Rusko bez Putina? Chodorkovskij představil v Praze svou vizi, známý komentátor se mu vysmál

Praha - Michail Chodorkovskij, bývalý oligarcha a jeden z nejhlasitějších kritiků ruského prezidenta Vladimira Putina, uspořádal v Praze konferenci s názvem Rusko místo Putina. Podle známého ruského komentátora zpravodajské společnosti Bloomberg, Leonida Bershidského, však problém všech těchto návrhů na Rusko bez Putina je, že nepřichází s koherentním, realistickým politickým programem.

Chodorkovskij je přesvědčen, že Rusko není totéž co Kreml, respektive Putin. V rozhovoru pro Českou televizi řekl, že je třeba rozlišovat mezi„mezi Ruskem jako zemí, která je zcela přátelská, a Ruskem jako Kremlem, který je naprosto nepředvídatelný a nevhodný pro strategickou spolupráci“. Rusko se tak dle něj ocitá v mezinárodní izolaci. Jakmile Putin odejde, tvrdí Chodorkovskij, země se vrátí na „evropskou cestu.“

Bývalý nejbohatší Rus na zahájení konference přiznal, že není žádným liberálem, nýbrž se cítí být ruským vlastencem. „Jsem pro silný stát, silnou armádu, jsem pro velký byznys. Jenže ten stát nesmí být naskrz zkorumpovaný, armáda musí být silná ve skutečnosti, ne v prezentacích postahovaných z YouTube a velký byznys nesmí mít monopol," uvádí server Aktuálně.cz jeho slova.

Bershidskij se na tuto vizi Ruska nedívá právě s nadšením. Podle něj jej posunuje mezi východoevropské typy neliberáních demokracií, vyznačujících se systémem vlády a správy veřejných věcí, který není příliš příznivě vnímán na Západě a který nepředstavuje vitální alternativu pro monopolizovanou, přecentralizovanou ekonomiku. Bershidskij též upozorňuje na to, že Chodorkovského kritika Putina se zdá zaměřovat na jeho neschopnost a korupci než za jeho zatvrzelost a špatné směřování země.

Komentátor nešetří ani jiného prominentního kritika ruského prezidenta, Alexeje Navalného. Jeho program velkých daňových škrtů,„nerealistických“ nárůstů výdajů, „utopistického“ důchodového systému a zastavení „agrese proti Ukrajině“ bez toho, aniž by jí byl vrácen Krym, považuje Bershidskij za neuvěřitelně naivní a nerealizovatelný. Bershidského si není jistý, zda-li Navalnyj by v prezidentském úřadu s takovým programem byl schopen cokoliv dělat, kdyby se tam hypoteticky dostal.

Podle Bershidského oba tyto kritici Putina ve svých vizích postputinovského Ruska jej vnímají jako jakousi zelenou louku, na kterou můžou stavět a vůbec neberou v potaz šedivou a trudnou realitu jeho současné podoby, s kterou by každý prezident následující po Putinovi se bude muset vypořádat.

Bershidskij má za to, že ani jeden z nich nenabízí skutečný politický program, který by nebyl ničím jiným než replikou Putinových „bludných velkomocenských ambicí“. Ani jeden nenabízí vizi Ruska jako člena EU. Připomíná, že v 2009 většina Rusů považovalo usilování o členství v EU jako jeden z hlavních cílů pro Rusko. Nyní je 60% Rusů proti tomu. Každý opoziční politik, který nehledá způsob, jak učinit Ruskou součástí EU, prohrál s Putinovou propagandou, tvrdí Bershidskij.

Michail Chodorovskij a jeho pražský pobyt

Bývalý ruský oligarcha byl od roku 1997 výkonným ředitelem ropné společnosti Jukos. Ve své době byl nejbohatším Rusem s majetkem ve výši 15 miliard dolarů. V roce 2003 byl zadržen a uznán vinným z daňových úniků. V roce 2013 byl propuštěn na prezidentskou milost. Ačkoliv to byl Putin, kdo jej propustil, Chodorovskij zůstává jeho největším kritikem. Tvrdí, že celý jeho trest byl politicky motivovaný za jeho kritiku režimu.

V roce 2015 na něj Rusko vydalo zatykač, Interpol ho nicméně odmítl jako bezpředmětný. Podle informací Aktuálně.cz měl  Chodorkovskij problémy na letišti, kde čeští pohraničníci téměř tři čtvrtě hodiny zkoumali jeho pas. Chodorkovskij jeho redaktorům řekl, že je zde silná proputinská lobby, zvláště v státní sféře. Nechtěl být ale konkrétnější. „Nechci dnes veřejně hovořit o problémech, na které narážíme. Ale věřte mi, určité potíže zde máme," řekl.

Jím pořádanou konferenci pokrývaly tři televizní štáby z Moskvy. Většina účastníků se však s nimi nechtěla bavit. Podle předsedy Chodorkovským založeného hnutí Otevřené Rusko, Andreje Pivovarova, je ruští novináři pronásledovali i v utajení. Bývalý pracovník ruské televize NTV, který žije delší dobu v Česku, si je měl natáčet skrytou kameru v jedné restauraci.

Související

Michail Chodorkovskij

Paradox. Ruská opozice je po vzpouře kvůli Chordovskému ještě více rozdělená

Nezávislý ruský server Moscow Times přišel s tvrzením, že vzpoura wagnerovců z konce června rozděluje také protikremelskou opozici. Rozdělená je přitom už tak kvůli řadě rozdílných názorů a svému geografickému rozptylu v exilu, píše web. Nyní opoziční politici kritizovali jednoho ze svých lídrů Michaila Chodorkovského. 

Více souvisejících

Michail Chodorkovskij Alexej Navalnyj Vladimír Putin Rusko

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy