
Praha - Michail Chodorkovskij, bývalý oligarcha a jeden z nejhlasitějších kritiků ruského prezidenta Vladimira Putina, uspořádal v Praze konferenci s názvem Rusko místo Putina. Podle známého ruského komentátora zpravodajské společnosti Bloomberg, Leonida Bershidského, však problém všech těchto návrhů na Rusko bez Putina je, že nepřichází s koherentním, realistickým politickým programem.
Chodorkovskij je přesvědčen, že Rusko není totéž co Kreml, respektive Putin. V rozhovoru pro Českou televizi řekl, že je třeba rozlišovat mezi„mezi Ruskem jako zemí, která je zcela přátelská, a Ruskem jako Kremlem, který je naprosto nepředvídatelný a nevhodný pro strategickou spolupráci“. Rusko se tak dle něj ocitá v mezinárodní izolaci. Jakmile Putin odejde, tvrdí Chodorkovskij, země se vrátí na „evropskou cestu.“
Bývalý nejbohatší Rus na zahájení konference přiznal, že není žádným liberálem, nýbrž se cítí být ruským vlastencem. „Jsem pro silný stát, silnou armádu, jsem pro velký byznys. Jenže ten stát nesmí být naskrz zkorumpovaný, armáda musí být silná ve skutečnosti, ne v prezentacích postahovaných z YouTube a velký byznys nesmí mít monopol," uvádí server Aktuálně.cz jeho slova.
Bershidskij se na tuto vizi Ruska nedívá právě s nadšením. Podle něj jej posunuje mezi východoevropské typy neliberáních demokracií, vyznačujících se systémem vlády a správy veřejných věcí, který není příliš příznivě vnímán na Západě a který nepředstavuje vitální alternativu pro monopolizovanou, přecentralizovanou ekonomiku. Bershidskij též upozorňuje na to, že Chodorkovského kritika Putina se zdá zaměřovat na jeho neschopnost a korupci než za jeho zatvrzelost a špatné směřování země.
Komentátor nešetří ani jiného prominentního kritika ruského prezidenta, Alexeje Navalného. Jeho program velkých daňových škrtů,„nerealistických“ nárůstů výdajů, „utopistického“ důchodového systému a zastavení „agrese proti Ukrajině“ bez toho, aniž by jí byl vrácen Krym, považuje Bershidskij za neuvěřitelně naivní a nerealizovatelný. Bershidského si není jistý, zda-li Navalnyj by v prezidentském úřadu s takovým programem byl schopen cokoliv dělat, kdyby se tam hypoteticky dostal.
Podle Bershidského oba tyto kritici Putina ve svých vizích postputinovského Ruska jej vnímají jako jakousi zelenou louku, na kterou můžou stavět a vůbec neberou v potaz šedivou a trudnou realitu jeho současné podoby, s kterou by každý prezident následující po Putinovi se bude muset vypořádat.
Bershidskij má za to, že ani jeden z nich nenabízí skutečný politický program, který by nebyl ničím jiným než replikou Putinových „bludných velkomocenských ambicí“. Ani jeden nenabízí vizi Ruska jako člena EU. Připomíná, že v 2009 většina Rusů považovalo usilování o členství v EU jako jeden z hlavních cílů pro Rusko. Nyní je 60% Rusů proti tomu. Každý opoziční politik, který nehledá způsob, jak učinit Ruskou součástí EU, prohrál s Putinovou propagandou, tvrdí Bershidskij.
Michail Chodorovskij a jeho pražský pobyt
Bývalý ruský oligarcha byl od roku 1997 výkonným ředitelem ropné společnosti Jukos. Ve své době byl nejbohatším Rusem s majetkem ve výši 15 miliard dolarů. V roce 2003 byl zadržen a uznán vinným z daňových úniků. V roce 2013 byl propuštěn na prezidentskou milost. Ačkoliv to byl Putin, kdo jej propustil, Chodorovskij zůstává jeho největším kritikem. Tvrdí, že celý jeho trest byl politicky motivovaný za jeho kritiku režimu.
V roce 2015 na něj Rusko vydalo zatykač, Interpol ho nicméně odmítl jako bezpředmětný. Podle informací Aktuálně.cz měl Chodorkovskij problémy na letišti, kde čeští pohraničníci téměř tři čtvrtě hodiny zkoumali jeho pas. Chodorkovskij jeho redaktorům řekl, že je zde silná proputinská lobby, zvláště v státní sféře. Nechtěl být ale konkrétnější. „Nechci dnes veřejně hovořit o problémech, na které narážíme. Ale věřte mi, určité potíže zde máme," řekl.
Jím pořádanou konferenci pokrývaly tři televizní štáby z Moskvy. Většina účastníků se však s nimi nechtěla bavit. Podle předsedy Chodorkovským založeného hnutí Otevřené Rusko, Andreje Pivovarova, je ruští novináři pronásledovali i v utajení. Bývalý pracovník ruské televize NTV, který žije delší dobu v Česku, si je měl natáčet skrytou kameru v jedné restauraci.
Související

Jednotná fronta proti Putinovi dostává trhliny. Ruská opozice se hádá mezi sebou

Paradox. Ruská opozice je po vzpouře kvůli Chordovskému ještě více rozdělená
Michail Chodorkovskij , Alexej Navalnyj , Vladimír Putin , Rusko
Aktuálně se děje
včera

Policie vyšetřuje, co se stalo s účtem premiéra. Fialu napadli hackeři
včera

Sparta je nad propastí. Kometa podruhé vykradla O2 arenu, rozhodlo se v prodloužení
včera

Trump mění cla. Číně to osolil, dalším zemím je snížil kvůli ochotě jednat
včera

Ovečkin se stal nejlepším kanonýrem NHL. Překonal Jágra i Gretzkého, Hašek negratuluje
včera

Vyhnout se celní válce. Česko si stanovilo, jakou reakci EU na Trumpovy kroky si přeje
včera

Velká loupež v Praze. Pryč je přes sto milionů, případ šetří i mordparta
včera

Předpověď slibuje teplé počasí. Do Velikonoc se máme na co těšit
včera

Cimického odvolání se oproti plánu řešit nezačalo. Kvůli absencím
včera

EU odpovídá na americká cla: Zavádí odvetná opatření ve třech fázích, dotknou se zboží za miliardy
včera

Kde je slibovaná bazuka na Trumpa? Unijní byrokracie na USA nejde s hysterickou odvetou, ale chladným kalkulem
včera

Světoví lídři se snaží udělat cokoliv, líbají mi zadek, chvástá se Trump. Státy si stěžují na nezájem
včera

Napětí mezi USA a EU se znovu vyhrotilo. Trump tlačí Evropu k nákupům plynu
včera

Evropské akciové trhy prudce padají. Trump se poprvé vyjádřil k čínské odvetě
včera

Mimořádná zpráva Čína odpovídá: Zavádí 84% odvetná cla na americké zboží
včera

Friedrich Merz uzavřel koaliční dohodu. Německo má nového kancléře
včera

Trumpova masivní cla jsou jen začátek. Co ještě může přijít z Bílého domu?
včera

Kradete nám průmysl, přinutím vás vrátit se, vzkazuje Trump. Trhy pod náporem cel kolabují
včera

Kdo se podřídí jako první? Čína nemá důvod Trumpovi ustupovat, očekává se velmi tvrdá reakce
včera

První reakce na cla: Je to legendární, honosí se Trump. Budeme bojovat, slibuje Čína
včera
Je to smutné, Amerika chce vztahy pohřbívat. Nejsou ochotni slevit téměř z ničeho, řekl Zdechovský pro EZ
Donald Trump se opět stylizuje do role ochránce amerických občanů, jeho slova a činy však vyvolávají rostoucí rozpaky i na mezinárodní scéně. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) pro EuroZprávy.cz upozornil, že taková strategie přestává fungovat – a to nejen ve Spojených státech, ale i v očích evropských partnerů. Vyzývá k jednání s USA a posilování soběstačnosti Evropy. Zároveň varuje před další eskalací napětí mezi oběma ekonomickými mocnostmi, která by mohla poškodit obě strany ve prospěch Číny a Ruska.
Zdroj: Jakub Jurek