Je třeba odstrašit Rusko? Více amerických vojáků v Evropě má háček, tvrdí politolog

Posílit stavy amerických obrněných a vrtulníkových jednotek v Polsku a využít Dánsko jako základnu pro americké námořnictvo k odstrašení Ruska, připomíná Michael Peck doporučení nové zprávy think tanku Atlantic Council, která nabádá k vyztužení sil USA a NATO ve východní Evropě. Vojenský publicista a politolog v komentáři pro server National Interest v té souvislosti pokládá otázku, zda více západních jednotek v tomto regionu skutečně odradí Rusko od vojenského útoku.

Kreml musí přemýšlet

Spojené státy již mají v Polsku bojovou brigádu dislokovanou na dočasných základnách a NATO rozmístilo v zemi a třech pobaltských státech bojové uskupení o síle 1.200 vojáků, poukazuje Peck. Konstatuje, že nikdo nemůže chovat iluze, že pár stovek dalších vojáků zastaví případný postup ruské armády do Polska a Pobaltí.

Výhoda ruských ozbrojených sil spočívá v tom, že mohou operovat ze základen situovaných podél hranic uvedených zemí, vysvětluje politolog. Doplňuje, že západní jednotky ve východní Evropě, podobně jako ty americké v Západním Německu během studené války, představují faktor, který nutí Kreml přemýšlet o tom, zda zábor území stojí za riziko, že budou zabiti vojáci NATO a vypukne větší válka se Západem.

Studie think tanku Atlantic Council sepsaná vysloužilým generálem amerického letectva Philipem Breedlovem a americkým diplomatem, bývalým zástupcem generálního tajemníka NATO Alexanderem Vershbowem přesto tvrdí, že západní vojenskou přítomnost v regionu je třeba posílit, uvádí Peck.

„Ačkoliv bojové skupiny NATO a americká rotující bojová brigáda jsou bojeschopné, postrádají celistvý a koordinovaný bojový plán mezi NATO a Spojenými státy, stejně jako adekvátní prostředky – včetně zpravodajských informací a průzkumných kapacit, protiletadlové a protiraketové obrany a dalekonosných střel,“ cituje politolog ze zprávy. Dodává, že podle Breedlovea a Vershbowa by útok ruských konvenčních sil, především pokud by přišel bez varování, mohl tyto jednotky porazit v relativně krátké době, a proto je třeba zvážit jejich posílení.

Západní plánovači se obávají, že Rusko může obsadit území Polska či pobaltských států tak rychle, že by NATO nedokázalo reagovat, což by jej následně stavělo před rozhodnutí, zda se pokusit Rusy vyhnat, a tím eskalovat válku, nastiňuje Peck. Zmiňuje plán „Čtyřikrát 30“, který loni NATO přijalo a který má umožnit posílit vojska ve východní Evropě o 30 pozemních praporů, 30 bojových letek a 30 bojových lodí během 30 dnů.

Co učiní rozdíl?

To ovšem podle Breedlovea a Versbowa nestačí, a proto doporučují posílit americkou přítomnost, především v Polsku, které by se stalo základnou pro podporu pobaltských států, přičemž dočasné základny v zemi by se změnily ve stálé, poukazuje politolog. Dodává, že v polské Poznani má být dle uvedeného návrhu zřízeno také divizní velitelství, které by v případě války usnadnilo přesun amerických posil do Polska a Pobaltí.

V rámci dodatečných opatření doporučuje zpráva posílit stávající americkou brigádu v Polsku, poslat do Německa další obrněnou brigádu, zvýšit počet amerických speciálních jednotek v regionu a využít Dánsko jako domovský přístav pro americké torpédoborce, které by hlídkovaly v Baltském moři a navštěvovaly přístavy tamních spojeneckých zemí, doplňuje Peck.

Trumpova administrativa ovšem tvrdí, že spojenci USA z NATO dostatečně nepřispívají do obranného rozpočtu, a tak zpráva jasně uvádí, že za větší americkou přítomnost ve východní Evropě by zaplatily tamní státy, konstatuje politolog. Připomíná, že Polsko sice přislíbilo částku 2 miliardy dolarů (zhruba 44 miliard korun), avšak zpráva přiznává, že celková cena navrhovaných opatření by byla mnohem vyšší.  

Návrhy mají podle Packa pravdu v tom, že malý počet pozemních sil vyvolává spíše posměch než kýžený odstrašující efekt. „Pokud však jedna americká brigáda v Polsku nestačí k odstrašení Moskvy, učiní pár dalších praporů a pár torpédoborců rozdíl?“ ptá se politolog. Domnívá se, že to je podobně pravděpodobné jako možnost, že Rusko odradí již samotná perspektiva bojového střetu s americkými vojsky.

Související

Více souvisejících

Rusko USA (Spojené státy americké) Polsko NATO Americká armáda (U.S. AIR FORCE)

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy