Média v jednotlivých zemích jihovýchodní Evropy hodnotí čtvrteční velkolepou návštěvu ruského prezidenta Vladimíra Putina v Srbsku odlišně. Jedna vyzdvihují ruskou podporu Bělehradu v otázce Kosova, druhá naopak varují před geopolitickým vlivem Moskvy na Balkáně.
"Bez Ruska nepadne rozhodnutí o Kosovu," tak označuje srbský provládní deník Politika nejdůležitější výsledek cesty Putina do Srbska. "Před jakýmkoliv rozhodnutím (o Kosovu) se poradím s prezidentem Putinem," cituje list srbského prezidenta Aleksandara Vučiče. Za klíčové list považuje také podepsání více než 20 dohod o vzájemné spolupráci od energetiky po dopravu.
Podle kosovského listu Telegrafi návštěva Putina v Srbsku ukázala, že dohoda mezi Prištinou a Bělehradem o normalizaci vztahů je stále velice vzdálená. Putin se totiž v srbské metropoli podle očekávání jasně postavil za srbské stanovisko, podle nějž je Kosovo tím, kdo svým "provokativním" jednáním vyvolává nestabilitu na Balkáně. Podle deníku však ruský prezident Vučićovi nepřivezl žádnou novou nabídku než potvrzení tradičně dobrých rusko-srbských vztahů.
Chorvatský deník Jutarnji list píše, že srbský prezident se k Putinovi během návštěvy v Bělehradě choval téměř jako k božstvu. Putinův příjezd je také jasným potvrzením toho, že Moskva nechce ztratit momentální kontrolu nad Bělehradem. Kromě bosensko-srbského předáka Milorada Dodika v Republice Srbské, která je jednou ze dvou entit dohromady tvořící stát Bosna a Hercegovina, je totiž Srbsko jediným skutečným spojencem Kremlu na Balkáně: Černá Hora je členem NATO a Makedonie se jím zřejmě brzy stane, jakmile Řecko ratifikuje dohodu o novém názvu "Severní Makedonie". A i Řecko se kvůli ruskému vměšování do debaty o "makedonské otázce" staví vůči Moskvě rezervovaně.
Bosenský deník Oslobodjenje píše o slavném režisérovi bosensko-srbského původu Emiru Kusturicovi, který měl v Bělehradě možnost osobně pohovořit s Putinem. Kusturica uvedl, že mu Putin sdělil, že Republika srbská je pro Rusko velmi důležitým spojencem. Putin mu prý také řekl, že bosenský člen předsednictva Milorad Dodik mu "vyhovuje povahou i činy". Nacionalista Dodik, který si veřejně pohrává s myšlenkou odtržení Republiky srbské od Bosny a Hercegoviny, je považován za blízkého spojence Moskvy.
Zablokovanou dopravu v centru Bělehradu neměla na svědomí ani tak rozsáhlá bezpečnostní opatření, jako spíše stovky autobusů s podporovateli prezidentů Vučiće a Putina. Jejich vyslání do hlavního města zorganizovala nejsilnější strana na srbské politické scéně, Srbská pokroková strana, jejímž předsedou je Vučić, napsal černohorský deník Vijesti.
Makedonský deník Nova Makedonija píše, že Putinova návštěva by měla zavdat důvod k obavám pro západní diplomaty, když sledovali, jak Srbsko, kandidát na členství v EU, oddaně roluje červený koberec před ruským prezidentem.
Bulharský server Novinite zaujal Putinův tlak na Bělehrad, aby Srbsko podepsalo smlouvu o bezcelním obchodu s Eurasijskou hospodářskou unií, která má pod vedením Moskvy konkurovat v ekonomické oblasti EU, USA a Číně. Podle dřívějších zpráv měla být dohoda podepsána již u příležitosti této návštěvy, nyní však Putin novinářům sdělil, že očekává její podpis do konce tohoto roku.
Související
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
Vladimír Putin , Srbsko , Aleksandr Vučič (srbský prezident) , kosovo , bosna a hercegovina , Chorvatsko
Aktuálně se děje
před 38 minutami
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 1 hodinou
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 2 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 3 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 4 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 5 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 5 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 6 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 6 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 7 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 7 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 7 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 7 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 8 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 8 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 8 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 9 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 9 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 10 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 10 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák