Praha - Michail Chodorkovskij, bývalý oligarcha a jeden z nejhlasitějších kritiků ruského prezidenta Vladimira Putina, uspořádal v Praze konferenci s názvem Rusko místo Putina. Podle známého ruského komentátora zpravodajské společnosti Bloomberg, Leonida Bershidského, však problém všech těchto návrhů na Rusko bez Putina je, že nepřichází s koherentním, realistickým politickým programem.
Chodorkovskij je přesvědčen, že Rusko není totéž co Kreml, respektive Putin. V rozhovoru pro Českou televizi řekl, že je třeba rozlišovat mezi„mezi Ruskem jako zemí, která je zcela přátelská, a Ruskem jako Kremlem, který je naprosto nepředvídatelný a nevhodný pro strategickou spolupráci“. Rusko se tak dle něj ocitá v mezinárodní izolaci. Jakmile Putin odejde, tvrdí Chodorkovskij, země se vrátí na „evropskou cestu.“
Bývalý nejbohatší Rus na zahájení konference přiznal, že není žádným liberálem, nýbrž se cítí být ruským vlastencem. „Jsem pro silný stát, silnou armádu, jsem pro velký byznys. Jenže ten stát nesmí být naskrz zkorumpovaný, armáda musí být silná ve skutečnosti, ne v prezentacích postahovaných z YouTube a velký byznys nesmí mít monopol," uvádí server Aktuálně.cz jeho slova.
Bershidskij se na tuto vizi Ruska nedívá právě s nadšením. Podle něj jej posunuje mezi východoevropské typy neliberáních demokracií, vyznačujících se systémem vlády a správy veřejných věcí, který není příliš příznivě vnímán na Západě a který nepředstavuje vitální alternativu pro monopolizovanou, přecentralizovanou ekonomiku. Bershidskij též upozorňuje na to, že Chodorkovského kritika Putina se zdá zaměřovat na jeho neschopnost a korupci než za jeho zatvrzelost a špatné směřování země.
Komentátor nešetří ani jiného prominentního kritika ruského prezidenta, Alexeje Navalného. Jeho program velkých daňových škrtů,„nerealistických“ nárůstů výdajů, „utopistického“ důchodového systému a zastavení „agrese proti Ukrajině“ bez toho, aniž by jí byl vrácen Krym, považuje Bershidskij za neuvěřitelně naivní a nerealizovatelný. Bershidského si není jistý, zda-li Navalnyj by v prezidentském úřadu s takovým programem byl schopen cokoliv dělat, kdyby se tam hypoteticky dostal.
Podle Bershidského oba tyto kritici Putina ve svých vizích postputinovského Ruska jej vnímají jako jakousi zelenou louku, na kterou můžou stavět a vůbec neberou v potaz šedivou a trudnou realitu jeho současné podoby, s kterou by každý prezident následující po Putinovi se bude muset vypořádat.
Bershidskij má za to, že ani jeden z nich nenabízí skutečný politický program, který by nebyl ničím jiným než replikou Putinových „bludných velkomocenských ambicí“. Ani jeden nenabízí vizi Ruska jako člena EU. Připomíná, že v 2009 většina Rusů považovalo usilování o členství v EU jako jeden z hlavních cílů pro Rusko. Nyní je 60% Rusů proti tomu. Každý opoziční politik, který nehledá způsob, jak učinit Ruskou součástí EU, prohrál s Putinovou propagandou, tvrdí Bershidskij.
Michail Chodorovskij a jeho pražský pobyt
Bývalý ruský oligarcha byl od roku 1997 výkonným ředitelem ropné společnosti Jukos. Ve své době byl nejbohatším Rusem s majetkem ve výši 15 miliard dolarů. V roce 2003 byl zadržen a uznán vinným z daňových úniků. V roce 2013 byl propuštěn na prezidentskou milost. Ačkoliv to byl Putin, kdo jej propustil, Chodorovskij zůstává jeho největším kritikem. Tvrdí, že celý jeho trest byl politicky motivovaný za jeho kritiku režimu.
V roce 2015 na něj Rusko vydalo zatykač, Interpol ho nicméně odmítl jako bezpředmětný. Podle informací Aktuálně.cz měl Chodorkovskij problémy na letišti, kde čeští pohraničníci téměř tři čtvrtě hodiny zkoumali jeho pas. Chodorkovskij jeho redaktorům řekl, že je zde silná proputinská lobby, zvláště v státní sféře. Nechtěl být ale konkrétnější. „Nechci dnes veřejně hovořit o problémech, na které narážíme. Ale věřte mi, určité potíže zde máme," řekl.
Jím pořádanou konferenci pokrývaly tři televizní štáby z Moskvy. Většina účastníků se však s nimi nechtěla bavit. Podle předsedy Chodorkovským založeného hnutí Otevřené Rusko, Andreje Pivovarova, je ruští novináři pronásledovali i v utajení. Bývalý pracovník ruské televize NTV, který žije delší dobu v Česku, si je měl natáčet skrytou kameru v jedné restauraci.
Související
Jednotná fronta proti Putinovi dostává trhliny. Ruská opozice se hádá mezi sebou
Paradox. Ruská opozice je po vzpouře kvůli Chordovskému ještě více rozdělená
Michail Chodorkovskij , Alexej Navalnyj , Vladimír Putin , Rusko
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 1 hodinou
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 1 hodinou
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 2 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 3 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 4 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák