Rusko si předvolalo ukrajinského chargé d'affaires, Kyjev se pře o válečný stav

Ukrajinský chargé d'affaires v Moskvě Ruslan Nimčynskyj se dnes dostavil na ruské ministerstvo zahraničí, kde podle informací ruských diplomatů vyslechl ruský protest proti "agresivnímu a provokativnímu počínání" Ukrajiny v Kerčském průlivu. Při odchodu z budovy ministerstva ukrajinský zástupce neodpověděl na žádné dotazy novinářů.

Tři ukrajinští námořníci, zranění při nedělním incidentu u Kerčského průlivu, jsou v kerčské nemocnici, jejich zranění nejsou vážná a nejsou v ohrožení života. Uvedla to podle médií ruskáombudsmanka Taťjana Moskalkovová, která o stavu Ukrajinců telefonicky informovala ukrajinskou ombudsmanku Ljudmylu Denysovovou.

V ukrajinských médiích se dříve objevily dohady, že zranění utrpělo šest Ukrajinců, zraněné námořníky v Kerči operovali a že ostatní zajatce odeslali do Moskvy.

V ruských médiích se mezitím podle listu Ukrajinska pravda objevila jména tří zraněných námořníků: Andrij Artemenko, Vasyl Soroka a Andrij Ejder.

Ruské úřady tvrdí, že ukrajinská plavidla "nezákonně" vplula do ruských výsostných vod (u Kerčského průlivu, který Rusko překlenulo mostem na anektovaný Krym), a tak proti nim zasáhly lodě ruské pohraniční stráže. Podle ukrajinské verze byla ruská strana předem upozorněna, že tři lodě ukrajinského vojenského námořnictva - dva malé dělové čluny a remorkér - plují z černomořského přístavu Oděsa do Mariupolu na březích Azovského moře, ale Rusové se dopustili "agrese" a lodě zajali poté, co po nich stříleli a do jedné úmyslně narazili. Obě strany se vzájemně obviňují z porušení mezinárodního práva, Kyjev se domáhá vrácení lodí a námořníků.

Ukrajinská agentura Unian dnes zveřejnila společné prohlášení tří bývalých ukrajinských prezidentů Leonida Kravčuka, Leonida Kučmy a Viktora Juščenka. Z dokumentu vyplývá, že exprezidenti nepovažují vyhlášení válečného stavu za nejlepší odpověď na agresivní chování Ruska. Může podle nich ve společnosti vyvolat chaos.

Pokud ukrajinský parlament dekret o vyhlášení válečného stavu schválí, měl by podle Kravčuka, Kučmy a Juščenka zároveň přijmout usnesení o tom, že březnové prezidentské volby se navzdory krizové situaci budou konat. Dekret o válečném stavu podle ukrajinských médií otevírá Porošenkovi možnost volby odložit.

Radical Party and Batkyvchina are trying to block the introduction of martial law in #Ukraine. They demand major changes to proposed martial law to ensure that it does no effect elections. They are potentially the main losers from possible delay in presidential & parl. elections. pic.twitter.com/UgQhDYAgoB

— Arseniy Svynarenko (@svynarenko) 26. listopadu 2018

Dosavadní prezident si podle průzkumů čtyři měsíce před volbami nevede příliš dobře, do druhého kola by se nicméně zřejmě dostal. Soupeřkou by mu měla být expremiérka Julija Tymošenková.

Podle informací z parlamentní budovy se zatím mimořádnou schůzi nedaří svolat. Poslanci, zejména opoziční, žádají, aby měli dostatečnou dobu na konzultace.

Související

Donald Trump

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího

V ukrajinsko-ruském konfliktu probíhá nelítostná bitva o to, kdo přesvědčí amerického prezidenta Donalda Trumpa, že vina za problémy v mírových jednáních leží na druhé straně. Obě země se vzájemně obviňují z porušování částečného příměří, které zahrnuje klíčovou energetickou infrastrukturu a oblast Černého moře. Cílem je nasměrovat Trumpův hněv proti nepříteli a získat jeho podporu, uvádí server Politico.

Více souvisejících

Rusko Ukrajina Azovská krize Petr Porošenko

Aktuálně se děje

před 23 minutami

Jakub Menšík

Skvělý Menšík si v Miami poradil s Fritzem a zahraje si první finále turnaje Masters

Na prestižním turnaji Masters v Miami si finále zahraje český tenista Jakub Menšík, pro kterého to bude první finálová účast v kariéře v rámci tohoto turnaje. To proto, že se teprve devatenáctiletému reprezentantovi podařilo v semifinále porazit nasazenou trojku domácího tenistu Taylora Fritze ve třech setech 7:6, 4:6 a 7:6. Ve finále Menšíka čeká asi největší tenisová hvězda současnosti Srb Novak Djokovič.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

Donald Trump

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího

V ukrajinsko-ruském konfliktu probíhá nelítostná bitva o to, kdo přesvědčí amerického prezidenta Donalda Trumpa, že vina za problémy v mírových jednáních leží na druhé straně. Obě země se vzájemně obviňují z porušování částečného příměří, které zahrnuje klíčovou energetickou infrastrukturu a oblast Černého moře. Cílem je nasměrovat Trumpův hněv proti nepříteli a získat jeho podporu, uvádí server Politico.

Aktualizováno včera

Následky zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva Myanmar a Thajsko zasáhla mohutná zemětřesení, vyhlášen nouzový stav. Počet uvězněných a mrtvých roste

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.

včera

včera

Donald Trump

Zemětřesení zasáhlo 1,5 milionu lidí. Myanmaru pomůžeme, prohlásil Trump

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v Myanmaru stále zjišťuje rozsah škod po pátečním ničivém zemětřesení, které zasáhlo centrální část země. Podle mluvčího organizace Dioga Alcantary je UNHCR připraveno poskytnout přístřeší a základní potřeby, jakmile bude možné bezpečně dorazit do Mandalaje, druhého největšího města Myanmaru.

včera

Návrat vojáků ze zahraničních misí Prohlédněte si galerii

Na Vítkově se sešli vojáci operující v zahraničí. Černochová jim měla předat ocenění, vůbec nepřišla

Na pražském Vítkově se dnes uskutečnil slavnostní nástup vojáků, kteří se vrátili ze zahraničních operací. Příslušníci Armády České republiky plnili úkoly v Litvě, Lotyšsku, Německu, Kosovu a Itálii. Slavnostního setkání se zúčastnili představitelé Ministerstva obrany a Generálního štábu AČR, ministryně obrany Jana Černochová, která jim měla předat ocenění, mezi vojáky ale nedorazila.

včera

včera

včera

včera

Tchaj-Wan

Japonsko představilo plán pro případ války mezi Čínou a Tchaj-wanem

S rostoucím napětím mezi Čínou a Tchaj-wanem Japonsko podniká kroky k ochraně svých ostrovů v prefektuře Okinawa. Tokio poprvé představilo plán na evakuaci více než 100 000 obyvatel a 10 000 turistů z ostrovů v oblasti Sakishima, pokud by v regionu vypukl ozbrojený konflikt. Uvedl to server The Guardian.

včera

Ilustrační foto

Obchodní válka s USA se zhoršuje. Výrobci alkoholu spustili nevídaný lobbismus

Evropští politici, zejména z Francie, Itálie a Irska, se ocitli pod rostoucím tlakem vlivné alkoholové lobby, která se snaží zabránit tvrdým americkým clům na víno a lihoviny. Poté, co prezident Donald Trump oznámil 200% clo na evropské alkoholické nápoje, se evropští producenti vín, šampaňského a whiskey pustili do intenzivního lobbingu, aby své produkty zachránili před obchodní odvetou Bruselu, píše Politico.

včera

včera

Barma, ilustrační foto

Šest hodin od ničivého zemětřesení: Mrtvých mohou být až desítky tisíc, proč zatím nikdo nic neví?

Myanmar zasáhla v pátek série ničivých zemětřesení, to silnější o síle 7,7 stupně Richterovy škály. Přesný rozsah škod zatím zůstává nejasný, ale podle prvních informací se jedná o jednu z nejhorších katastrof, které zemi v posledních letech postihly. O katastrofy uplynulo šest hodin, svět ale zatím stále nic neví. Situaci totiž komplikuje i dlouhotrvající občanská válka, která omezuje možnosti získávání spolehlivých informací z postižených oblastí. Experti ale přirovnali sílu zemětřesení k tomu, které před dvěma lety zasáhlo Turecko a vyžádalo si 55 tisíc mrtvých.

včera

Obří řez do Země, je to jako roztrhnout papír. Experti vysvětlují, proč došlo k masivnímu zemětřesení

Myanmar zasáhla silná zemětřesení, která podle prvotních zpráv způsobila „významné škody“, uvedl Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA). „Naše myšlenky jsou s každým, koho tato událost zasáhla,“ uvedla podle CNN Christina Powellová, humanitární pracovnice OCHA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy