan, přitom se vůbec nedrží zkrátka a americko-ruské vztahy jsou stále napjatější, což nelze pochopit, podotýká prestižní server. Závěrem pokládá otázku, kdo by za takové situace věřil druhé straně.  

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Rusko Jaderné zbraně INF (smlouva o likvidaci raket)

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy