Často odpočívaly celá staletí na dně Jaderského a Jónského moře, plné bohatství pokrytého mušlemi. Dnes jsou tyto potopené koráby terčem podmořských vykradačů, píše agentura AFP.
Od roku 2006 identifikovala americká asociace RPM Nautical Foundation čtyřicítku vraků ležících v délce 450 kilometrů u albánského pobřeží. O tomto bohatství se vědělo jen málo. Potopily se tam starověké lodě, především římské a snad i fénické, řecké a ilyrské, z nichž některé pocházejí až ze 7. století před naším letopočtem, ale také soudobá válečná plavidla.
"Většina bohatství, které spočívalo v hloubce od 20 do 30 metrů, dnes téměř beze stopy zmizela," říká archeolog a historik umění Neritan Ceka.
Albánské vody byly pro zahraniční potápěče v době komunistické diktatury (1944 až 1990) nepřístupné. Naopak dnes jsou tím spíše otevřené, protože tato chudá země nemá dostačující prostředky, aby své pobřeží kontrolovala. Radují se z toho lovci vraků, kteří hledají antické bohatství často nedozírné ceny, ale také kov z moderních lodí.
"Byl jsem mezi prvními svědky tohoto mimořádného bohatství, když jsem se počátkem 80. let potápěl. Viděl jsem amfory a archeologické předměty, které tam už dnes nejsou. Rabování je barbarské," zdůrazňuje Neritan Ceka.
Pokud jde o vraky ležící blízko pobřeží, spolupracovali Albánci s cizinci na nelegálním obchodu s archeologickými předměty, dodává.
Je těžké odhadnout, jaké částky v Albánii dosahuje tento nelegální obchod s antickými předměty. Ve světovém měřítku jde o obrat ve výši přes 3,5 miliardy eur (87,5 miliardy Kč), odhaduje Auron Tare, který předsedá albánské Národní pobřežní agentuře.
"Je jisté, že tento obchod s podmořskými poklady může hodně vynášet," říká archeolog Moikom Zeqo specializující se na poklady z potopených korábů.
RPM Nautical Foundation, with the Albanian Institute of Archaeology and the Albanian Ministries of Culture and Defense, has spent ten years documenting cultural resources along the Albanian coastline. Sazan Island has a long and fascinating history: https://t.co/jiYL38hFhh
— RPMNautical.org (@RPMNautical) 29. listopadu 2018
Sám se podílel na objevu římské lodi z 2. století před naším letopočtem, která převážela stovky amfor podobných těm, které nacházíme v luxusních albánských restauracích nebo v soukromých sbírkách.
Artefakty tohoto druhu se v Albánii prodávají v přepočtu až za 2500 Kč. V dražbách v západní Evropě dosahuje tato keramika daleko vyšších částek.
Zvon z rakouskouherské lodi SS Linz, která s tisícovkou cestujících najela v březnu 1918 na minu, skončil v soukromé sbírce organizátora podmořské expedice v Rakousku. "Tyto předměty se musejí do Albánie vrátit," zdůrazňuje Auron Tare.
Vykradači vraků rovněž vyhledávají vysoce kvalitní ocel z válečných lodí, která se používá na výrobu lékařských nebo vědeckých přístrojů.
"Aby zloději dostali vraky z mořského dna, používají dynamit," říká Ilir Capuni, vědec specializující se na podmořské prostředí. V roce 2013 objevil vrak chorvatsko-maďarskéhoo parníku Pozsony, který se potopil u města Durrës v roce 1916, když najel na minu. Po čtyřech letech se sem Capuni vrátil, ale zjistil, že tu téměř nic nezůstalo.
Od června albánský zákon označuje vraky lodí za kulturní dědictví. Týmy potápěčů nyní musejí mít zvláštní povolení.
A albánskou policii při pátrání po zcizených artefaktech podporuje Interpol. Avšak až dosud bez výrazného úspěchu.
Podle Luana Perzity, ředitele albánského archeologického ústavu, by mohlo být řešením založení muzea. Tento projekt však naráží na slabý albánský rozpočet.
Neritan Ceka vyslovuje politování nad nedostatkem státní podpory pro archeologii. Podle něho jde jen o v přepočtu 750.000 Kč ročně.
"Albánie si nikdy neuvědomovala mimořádný význam tohoto bohatství pro historii země a pro středomořské civilizace," říká Auron Tare.
Související

Rozšiřování Evropské unie: Historie i výzvy současnosti. Kde až skončí evropská integrace?

Češi vybouchli v Albánii a prohráli 0:3. S postupem na Euro to tak mají nahnuté a Šilhavý také
albánie , vraky lodí , Archeologie , historie
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Policie hledá muže kvůli loupeži v Luhačovicích. Pomáhá si umělou inteligencí
před 2 hodinami

ANO oslovuje více než třetinu voličů, ukazuje nový průzkum. Stačilo by neuspělo
před 3 hodinami

RECENZE: Stylově sevřený thriller Zabitý večer připomíná Hitchcocka digitálního věku
před 4 hodinami

Policie vyšetřuje smrtící útok psa na člověka. Jde o obávané plemeno
před 4 hodinami

Litvínov představil nové trenéry. Změny hlásí i realizační tým na Kladně
před 5 hodinami

Trump udělil zásadní výjimku z cel. Pomohl tak technologickým gigantům
před 7 hodinami

Velká výluka v pražské hromadné dopravě. Potrvá po celý víkend
před 7 hodinami

Papež se zotavuje. Ve Vatikánu přijal britského krále, dojal ho i s manželkou
před 8 hodinami

Zemanovi nevadí, že se Fico setkal s Putinem. Česku předpovídá návrat Babiše
před 10 hodinami

Velikonoční počasí se rýsuje. Meteorologové zatím nemají dobré zprávy
před 11 hodinami

Trumpa prohlédli lékaři. Prozradil, jak prošel testem kognitivních schopností
před 12 hodinami

Co vařit na jaře? Inspirace pro jídelníček ze starých kuchařek
před 12 hodinami

Fico nepřišel na rozhovor se Zemanem. Informujte pravdivě, nabádal exprezident moderátora
před 14 hodinami

"Musíte s tím pohnout." Trump tlačí na Rusko, kam za Putinem přijel Witkoff
před 14 hodinami

Smrtelná nehoda na přejezdu v Poděbradech. Řidič auta nepřežil srážku
před 16 hodinami

Počasí příští týden: Teploty překonají 20 stupňů, pak se citelně ochladí
včera

Extraliga play off 2025: Semifinále nekončí, Sparta v Brně zavřela bránu a srovnala sérii. Game 7 rozhodne v O2 aréně
včera

USA rozjíždí další diplomatický spor. Trump vyhrožuje Mexiku kvůli vodě
včera

USA vyhodily velitelku základny v Grónsku za "podkopávání" Vanceovy autority
včera
Trump má 90 dní na uzavření 150 obchodních dohod. Finanční trhy tomu nevěří
Americký prezident Donald Trump a jeho poradci tvrdí, že jejich strategie byla od začátku jasná – vyvolat strach prostřednictvím vysokých cel a donutit svět k vyjednávání. S výjimkou Číny pak podle tohoto scénáře USA ustoupí od nejtvrdších tarifních opatření a dohodnou nové obchodní smlouvy se zeměmi po celém světě.
Zdroj: Libor Novák