Gruzínci zvolí prezidenta až v 2. kole. Kandidátka za vládní stranu vyvolala rozruch

Gruzínský prezident bude zvolen až ve druhém kole, do něhož postoupí Salome Zurabišviliová, těšící se podpoře vládní strany, a Grigol Vašadze, podporovaný opozicí. Vyplývá to z výsledků nedělního hlasování, které zveřejnila ústřední volební komise po sečtení všech hlasů. Mezinárodní pozorovatelská mise v Gruzii dnes konstatovala, že prezidentské volby se sice konaly v konkurenčních podmínkách, ale na "nerovném hřišti".

Zurabišviliová získala 38,7 procenta hlasů a Vašadze 37,7 procenta, oznámila ústřední volební komise. Vítěze tak určí druhé kolo, které se uskuteční nejpozději 1. prosince. K volbám se dostavilo přibližně 47 procent oprávněných voličů.

Šestašedesátiletá Salome Zurabišviliová, která je nezávislou kandidátkou podporovanou vládní stranou Gruzínský sen, se narodila gruzínským emigrantům ve Francii. Než se v roce 2004 stala šéfkou gruzínské diplomacie, působila v Tbilisi jako francouzská velvyslankyně. Podle jejích stoupenců je kandidátkou mezinárodního formátu. Kritici jí ale vyčítají, že mluví špatně gruzínsky, a také její údajně xenofobní výroky o národnostních menšinách nebo o tom, že si Gruzie v roce 2008 sama zavinila válku s Ruskem. V případě vítězství by se stala první ženou v čele této jihokavkazské republiky.

Hlavním oponentem Zurabišviliové je rovněž exministr zahraniční Grigol Vašadze, kterého ve volbách podpořilo 11 opozičních stran vedených Sjednoceným národním hnutím (UNM) exprezidenta Michaila Saakašviliho.

Podle agentury AP je v zemi 3,5 milionu oprávněných voličů, kteří mohli v neděli vybírat z 25 kandidátů. Letošní hlasování je poslední přímou volbou prezidenta v Gruzii, napříště bude o prezidentovi rozhodovat sbor volitelů. Současně se politický systém země změní z prezidentského na parlamentní, a pravomoci prezidenta tak oslabí.

Gruzie je strategickým spojencem Washingtonu na Kavkaze. Doufá, že se jí podaří stát členem Evropské unie a NATO. Přes území státu vedou plynovody a ropovody, kterými proudí ropa a plyn z kaspické oblasti do Evropy.

Pozorovatelská mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v Gruzii dnes oznámila, že prezidentské volby sice byly soutěživé, ale odehrávaly se na "nerovném hřišti", neboť se neobešly bez zneužívání zdrojů státu, zaujatosti médií a falešných kandidátů.

Mise konstatovala, že voličům byla poskytnuta skutečná volba a že 25 kandidátů mohlo provádět svobodnou kampaň. Neobešlo se to však bez problémů. "Byly tu momenty zneužívání státních zdrojů a zapojení vysokých představitelů státu z vládní strany do kampaně nebylo vždy v souladu se zákonem," uvedli pozorovatelé v dnešním prohlášení.

"Během kampaně se stalo zřejmým, že významný počet kandidátů se registroval, aby mohl využít veřejného financování a bezplatného vysílacího času k podpoře druhých účastníků klání, čímž jim poskytli nespravedlivou výhodu," konstatovala mise OBSE.

Související

Protesty v Gruzii, ilustrační fotografie.

Volby v Gruzii ještě nemají definitivní výsledky. Komise oznámila další postup

Gruzínská volební komise oznámila, že přepočítá výsledky víkendových parlamentních voleb z přibližně 14 procent volebních místností. Opozice výsledky voleb zpochybňuje. Demonstranti v pondělí vypískali maďarského premiéra Viktora Orbána, který do Gruzie dorazil. Předtím poblahopřál vítězné proruské straně Gruzínský sen. 

Více souvisejících

Gruzie Salome Zurabišviliová volby v Gruzii

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 18 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy